AKTUALNOŚCI OD IX.2023

Rozpoczęcie Roku Szkolnego

2.09.2024r. o godz. 9.15 odbędzie się Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2024/2025.
O godzinie 8.30 Msza Święta w kościele w Nowym Grębowie dla Uczniów naszego Ośrodka, ich Rodziców i Nauczycieli.

Wycieczka do Zakopanego 4-6 czerwiec 2024

Wycieczka do Zakopanego 4-6 czerwiec 2024. Ahoj przygodo! I oto za nami pełna niezapomnianych wrażeń wycieczka do krainy pełnej zapierających dech w piersiach widoków górskich szczytów, malowniczych strumyków i wodospadów. Właśnie powróciliśmy ze stolicy polskich Tatr – Zakopanego, ale w tym roku program wycieczki był jeszcze bogatszy niż w poprzednim i zwiedziliśmy również inne górskie pasmo- Pieniny. I tak, pierwszego dnia, delikatnie „poświeceni” deszczykiem zwiedziliśmy Elektrownię Wodną w Niedzicy. Pan przewodnik opowiedział o tym, jak działa ta ogromna machina. My zwiedzając elektrownię znajdowaliśmy się ok. 50 m poniżej tafli wód jeziora. Później udaliśmy się do malowniczego kościółka w Dębnie, który słynie m.in. z filmu „Janosik”. W nim to bowiem główny bohater brał ślub z Maryną. Kościół zbudowany jest z drzewa bez użycia gwoździ i śrub. Drugi dzień rozpoczął się pobudką o bardzo wczesnej porze, gdyż zaświeciło słoneczko i szybciutko zebraliśmy się, aby podziwiać piękno gór. Ruszyliśmy w stronę Doliny Strążyskiej. Nasz spacer zakończył się przy malowniczym wodospadzie „Siklawica”.Kolejnym punktem programu był spływ tratwami po wodach rzeki Dunajec . Trzeba przyznać, że tratwy to bardzo wygodne środki lokomocji. Płyną wolno, majestatycznie i dzięki temu można skupić się na podziwianiu przecudnych widoków Pienin. To jednak nie koniec atrakcji, w tym dniu uczestniczyliśmy w warsztatach robienia oscypków w Muzeum Oscypka. Niektórzy przeszli szybki kurs praktyczny tej umiejętności, więc tylko czekać, aż będziemy mogli skosztować ich autorskich wyrobów.Wieczorkiem udaliśmy się na Gubałówkę, gdzie podziwialiśmy panoramę Tatr w blasku zachodzącego słońca. Dzień trzeci to kolejne wielkie emocje- wjazd kolejką na Kasprowy Wierch. Promienie słońca przegoniły wszystkie chmurzyska i górskie szczyty odsłoniły się nam w pełnej krasie. U niektórych pojawiły się nawet łezki wzruszenia. Ach jak pięknie!!! Nasz wyjazd był bardzo aktywny, program wypełniony do ostatniej minuty, a my zadowoleni, „bosko zmęczeni” będziemy go długo wspominać. Bardzo serdecznie dziękujemy p. Jarosławowi ze Stowarzyszenia „Azymut” , który kolejny raz podjął się współpracy z nami i był naszym Kierownikiem i Przewodnikiem po górskich szlakach. Wycieczka dofinansowana została przez Stowarzyszenie działające przy naszej placówce dzięki środkom finansowym pozyskanym m.in. od Fundacji „Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej- Counterpart Fund” , Elektrociepłowni Stalowa Wola oraz Huty Stalowa Wola.

