SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

Dzień Marzyciela

Dzień 8 września to w kalendarzu świąt nietypowych Dzień Marzyciela. W tym dniu każdy może chodzić z głową w chmurach, zatracając się w swojej wyobraźni niczym tuwimowski Dyzio Marzyciel. To święto wszystkich tych, którzy mają marzenia i je realizują. Z tej okazji w naszej szkole uczniowie wykonali drzewko marzeń oraz wzięli udział w programie artystycznym, podczas którego wysłuchali wierszy i piosenek, które miejmy nadzieję, zainspirowały nas wszystkich, aby nie bać się marzyć!

Rozstrzygnięciem konkursu plastycznego „Moje wymarzone wakacje”

Rok szkolny 2020/2021 kończymy miłym akcentem – rozstrzygnięciem konkursu plastycznego „Moje wymarzone wakacje”🌴🌴🏔🏔 Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu za pomocą środków plastycznych obrazu przedstawiającego wymarzone wakacje. Wszyscy uczestnicy wykazali się bardzo ciekawą inwencją twórczą. Dziękujemy za zaangażowanie i życzmy, aby spełniły się wszystkim wakacyjne marzenia.

DZIEŃ OCEANÓW

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły obchodzili nietypowe święto „Dzień Oceanów”. Podczas zajęć dzieci obejrzały prezentację o oceanach, dowiedziały się jakie zwierzęta zamieszkują wielkie zbiorniki wodne oraz jak należy dbać o czystość wód. Każdy uczeń początkowo stworzył własną wersję oceanu, następnie wszyscy wspólnie stworzyli „Podwodny Świat”.🦈🐋🐬🐳🐟🐙🐠🐡🐟🐙

Dzień Dziecka w internacie SOSW

Po porannych atrakcjach i krótkiej przerwie obiadowej popołudniowe godziny mieszkańców internatu upłynęły w wesołej i sportowej atmosferze. Wychowankowie zmagali się w niekoniecznie sportowych i olimpijskich dyscyplinach: rzut woreczkiem do tarczy, wyścigi w workach, rzut gazetą do celu czy siatkówka z użyciem kocyków. Nie obyło się bez przeciągania liny i biegu połączonego z podbijaniem piłeczki ping-pongowej talerzykiem. Po kolacji odbyła się również gra terenowa sprawdzająca spostrzegawczość oraz wiedzę o najbliższym otoczeniu… np. policzyliśmy ile kominów znajduje się na budynku internatu (ale nie podajemy wyniku – sprawdźcie sami😊).Po sportowych zmaganiach i trudach gry w terenie wszyscy chętnie degustowali kiełbaski i … specjalny przysmak przygotowany tylko na tą okazję. Na zakończenie intensywnego dnia rozegrano także mecz piłki nożnej, który ostatecznie zakończył obchody święta wszystkich dzieci – tych małych i tych dużych.

My się w szkole nie nudzimy, tylko dobrze się bawimy!

Przed nami ostatnie tygodnie nauki, ale również pożegnanie uczniów klasy trzeciej Szkoły Branżowej. Stąd też pomysł, aby jeden z pięknych, majowych dni wykorzystać na wspólny wyjazd integracyjny. Udaliśmy się do urokliwego rezerwatu przyrody w Lasach Janowskich, gdzie uczniowie spędzili czas na spacerze po rezerwacie i podziwianiu piękna przyrody, m.in. starodrzewów liczących nawet i 200 lat, ale również wspólnym biesiadowaniu i zabawach przy ognisku. Jednym z zaplanowanych punków wyjazdu były odwiedziny zbiorowej mogiły mieszkańców wsi Janiki, spacyfikowanej przez Niemców podczas II wojny światowej. Pacyfikacja ta była odwetem za straty poniesione przez Niemców podczas walk z partyzantami. W trakcie pacyfikacji zamordowanych zostało 15 osób – głównie malutkie dzieci i osoby starsze.

