AKTUALNOŚCI OD IX.2023

„Aktywny samorząd” w 2024 r. – wsparcie dla osób niepełnosprawnych

Informacje w załączonym pliku.

 „Z kotem Amadeuszem przez świat emocji i wartości”

Pierwszym zadaniem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Z kotem Amadeuszem przez świat emocji i wartości” było poznanie głównego bohatera. Okazało się, że w naszym parku mieszka prawdziwy Kot Amadeusz!

„Gramy Zmysłami”

Dzieci uczęszczające na Wczesne Wspomaganie Rozwoju oraz uczniowie Ośrodka biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Gramy Zmysłami”. W październiku tworzyliśmy sensoryczne tory przeszkód, w listopadzie bawiliśmy się masami plastycznymi, przed świętami wyklejaliśmy sensoryczne choinki zaś w styczniu stworzyliśmy akademię smaku.

Wizyta przedstawicieli Koła Łowieckiego „Darz Bór” ze Zbydniowa

W dniu 22 grudnia 2023 r. nasz Ośrodek odwiedzili członkowie Koła Łowieckiego „Darz Bór”- p. R. Jędral oraz łowczy Koła p. H. Górski, którzy przekazali dla naszych uczniów tzw. Myśliwską Paczkę. Jest to kwota 3.000 zł. W SOSW z tej okazji odbyło się uroczyste spotkanie z „Mikołajami” z Koła Łowieckiego, podczas którego goście mieli możliwość poznania naszej szkoły , uczniów i nauczycieli. Za otrzymaną kwotę zakupiono nowoczesny robot planetarny firmy Bosch. Sprzęt umożliwi prowadzenie atrakcyjnych zajęć praktycznych w Szkole Przysposabiającej do Pracy. Wdzięczni uczniowie ofiarowali swoim darczyńcom własnoręcznie wykonane stroiki świąteczne. Bardzo serdecznie dziękujemy za miłą współpracę, zapraszamy do odwiedzania naszego Ośrodka. Szczególne podziękowania przekazujemy na ręce Prezesa Zarządu p. Jerzego Wnuka.

Wycieczka do Muzeum

28 listopada grupa uczniów szkoły podstawowej i szkoły branżowej uczestniczyła w warsztatach plastycznych w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Dziękujemy Paniom prowadzącym warsztaty, które ciekawie opowiadały o tradycyjnych ozdobach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Dzięki ich pomocy prawie wszystkim udało się zrobić i udekorować wieniec, którego wykonanie wymagało dużo wytrwałości i zaangażowania od uczestników warsztatów.

Czy warto marzyć?
Marzenia kształtują naszą przyszłość. Dzięki nim możemy obrać kierunek i cel swojego życia. Są zdecydowanie jednym z elementów sukcesu.

„Praca moich marzeń”

Na przełomie września i października w naszym ośrodku odbył się konkurs „Praca moich marzeń”. Zdanie polegało na przedstawieniu wymarzonego zawodu, można było to zrobić poprzez sztukę – obraz lub fotografię bądź nagranie wywiadu z przedstawicielem zawodu marzeń. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Gratulujemy talentu i życzymy spełnienia aspiracji zawodowych!

„Laptop dla ucznia”

Nasi uczniowie otrzymali laptopy pochodzące z programu „Laptop dla ucznia” realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji. Celem programu jest wsparcie dzieci i młodzieży w rozwoju kompetencji cyfrowych. Środki finansowe przeznaczone na ten cel pochodzą z Funduszy Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

https://laptopdlaucznia.gov.pl/

XIII SPOTKANIE Z KUCHNIĄ

19 października 2023 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Grębowie, odbyło się XIII Spotkanie z Kuchnią pod hasłem „Jesień jabłkiem malowana” dla uczniów Szkół Przysposabiających do Pracy. Dyrektor Janusz Galiniak przywitał serdecznie przybyłych uczestników ich opiekunów i zaproszonych gości :przedstawicieli władz powiatowych, m.in. p. starostę Jerzego Sudoła, radną p. Krystynę Kozieję, radną p. Zuzannę Paduch, pana wicestarostę Jacka Rożka, sołtysa Zapolednika p.Jana Janeczko oraz p. Dariusza Bździkota –Kierownika Oddziału Jakości i Zarządzania Edukacją w Kuratorium Oświaty TarnobrzeguW spotkaniu uczestniczyło dziewięć szkół z całego województwa: Kolbuszowej Dolnej, Mielca, Przemyśla, Rudnika nad Sanem, Sandomierza, Stalowej Woli, Strzyżowa, Tarnobrzega. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie – Natalia Krycia oraz Tomasz Chojnacki. Odpowiedzialni za przygotowanie praktyczne i merytoryczne byli nauczyciele: Renata Ciba i Paweł Czerepak. Wszyscy uczestnicy spotkania wykonali i zaprezentowali pod okiem swoich opiekunów smakowite i pięknie prezentujące się ciasta, desery, przystawki, sałatki, soki z wykorzystaniem jabłek. Było na słodko, słono i wytrawnie, ale przede wszystkim bardzo smacznie. Prezentacje wszystkich szkół wypadły wyśmienicie. Jury przyznało jednogłośnie pierwsze miejsca wszystkim uczestnikom. SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!Głównym celem „Spotkań z Kuchnią” jest tworzenie sytuacji w których uczniowie mogą wykazać się w swoimi umiejętnościami, a także integracja szkół o tym samym profilu kształcenia. Dzięki tym spotkaniom osoby niepełnosprawne czują się potrzebne, odnajdują sens w życiu, widzą perspektywy na przyszłość, przełamują swoje lęki, ale również uczą się samodzielności i odpowiedzialności. Uświadamiają sobie i swoim bliskim, że są niezależnymi ludźmi.Dyrekcja SOSW w Grębowie, organizatorzy serdecznie dziękują nauczycielom i pracownikom za wielkie zaangażowanie i pomoc. Warsztaty odbyły się w ramach realizacji zadania „POKAŻ, CO POTRAFISZ” dofinansowanego przez Powiat Tarnobrzeski. Realizatorem zadania było „Stowarzyszenie S.O.S.”, działające przy naszej placówce.