Wycieczka do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

14 maja 2024 r. uczniowie klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy odwiedzili Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej – Park Etnograficzny. Celem wycieczki było kształtowanie i budzenie u uczniów przywiązania do rodzimego krajobrazu i dziedzictwa kulturowego własnego regionu. Skansen w Kolbuszowej to urokliwe wsie z przełomu XIX i XX wieku. Prezentują kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków, zamieszkujący niegdyś teren północnej części obecnego województwa podkarpackiego. Pani przewodnik z wielką pasją opowiadała o życiu chłopów w dawnej wsi. Uczniowie mieli możliwość zwiedzić dawne chłopskie chaty lasowiackie i budynki gospodarcze, młyn, kościół, szkołę i obejrzeć sprzęty, jakimi posługiwali się ludzie w tamtych czasach.Oprócz zwiedzania obiektów w ramach innowacji pedagogicznej „Niezłe ziółka”, uczniowie uczestniczyli w warsztatach pszczelarskich „Jak w ulu”. Celem warsztatów było zapoznanie uczniów z fascynującym światem pszczół oraz zawodem pszczelarza. Każdy z uczestników miał możliwość samodzielnego wykonania świeczki z wosku pszczelego oraz poznania produktów pszczelich. Warsztaty oraz krajobraz wiejski pełen starych wiatraków, pól, łąk, zwierząt oraz wspaniała pogoda sprawiły, że były to niezapomniane chwile.

Dzień Ziemi

Funkcjonowanie w środowisku przyjaznym dla ludzi leży w naszym interesie. Jedną ze zorganizowanych imprez był konkurs plastyczny pod hasłem: „Eko – zabawka”. Uczestnicy wykonywali zabawki, ale również pomoce do zajęć z tzw. surowców wtórnych. Do udziału w konkursie zgłosiło się 4 placówki oświatowe, a były to ZSO w Grębowie, ZSS w Tarnobrzegu, ORE „Radość Życia” w Sandomierzu i gospodarze – uczniowie z SOSW w Grębowie. Wykonane prace były niezwykle pomysłowe i niebanalne. Z eksponatów powstała ciekawa, nowoczesna galeria sztuki. Gospodarze przygotowali program artystyczny, którego przesłaniem było przypomnienie tradycji obchodów Dnia Ziemi, poprzez wiersze i piosenki przybliżyli potrzebę dbania o naszą planetę. Drużyny ze zgłoszonych placówek wzięły udział w tematycznej grze terenowej, podczas której korzystając z opracowanej mapy wykonywali zadania, które napotkali na swojej trasie. Tematyka zadań oczywiście nieodłączne wiązała się z ekologią. Uczestnicy segregowali śmieci, uczyli się jak oszczędzać wodę, rozpoznawali zioła, wykorzystywali dostępne materiały, aby ozdobić torbę materiałową. Zwieńczeniem gry było wspólne sadzenie drzewek na terenie parku Dolańskich. Każda z drużyn nadała imię swojemu drzewku. Było to niezwykle wzruszające doświadczenie. Mamy nadzieję, że posadzone drzewka na długo pozostaną ozdobą parku. Na zakończenie pouczającego spotkania wszyscy spędzili czas przy ognisku, tym razem serwowano „coś dla ciała”- pyszne pieczone kiełbaski. Aby przyszli ekolodzy mieli siłę do udziału w kolejnych zadaniach, tradycyjnie już, uczniowie klas Branżowej Szkoły przygotowali dla nich słodkie przekąski oraz pożywną zupę. Mamy nadzieję na kontynuowanie tak pouczających, a jednocześnie sympatycznych spotkań i życzymy sobie oraz naszym gościom kolejnego pięknego Dnia Ziemi w przyszłym roku szkolnym.

Kwiecień-  miesiącem świadomości autyzmu

„Każdy z nas jest różny, wyjątkowy i  tak samo ważny”
Kwiecień-  miesiącem świadomości autyzmu.
W SOSW w Grębowie w ramach działań wychowawczych, których celem jest solidaryzowanie się z osobami ze spektrum, została wykonana dekoracja z motywem niebieskich motyli. Ozdobiła ona jedno z drzew rosnących na terenie placówki, dzięki czemu wygląda ono prawie magicznie. Motyl nie jest przypadkowym elementem dekoracji. Jest on jednym  z symboli autyzmu.  Inspiruje myśli o zmianach i symbolizuje piękno różnorodności oraz ciągłego rozwoju. Natomiast kolor niebieski uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu.  Przed wjazdem na teren SOSW została umieszczona  tematyczna tablica informacyjna.  Nasi uczniowie uczestniczyli w zawodach sportowych „Niebiskie igrzyska” organizowanych przez ZSS w Tarnobrzegu, których celem było, m.in.   podniesienie świadomości społecznej na temat funkcjonowania i potrzeb osób w spektrum autyzmu oraz integracja środowisk.