Zdrowie jest blisko nas

W maju kwitnie bardzo popularna roślina- mniszek lekarski. Uczniowie szkoły branżowej wykonali z niego miód. Należy on do najzdrowszych produktów pszczelarskich dostępnych w Polsce. Mikstura ta ma niezwykłe właściwości. Wartościowy skład sprawia, że miód mniszkowy znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości oraz schorzeń. Produkt ten działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i antyseptycznie. Jest cenionym lekiem na zakażenia, przeziębienia i grypę.

IV Szkolny Przegląd Talentów

Za nami bardzo emocjonujący dzień. Dzień pełen wzruszeń, zabawy, radości i wrażeń artystycznych. Nasi uczniowie prezentowali swoje zdolności w IV Szkolnym Przeglądzie Talentów – „Mam Talent”. Przegląd został zainicjowany kilka lat temu przez panią psycholog, ale należy zaznaczyć, że uczniowie wykazują się niezwykłym zaangażowaniem, inwencją i samodzielnością, tym samym aktywnie przyczyniają się do organizacji tego przedsięwzięcia. To jest po prostu ICH IMPREZA! W tegorocznym Przeglądzie wzięło udział 38 uczniów, którzy prezentowali się w kilku kategoriach: muzycznej, sportowej, tanecznej, teatralnej i plastycznej. Zwieńczeniem wszystkich występów był zachwycający pokaz mody ekologicznej.

Konkurs plastyczny „Zdrowy styl życia”

W dniu 28.04.2021 odbył się konkurs plastyczny ,,Zdrowy styl życia” w internacie. Wzięło w nim udział jedenastu wychowanków. Organizatorem konkursu była p. Joanna Życka. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni.

Co można stworzyć w forsycji?

Forsycję zna każdy. Po szarej zimie rozjaśnia nam świat pięknym, słonecznym kolorem.🙂🌝🌞☀ Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę, że kwiaty tego krzewu mają cenne właściwości lecznicze. Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy podczas zajęć kulinarnych przygotowywali potrawy z dodatkiem tej pięknej i jadalnej rośliny wykorzystując jej zdrowotną moc.

Kulinarne przygotowania do Świąt Wielkanocnych

W naszej szkole od kilku dni unoszą się kuszące zapachy ciast, ciasteczek i innych wypieków cukierniczych. Uczniowie Branżowej Szkoły oraz uczniowie uczestniczący w zajęciach kółka gastronomicznego pod opieką swoich uzdolnionych nauczycieli przygotowują potrawy związane z okresem Świąt Wielkanocnych. Te kulinarne dzieła nie tylko cieszą oczy, ale również pysznie smakują.

18 marca – Światowy Dzień Recyklingu

Na dzisiejszych zajęciach uczniowie uczyli się jak dbać o środowisko, segregowali śmieci do odpowiednich pojemników oraz wykonali eco zabawkę – lornetkę z papierowych rolek 🧻🧻🧻Chrońmy naszą 🌍! Segregujmy śmieci!

Konkurs Mistrz Dobrego Zachowania

Ubiegły tydzień upłynął w naszej szkole pod hasłem savoire vivre’u. Nasi uczniowie przygotowywali się bowiem do udziału w kolejnej, już V edycji, Konkursu „Mistrz Dobrego Zachowania”. Przebieg konkursu był bardzo emocjonujący; uczniowie wypełniali testy oraz odgrywali scenki sytuacyjne, w których musieli wykazać się znajomością zasad dobrego zachowania. Najmłodsi uczniowie wykonywali tematyczne prace plastyczne. Wszyscy uczestnicy wykazali się bardzo dobrą wiedzą na temat kultury osobistej, większość uczniów bezbłędnie wypełniła test konkursowy. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy.

„Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć…”

Dnia 5 marca z okazji Światowego Dnia Dentysty najmłodsi uczniowie SOSW mieli okazję dowiedzieć się jak dbać o higienę jamy ustnej, co jeść, aby ząbki były zawsze zdrowe, a uśmiech błyszczał czystością. Nie zabrakło również pełnej humoru zabawy tematycznej „Z wizytą u dentysty”.

Turniej piłki siatkowej

2 marca 2021 roku odbył się w naszej szkole towarzyski turniej piłki siatkowej drużyn mieszanych. Zawodnicy obydwu drużyn wykazali się świetnymi umiejętnościami oraz zachowaniem fair play. W najbliższym czasie odbędą się kolejne sportowe turnieje. Pozdrawiamy!

Teatr profilaktyczny „Kurtyna” w spektaklu „Impreza życia”

Pouczające, a jednocześnie zabarwione dużą dawką dobrego humoru przedstawienie, mogliśmy obejrzeć dzięki aktorom Teatru „Kurtyna” z Krakowa. Sztuka pomimo pozornie wesołej treści, niosła wiele walorów wychowawczych. Bohaterowie przedstawianej historii przestrzegali przed kontaktem ze środkami psychoaktywnymi, uczyli zachowań asertywnych oraz prezentowali właściwe zachowania społeczne. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i zaciekawieniem reagowali na to, co dzieje się na scenie. Niektórzy próbowali nawet budować akcję sztuki i podpowiadali kwestie występującym aktorom. Mamy nadzieję, że przesłanie sztuki na długo pozostanie w pamięci odbiorców.

Czas karnawału dobiegł końca…

Muzyka ucichła, światła zgasły. Pozostało nam jedynie powspominać chwile, kiedy niesieni skocznymi nutami, oddawaliśmy się tanecznym szaleństwom. A jest co wspominać…

Karmniki dla ptaszków

Nasi najmłodsi uczniowie wiedzą, że zima to trudny czas dla ptaków, ze względu na niską temperaturę i trudne warunki pogodowe. Dlatego też postanowili wykonać sensoryczne karmniki dla ptaszków. Do przygotowania karmników wykorzystano wydrążone połówki pomarańczy oraz użyto mieszanki różnych nasion. Wspólnie mieszaliśmy rękami nasionka w misce. Dodaliśmy również smalec – uzyskaliśmy w ten sposób masę o specyficznej konsystencji. Dzięki wspólnym zajęciom uwrażliwiamy dzieci na otaczającą nas przyrodę i pokazujemy, że wspólnie możemy dbać o dobro zwierząt, dodatkowo stymulujemy wielowymiarowo zmysły dzieciaków.

Walentynki

14 lutego obchodzimy piękne święto – Dzień Zakochanych – Walentynki. W naszej szkole dzień ten trwał nieco dłużej, a może nawet cały tydzień. Uczniowie Szkoły Branżowej wykonywali kulinarne przepyszne i przecudnie wyglądające przysmaki , dzięki którym można zapukać do serca ukochanej osoby. Ich dzieła widoczne na zdjęciach mówią same za siebie. Czyż nie chce się ich skosztować w miłym towarzystwie? Inni uczniowie żyli z głową w chmurach wybierając i ćwicząc utwory poetyckie i wokalne, które zaprezentowali na zorganizowanym Przeglądzie Piosenki i Poezji Miłosnej. Przeżycia duchowe odbiorców, ich wzruszanie, utwierdziło wykonawców w dobrym wyborze utworów. Niezapomniane wrażenia towarzyszyły nam szczególnie podczas wykonywania piosenek przy akompaniamencie gitary. Cały tydzień funkcjonowała poczta Walentynkowa, do której uczniowie wrzucali sekretnie pisane listy, liściki i pozdrowienia. Miło otrzymać taką walentynkę – niespodziankę i zastanawiać się kto jest jej autorem. Być może wyjaśni się to w przyszłym roku…na pewno będziemy równie hucznie obchodzić to święto.