Wycieczka do Ciężkowic

W dniu 11.10.23 odbyła się wycieczka do Ciężkowic. W wycieczce uczestniczyło 18-tu wychowanków z internatu i trzech opiekunów p. Lucyna R. , p. Anna D., p. Justyna M. Kierownikiem wycieczki była p. Joanna Życka. Celem wycieczki było poznanie środowiska, zapewnienie uczestnikom najkorzystniejszych warunków aktywnego i radosnego wypoczynku, poprawnie stanu zdrowia, wzmocnienie sił fizycznych i psychicznych. Wychowankowie podczas wycieczki spacerowali ścieżką w koronach drzew. Zwiedzali Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej, Skalne miasto oraz byli w Muzeum przyrodniczym w Ciężkowicach.

Jesienne zbiory

Jesienna pora to czas ostatnich prac w polu, ogrodzie i sadzie. To czas zbierania plonów które są efektem kilkumiesięcznych starań, aby z ziarenek i nasion otrzymać zdrowe, wartościowe warzywa i owoce. W ostatnich dniach uczniowie branżowej szkoły o kierunku ogrodnik dokonali „ścięcia” poważnej ilości kapusty białej i czerwonej. Dzięki ich pracy dania z tego warzywa będą gościć w szkolnej stołówce.

Sprzątanie Świata 2023

Sprzątanie Świata 2023. Jak co roku w trzecim tygodniu września uczniowie SOSW w Grębowie wzięli udział w akcji społecznej Sprzątanie Świata. W tym roku hasło przewodnie akcji brzmiało : „ Sprzątanie Świata łączy ludzi” . W tym roku miała miejsce 30 edycja Sprzątania, ponieważ od pierwszego worka zebranego w czasie finału w 1994 roku mija dokładnie 30 lat! Z raportów z poprzednich Akcji wynika, że od początku w polskiej edycji Clean Up The World wzięło udział ponad 20 milionów uczestników. W naszej szkole dzień ten był nie tylko pracowity, ale również bardzo przyjemny. Uczniowie za aktywność podczas akcji oraz udział w quizie ekologicznym otrzymali pamiątkowe dyplomy i gadżety upominkowe. Podsumowanie akcji odbyło się przy ognisku integracyjnym.

Zapraszamy do udziału w konkursie

XII Podkarpacki Mityng Kolarski Olimpiad Specjalnych

Dnia 28 września 2023 roku, uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w XII Podkarpackim Mityngu Kolarskim Olimpiad Specjalnych nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Impreza została objęta honorowym patronatem Prezydenta Tarnobrzega Pana Dariusza Bożka. Głównym celem organizowanych zawodów jest popularyzacja kolarstwa jako dyscypliny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dążenie do aktywnego spędzania czasu wolnego oraz kształtowanie nawyku zdrowej rywalizacji w duchu „Fair Play”. Zawodnicy startowali na dystansie 1200 m, w różnych kategoriach sprawnościowych. Złoty medal w swojej kategorii zdobyła Dominika Ciba. Srebrne medale w swoich kategoriach zdobyli: Jakub Maczuga, Tomasz Chojnacki, Piotr Malarczyk, Karol Tomaszewski. Medal brązowy w swojej kategorii zdobyła Kinga Tokarz. Był to dzień pełen pozytywnych wrażeń i emocji. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy

„Z Kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji”

W bieżącym roku szkolnym będziemy realizować projekt „Z Kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji”. Nasze „spotkania” z kotem Amadeuszem będą miały na celu m.in.: *kształtowanie umiejętności rozpoznawania, nazywania emocji i naukę radzenia sobie z nimi, *kształtowanie umiejętności rozwiązywania problemów, *kształtowanie postaw prospołecznych, *pobudzenie poczucia własnej wartości, *kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji, *wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci. Projekt będzie realizowany podczas wybranych zajęć z młodszymi uczniami oraz dziećmi uczęszczającymi na wczesne wspomaganie rozwoju.

Odbiór certyfikatów

Zapraszamy tegorocznych absolwentów Branżowej Szkoły po odbiór dokumentów dotyczących egzaminów zawodowych. Czekają na Was Certyfikaty Kwalifikacji Zawodowej. Gratulujemy wysokich wyników!

Wiadomości do VI 2023

Skip to content