Konferencja w Mielcu

10 kwietnia 2024 r. uczniowie Szkoły Branżowej I Stopnia i Szkoły Przysposabiającej do Pracy naszego Ośrodka wzięli udział w XV Wojewódzkiej Konferencji ”ARANŻACJE STOŁÓW NA RÓŻNE OKAZJE – EUROPEJSKIE PRZYSTAWKI NA POLSKIM STOLE”, organizowanej przez Powiatowy Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Mielcu.
Celem konferencji było promowanie talentów, możliwości uczniów, rozbudzanie inicjatyw i pomysłowości poprzez aranżacje stołów oraz wymiana doświadczeń nauczycieli,  a także integracja placówek kształcenia specjalnego z województwa podkarpackiego. W konferencji wzięło udział 7 placówek- z Mielca, Leżajska, Rzeszowa, Ropczyc, Mrowli, Dębicy. Konferencja była też okazją do przeprowadzenia warsztatów kulinarnych pod nazwą „Hiszpańskie tapas”. Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy i upominki.

Konkurs FOTO-Zwierz

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Grębowie zaprasza uczniów szkół podstawowych do udziału w Gminnym Konkursie Fotograficznym FOTO-Zwierz. Szczegóły w załączniku.

Wycieczka do Stalowej Woli

Dzięki uprzejmości prezesa firmy Remet, Pana Sławka Stańczaka, uczniowie naszej szkoły mogli zobaczyć jedno z najnowocześniejszych w Polsce Laboratorium Druku 3D w Stalowej Woli. Uczniowie mogli zapoznać się z procesem wydruku 3D z plastiku, żywicy i metalu na bardzo nowoczesnych drukarkach wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu. Profesjonalny wykład głównego specjalisty Pana Oswalda i praktyczny pokaz Pana Marka wprowadził uczniów w tajniki druku 3D. Duże zaciekawienie uczniów wzbudził wydruk żywicznych figurek postaci z filmów, komiksów i gier komputerowych. Każdy uczeń otrzymał pamiątkową figurkę. Dzięki zdobytej wiedzy uczniowie będą mogli rozwijać swoje zainteresowania drukiem 3D na mniejszej drukarce, którą posiada nasza szkoła. Serdecznie dziękujemy panu Oswaldowi i Markowi za przekazanie cennej wiedzy, upominki i słodki poczęstunek.

„Aktywny samorząd” w 2024 r. – wsparcie dla osób niepełnosprawnych

Informacje w załączonym pliku.

 „Z kotem Amadeuszem przez świat emocji i wartości”

Pierwszym zadaniem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Z kotem Amadeuszem przez świat emocji i wartości” było poznanie głównego bohatera. Okazało się, że w naszym parku mieszka prawdziwy Kot Amadeusz!

„Gramy Zmysłami”

Dzieci uczęszczające na Wczesne Wspomaganie Rozwoju oraz uczniowie Ośrodka biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Gramy Zmysłami”. W październiku tworzyliśmy sensoryczne tory przeszkód, w listopadzie bawiliśmy się masami plastycznymi, przed świętami wyklejaliśmy sensoryczne choinki zaś w styczniu stworzyliśmy akademię smaku.

Wizyta przedstawicieli Koła Łowieckiego „Darz Bór” ze Zbydniowa

W dniu 22 grudnia 2023 r. nasz Ośrodek odwiedzili członkowie Koła Łowieckiego „Darz Bór”- p. R. Jędral oraz łowczy Koła p. H. Górski, którzy przekazali dla naszych uczniów tzw. Myśliwską Paczkę. Jest to kwota 3.000 zł. W SOSW z tej okazji odbyło się uroczyste spotkanie z „Mikołajami” z Koła Łowieckiego, podczas którego goście mieli możliwość poznania naszej szkoły , uczniów i nauczycieli. Za otrzymaną kwotę zakupiono nowoczesny robot planetarny firmy Bosch. Sprzęt umożliwi prowadzenie atrakcyjnych zajęć praktycznych w Szkole Przysposabiającej do Pracy. Wdzięczni uczniowie ofiarowali swoim darczyńcom własnoręcznie wykonane stroiki świąteczne. Bardzo serdecznie dziękujemy za miłą współpracę, zapraszamy do odwiedzania naszego Ośrodka. Szczególne podziękowania przekazujemy na ręce Prezesa Zarządu p. Jerzego Wnuka.