Bezpieczne zabawy na śniegu i lodzie

Wreszcie zawitała do nas zima. Piękna zimowa aura sprzyja zabawom na świeżym powietrzu. Chętnie oddajemy się zimowym szaleństwom: szusujemy na nartach, pędzimy na łyżwach, organizujemy kuligi, bawimy się śnieżkami. Jak korzystać z dobrodziejstw zimy, aby nikomu nie stała się krzywda? Panowie policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu przypomnieli naszym uczniom o zasadach bezpiecznego zachowania się podczas zabaw na śniegu i lodzie, zachowaniu bezpieczeństwa podczas korzystania z komunikacji publicznej oraz samodzielnego dojazdu do szkoły. Dziękujemy bardzo za pouczające spotkanie i liczymy na dalszą współpracę.

Kulig

Zima, zima, zima, pada, pada, śnieg… A uczniowie naszej szkoły, zaraz po powrocie z ferii, korzystają z uroków Pani Zimy i doceniają jej niezaprzeczalne piękno. W środę 20 stycznia 2021 r. odbył się kulig zorganizowany przez wychowawców klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Uczniowie z wielką radością wzięli udział w tym „saneczkowym wyzwaniu”. Niektórzy z duszą na ramieniu na niskich saneczkach, wchodzili w zakręty na leśnych dróżkach, niezwykle dumni ze swojej odwagi. Inni wygodnie podróżowali w wielkich, drewnianych saniach, okutani ciepłymi kocami. Wszyscy w bojowych nastrojach uczestniczyli w śnieżnych bitwach, a później już zgodnie spożywali „wypasione” kanapki i pieczone kiełbaski. Jak to na kuligu bywa, przejażdżce towarzyszył spontaniczny śpiew uczestników. Mamy nadzieję, że śpiące zwierzęta nie miały w związku z tym koszmarnych snów. Jeśli tylko zimowa aura dopisze, na pewno powtórzymy nasz śnieżny wyjazd.

Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora SOSW

Pomimo świątecznego nastroju panującego w naszej szkole, udało się zorganizować kolejny, bo już trzeci Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora SOSW. W zawodach brało udział 14 zawodników i zawodniczek wyłonionych w rozgrywkach klasowych w następujących kategoriach chłopcy: SP, BS, SSPdP i drużyna dziewcząt. Zwycięzcy Turnieju z rąk Dyrektora P. Janusza Galiniaka otrzymali puchary, sprzęt do gry w tenisa oraz dyplomy i słodycze. Ostatnim etapem Turnieju był mecz pokazowy pomiędzy ubiegłorocznym a obecnym mistrzem szkoły w tenisie stołowym. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Mikołajki

Jak co roku, w okolicach 6 grudnia, Święty Mikołaj rozdaje prezenty.🥰 Ten sympatyczny Święty zawitał również do naszych uczniów. Wszyscy uczniowie otrzymali od niego upominki, zarówno ci grzeczni, jak i ci, którzy „grzeczność” zaplanowali na przyszły rok😁. Święty Mikołaj był bardzo wymagający wobec dzieci, które musiały się postarać, aby otrzymać prezent. Były modlitwy, zadania i inne ciężkie próby …. Wszyscy dali radę, wywiązali się z zadań i prezenty zostały sprawiedliwie rozdysponowane. 👌 Mikołaju dziękujemy za miłe odwiedziny i zapraszamy Cię za rok👋👋👋