Wycieczka do Muzeum

28 listopada grupa uczniów szkoły podstawowej i szkoły branżowej uczestniczyła w warsztatach plastycznych w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Dziękujemy Paniom prowadzącym warsztaty, które ciekawie opowiadały o tradycyjnych ozdobach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Dzięki ich pomocy prawie wszystkim udało się zrobić i udekorować wieniec, którego wykonanie wymagało dużo wytrwałości i zaangażowania od uczestników warsztatów.

Czy warto marzyć?
Marzenia kształtują naszą przyszłość. Dzięki nim możemy obrać kierunek i cel swojego życia. Są zdecydowanie jednym z elementów sukcesu.

„Praca moich marzeń”

Na przełomie września i października w naszym ośrodku odbył się konkurs „Praca moich marzeń”. Zdanie polegało na przedstawieniu wymarzonego zawodu, można było to zrobić poprzez sztukę – obraz lub fotografię bądź nagranie wywiadu z przedstawicielem zawodu marzeń. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Gratulujemy talentu i życzymy spełnienia aspiracji zawodowych!

„Laptop dla ucznia”

Nasi uczniowie otrzymali laptopy pochodzące z programu „Laptop dla ucznia” realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji. Celem programu jest wsparcie dzieci i młodzieży w rozwoju kompetencji cyfrowych. Środki finansowe przeznaczone na ten cel pochodzą z Funduszy Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

https://laptopdlaucznia.gov.pl/

XIII SPOTKANIE Z KUCHNIĄ

19 października 2023 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Grębowie, odbyło się XIII Spotkanie z Kuchnią pod hasłem „Jesień jabłkiem malowana” dla uczniów Szkół Przysposabiających do Pracy. Dyrektor Janusz Galiniak przywitał serdecznie przybyłych uczestników ich opiekunów i zaproszonych gości :przedstawicieli władz powiatowych, m.in. p. starostę Jerzego Sudoła, radną p. Krystynę Kozieję, radną p. Zuzannę Paduch, pana wicestarostę Jacka Rożka, sołtysa Zapolednika p.Jana Janeczko oraz p. Dariusza Bździkota –Kierownika Oddziału Jakości i Zarządzania Edukacją w Kuratorium Oświaty TarnobrzeguW spotkaniu uczestniczyło dziewięć szkół z całego województwa: Kolbuszowej Dolnej, Mielca, Przemyśla, Rudnika nad Sanem, Sandomierza, Stalowej Woli, Strzyżowa, Tarnobrzega. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie – Natalia Krycia oraz Tomasz Chojnacki. Odpowiedzialni za przygotowanie praktyczne i merytoryczne byli nauczyciele: Renata Ciba i Paweł Czerepak. Wszyscy uczestnicy spotkania wykonali i zaprezentowali pod okiem swoich opiekunów smakowite i pięknie prezentujące się ciasta, desery, przystawki, sałatki, soki z wykorzystaniem jabłek. Było na słodko, słono i wytrawnie, ale przede wszystkim bardzo smacznie. Prezentacje wszystkich szkół wypadły wyśmienicie. Jury przyznało jednogłośnie pierwsze miejsca wszystkim uczestnikom. SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!Głównym celem „Spotkań z Kuchnią” jest tworzenie sytuacji w których uczniowie mogą wykazać się w swoimi umiejętnościami, a także integracja szkół o tym samym profilu kształcenia. Dzięki tym spotkaniom osoby niepełnosprawne czują się potrzebne, odnajdują sens w życiu, widzą perspektywy na przyszłość, przełamują swoje lęki, ale również uczą się samodzielności i odpowiedzialności. Uświadamiają sobie i swoim bliskim, że są niezależnymi ludźmi.Dyrekcja SOSW w Grębowie, organizatorzy serdecznie dziękują nauczycielom i pracownikom za wielkie zaangażowanie i pomoc. Warsztaty odbyły się w ramach realizacji zadania „POKAŻ, CO POTRAFISZ” dofinansowanego przez Powiat Tarnobrzeski. Realizatorem zadania było „Stowarzyszenie S.O.S.”, działające przy naszej placówce.