Dzień Życzliwości i Pozdrowień

W SOSW w Grębowie dzień ten obchodzony był bardzo uroczyście. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali sympatyczne żółte, uśmiechnięte buźki, które były wręczane wszystkim w szkole. Korytarz szkolny zamienił się w Aleję Życzliwości; na każdych drzwiach zamieszczony był wiersz na temat życzliwego zachowania. Zakwitło nam również Drzewko Życzliwości, którego listki zawierały życzliwe hasła. Wśród uczniów przeprowadzony był Plebiscyt Życzliwości, wybierano Królów i Królowe Życzliwości w klasach. Najżyczliwsze osoby w szkole zostały odznaczone Orderami Życzliwości. Jedną z najbardziej popularnych wśród uczniów atrakcji w tym dniu była Poczta Życzliwości i Pozdrowień. Uczniowie przygotowywali kartki z pozdrowieniami dla wybranych osób, uczniów i nauczycieli. Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu na temat : „Co to znaczy być życzliwym człowiekiem?”. Z dużym entuzjazmem i aktywnością brali udział w zabawach wiążących się z tą tematyką. Smaczną częścią obchodów Dnia Życzliwości były pyszne rogaliki z życzliwym słowem w środku. Mamy nadzieję, że hasła życzliwości zostaną w pamięci uczniów i będą realizowane w codziennym życiu.

Konkurs: „Nasze zdrowie – nasz skarb”

W dniu 19 listopada 2020 r. w naszym Ośrodku odbył się Konkurs pod hasłem: „Nasze zdrowie – nasz skarb”. Uczniowie od kilku tygodni przygotowywali się do udziału tak znaczącej imprezie. Konkurs rozgrywany był w kilku kategoriach: literackiej, plastycznej, konkursu wiedzy, kulinarnej, aktywny czas wolny. Większość uczniów bardzo zaangażowała się w przygotowanie się do udziału w konkursie. Część uczniów zgłosiła się do udziału w kilku kategoriach. Zarówno przygotowaniom, jak i przebiegowi imprezy, towarzyszyły wielkie emocje. Były łzy wzruszenia, lęki związane ze stresem, ale też ogromna radość i satysfakcja z efektów prac i oczywiście z otrzymanych nagród. Sponsorem pięknych upominków dla naszych uczniów był Urząd Gminy w Grębowie. Bardzo serdecznie dziękujemy!

Obchody Dnia Zdrowia Psychicznego

W październiku obchodzimy Dzień Zdrowia Psychicznego. W dzisiejszym świecie pełnym lęków, niepewności, codziennych stresów i frustracji- priorytetem każdego z nas powinna być troska o nasze „ wnętrze”- nasze emocje i stan ducha. Dlatego też w SOSW w Grębowie zorganizowano całodzienne obchody Dnia Zdrowia Psychicznego. Uczniowie mieli możliwość korzystania z kilku sali terapii, w których mogli, m.in. relaksować się przy muzyce relaksacyjnej i kojącym głosie pani psycholog. W innych salach zorganizowano seans filmowy, gry i zabawy sportowe, muzykoterapię, arterapię i zajecia sensoryczne. Uczniowie bardzo chętnie korzystali z zaproponowanych zajęć, odpoczywali psychicznie i fizycznie, ładowali akumulatory, aby w kolejnych dniach pilnie się uczyć. Mamy nadzieję, że taki „wypoczynkowy” dzień na stałe zagości w kalendarzu naszej szkoły

BEZPIECZNE WAKACJE

„ZDROWIE W CZASIE PANDEMII”

Koronawirus-informacja-dla-rodzica

Jak-dbać-o-siebie-w-domu-żabki

zasady-w-Internecie

„DZIEŃ JABŁKA”

27 września w naszym Ośrodku  odbył się „Dzień Jabłka” – święto , którego celem było zachęcanie uczniów do spożywania owoców, a w szczególności jabłek   i to pod różnymi jego postaciami.   Święto jabłka to okazja, aby przypomnieć, że jedzenie warzyw i owoców jest podstawą, aby zapewnić sobie zdrowie, witalność i zminimalizować ryzyko wielu chorób.