Wycieczka do Ciężkowic

W dniu 11.10.23 odbyła się wycieczka do Ciężkowic. W wycieczce uczestniczyło 18-tu wychowanków z internatu i trzech opiekunów p. Lucyna R. , p. Anna D., p. Justyna M. Kierownikiem wycieczki była p. Joanna Życka. Celem wycieczki było poznanie środowiska, zapewnienie uczestnikom najkorzystniejszych warunków aktywnego i radosnego wypoczynku, poprawnie stanu zdrowia, wzmocnienie sił fizycznych i psychicznych. Wychowankowie podczas wycieczki spacerowali ścieżką w koronach drzew. Zwiedzali Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej, Skalne miasto oraz byli w Muzeum przyrodniczym w Ciężkowicach.

Jesienne zbiory

Jesienna pora to czas ostatnich prac w polu, ogrodzie i sadzie. To czas zbierania plonów które są efektem kilkumiesięcznych starań, aby z ziarenek i nasion otrzymać zdrowe, wartościowe warzywa i owoce. W ostatnich dniach uczniowie branżowej szkoły o kierunku ogrodnik dokonali „ścięcia” poważnej ilości kapusty białej i czerwonej. Dzięki ich pracy dania z tego warzywa będą gościć w szkolnej stołówce.

Sprzątanie Świata 2023

Sprzątanie Świata 2023. Jak co roku w trzecim tygodniu września uczniowie SOSW w Grębowie wzięli udział w akcji społecznej Sprzątanie Świata. W tym roku hasło przewodnie akcji brzmiało : „ Sprzątanie Świata łączy ludzi” . W tym roku miała miejsce 30 edycja Sprzątania, ponieważ od pierwszego worka zebranego w czasie finału w 1994 roku mija dokładnie 30 lat! Z raportów z poprzednich Akcji wynika, że od początku w polskiej edycji Clean Up The World wzięło udział ponad 20 milionów uczestników. W naszej szkole dzień ten był nie tylko pracowity, ale również bardzo przyjemny. Uczniowie za aktywność podczas akcji oraz udział w quizie ekologicznym otrzymali pamiątkowe dyplomy i gadżety upominkowe. Podsumowanie akcji odbyło się przy ognisku integracyjnym.

Zapraszamy do udziału w konkursie

XII Podkarpacki Mityng Kolarski Olimpiad Specjalnych

Dnia 28 września 2023 roku, uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w XII Podkarpackim Mityngu Kolarskim Olimpiad Specjalnych nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Impreza została objęta honorowym patronatem Prezydenta Tarnobrzega Pana Dariusza Bożka. Głównym celem organizowanych zawodów jest popularyzacja kolarstwa jako dyscypliny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dążenie do aktywnego spędzania czasu wolnego oraz kształtowanie nawyku zdrowej rywalizacji w duchu „Fair Play”. Zawodnicy startowali na dystansie 1200 m, w różnych kategoriach sprawnościowych. Złoty medal w swojej kategorii zdobyła Dominika Ciba. Srebrne medale w swoich kategoriach zdobyli: Jakub Maczuga, Tomasz Chojnacki, Piotr Malarczyk, Karol Tomaszewski. Medal brązowy w swojej kategorii zdobyła Kinga Tokarz. Był to dzień pełen pozytywnych wrażeń i emocji. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy

„Z Kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji”

W bieżącym roku szkolnym będziemy realizować projekt „Z Kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji”. Nasze „spotkania” z kotem Amadeuszem będą miały na celu m.in.: *kształtowanie umiejętności rozpoznawania, nazywania emocji i naukę radzenia sobie z nimi, *kształtowanie umiejętności rozwiązywania problemów, *kształtowanie postaw prospołecznych, *pobudzenie poczucia własnej wartości, *kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji, *wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci. Projekt będzie realizowany podczas wybranych zajęć z młodszymi uczniami oraz dziećmi uczęszczającymi na wczesne wspomaganie rozwoju.

Odbiór certyfikatów

Zapraszamy tegorocznych absolwentów Branżowej Szkoły po odbiór dokumentów dotyczących egzaminów zawodowych. Czekają na Was Certyfikaty Kwalifikacji Zawodowej. Gratulujemy wysokich wyników!

Wiadomości do VI 2023

Skip to content