Mamy Certyfikat

26 listopada 2019r. Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Grębowie otrzymał Certyfikat przyjęcia do Rejonowej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie podczas Konferencji Naukowo- Metodycznej z Promocji Zdrowia w PCEN w Tarnobrzegu. W SOSW dbamy o tworzenie środowiska sprzyjającego zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników. Współpracujemy ze środowiskiem lokalnym i wieloma instytucjami wspierającymi zdrowie. Nasze działania prozdrowotne prowadzone są systematycznie i długofalowo- nie kończą się one z chwilą otrzymania certyfikatu.

Jesienne Cudaki

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły w ramach kolejnego zadania projektu Szkoły Promującej Zdrowie brali udział w ciekawych i kreatywnych  zajęciach, podczas których wykonywali „Jesienne Cudaki” z warzyw i owoców. Zajęcia były dla nich okazją do wykazania się  nie tylko uzdolnieniami manualnymi, ale również  pomysłowością oraz poczuciem humoru, a ich dzieła widoczne na zdjęciach mówią same za siebie. Gratulujemy inwencji twórczej!

Zdrowe, bo nasze!

Młodzież SOSW w Grębowie wraz z opiekunami zorganizowała akcję promującą zdrowe odżywanie pod hasłem „Zdrowe, bo nasze!”

Uczniowie szkoły zawodowej odwiedzili targ w Grębowie, gdzie zachęcali mieszkańców gminy do spożywania warzyw i owoców wyhodowanych na terenie warsztatów szkolnych. Dojrzałe pomidory, piękne dynie, zdrowe kapusty i papryki, nie tylko cieszyły oko, ale znalazły wielu nabywców wśród lokalnej społeczności. Nasze uczennice chętnie odpowiadały na pytania dotyczące wartości odżywczych oraz zasad uprawy rozprowadzanych warzyw i owoców.

71570892_723344928134934_4924140388085661696_n
72547378_351831298929392_9080972241537073152_n
75540054_481389215832343_8801330906624163840_n
73388385_399062140761759_5100189770403807232_n
73105945_1376441852519841_8728976435856801792_n
73065510_407767579892376_4766563054517223424_n
72632545_2726898594045900_1015792922651525120_n

Previous
Next

Rozpoczęliśmy starania o uzyskanie certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie.

Realizujemy wiele różnorodnych działań z zakresu edukacji zdrowotnej zarówno w szkole jak i w internacie Ośrodka. Propagujemy zdrowy styl życia poprzez udział w zawodach sportowych w ramach Olimpiad Specjalnych i wielu innych ciekawych zajęciach sportowych. Aktywnie spędzamy przerwy śródlekcyjne. Prowadzimy zajęcia warsztatowe z dziećmi i młodzieżą, rodzicami i nauczycielami dotyczące między innymi: zdrowego stylu życia, zasad zdrowego odżywiania, zdrowia psychicznego, profilaktyki uzależnień i zachowań ryzykownych, racjonalnego wykorzystania czasu wolnego i zapobiegania cyberprzemocy.

Tworzymy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu pojmowanemu  holistycznie, jako „całość” funkcjonowania człowieka. Dbamy zatem o wszystkie obszary zdrowia: fizyczne,  psychiczne, społeczne i duchowe.

Staramy się  tworzyć taki klimat społeczny, aby zapewniał  zdrowie i dobre samopoczucie uczniom, nauczycielom i innym pracownikom  szkoły oraz rodzicom.

Wypracowujemy i wspieramy rozwój  kompetencji  uczniów i wszystkich pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.

Plan pracy Szkoła Promująca Zdrowie 2018

Konkurs na logo Szkoły Promującej Zdrowie

Warsztaty dla Rodziców

„Jedz zdrowo i kolorowo” X Spotkanie z Kuchnią

Konferencja

Prezentacja

Działania w roku szkolnym 2018/2019

Plan Działań Szkoła Promująca Zdrowie 2019/2020

Działania 2019_2020

Ośrodek Rozwoju Edukacji - przeniesienie do strony głównej serwisu

Skip to content