Działania w roku szkolnym 2018/2019

Dział

Lekcja ekologii w „Domku Myśliwskim”

Dnia 24.10.018 r wychowanki SOSW w Grębowie pod opieką wychowawców Pani Anny Kalita i pani Renaty Ciba pojechały do Domku Łowieckiego w Wydrzy, gdzie odbyła się lekcja ekologiczna „Przyroda dla nas, my dla przyrody ” Lekcje poprowadzili członkowie Koła Łowieckiego. Wychowanki zostały zapoznane z podstawowymi zasadami ochrony środowiska,ukazano im niebezpieczeństwa zagrażające środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka -pożary lasów, zatrucie wody, powietrza i zaśmiecanie. Wychowanki wykazywały się dużym zainteresowaniem, aktywnością, zadawały dużo pytań. Wszyscy byli bardzo zadowoleni.

Pogadanka profilaktyczna- „Dopalacze i inne środki psychoaktywne”

Zapobieganie kontaktom młodych ludzi ze środkami psychoaktywnymi, czyli ogólnie rozumiana profilaktyka uzależnień jest jednym z podstawowych zadań szkoły. W Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Grębowie odbyło się spotkanie z przedstawicielami policji z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu z Wydziału ds. Profilaktyki i Nieletnich, którzy przeprowadzili zajęcia profilaktyczne dotyczące tzw. nowoczesnych narkotyków, czyli dopalaczy. Informacje przekazane przez osobę, która niejednokrotnie miała możliwość obserwowania i udzielania pomocy osobom będącym pod wpływem działania tego typu środków było na pewno dla uczniów bardziej przekonujące niż wykłady nauczycieli. Uczniowie dowiedzieli się ponadto o konsekwencjach prawnych dla osób posiadających lub rozprowadzających tego typu środki.

Spektakl profilaktyczny- gościmy Teatr „Kurtyna” z Krakowa

9 października 2018r. po raz kolejny Specjalny Ośrodek Szkolno ? Wychowawczy w Grębowie gościł aktorów z krakowskiego Teatru Profilaktycznego ? Kurtyna? .
Uczniowie szkoły oraz zaproszeni goście ? uczniowie ZSO z Grębowa – obejrzeli spektakl pt. ?Moja historia? , opowiadający historię chłopca , którego życie skupiało się głównie na grach komputerowych.
W szkole był przeciętnym, wręcz anonimowym uczniem, wyróżniającym się jedynie niechętnym, stosunkiem do otaczającej go rzeczywistości. W domu, przy ekranie komputera, Michał staje się Mikaelem Robocompem, nieustraszonym i bezbłędnym strategiem internetowych bitew i gier, jak również zaczyna swoją przygodę z dopalaczami.
?Moja historia? jest spektaklem poruszającym ciągle aktualne problemy w procesie budowania poczucia własnej wartości młodych, kilkunastoletnich ludzi, którzy poddani naturalnej presji środowiska próbują radzić sobie z problemami dojrzewania. Główny bohater spektaklu podejmuje wyzwania i zaczyna dążyć do realizacji słusznych celów w świecie realnym, akceptując stawiane wyzwania i pracowicie odbudowując poczucie swojej tożsamości i miejsce w grupie życzliwych mu: rodziców, nauczycieli, przyjaciół.

„Sprzątanie Świata”- zdrowi w czystym środowisku

Jak co roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno ? Wychowawczym w Grębowie odbyła się akcja o charakterze społecznym- ?Sprzątanie Świata?. Piękna, słoneczna pogoda dopingowała uczniów do poszukiwania i zbierania śmieci zanieczyszczających estetykę najbliższego otoczenia szkoły. W tym roku hasło „Sprzątania Świata” to: ?Akcja- segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej?. Celem tegorocznej edycji jest wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów.

LOGO ?Szkoły Promującej Zdrowie?

Ogłoszony na początku roku szkolnego 2018/19 konkurs plastyczny na LOGO ?Szkoły Promującej Zdrowie? cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów. Do konkursu przystąpiło 80% społeczności szkolnej. Jury miało ogromny dylemat w wyborze najpiękniejszych prac. Zwycięzcą został Kamil Taraszka – uczeń III Klasy ZSZ. Wszystkie prace prezentowały się wspaniale, a ich wykonawcy otrzymali upominki .

Zwiedzamy wystawę „Świat zmysłów”

W dniu 27 września nasi uczniowie uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Mieli okazję obejrzeć interaktywną wystawę „Świat zmysłów”. Mogli odczuć jak zachowują się nasze zmysły: wzrok, słuch, dotyk, węch, gdy doświadczamy iluzji optycznych związanych między innymi z rozpoznawaniem kolorów i kształtów. Podsumowaniem wycieczki były warsztaty, podczas których każdy z uczniów wykonał magiczne pudełko z efektem stroboskopowym.

Wyjazd integracyjno- rekreacyjny SPdP

Chociaż rok szkolny zaczął się już na dobre i wydawałoby się, że nadszedł kres wakacyjnych uciech, nauczyciele i uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy postanowili udowodnić, że początek kolejnych zmagań w szkolnych ławkach wcale nie musi być przykry. W ramach pożegnania lata i powitania szkoły, wyżej wymienieni w dniu 12.09.2018 r. uczestniczyli w wyjeździe nad Jezioro Tarnobrzeskie, gdzie spędzili słoneczny i gorący dzień poświęcony aktywności fizycznej. Plaża okazała się idealnym miejscem na rozgrywki sportowe i spacery. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również siłownia, na której o dziwo rządziły dziewczyny. Po intensywnych ćwiczeniach był czas na pyszny grillowany posiłek. Naładowani pozytywną, słoneczną energią wkraczamy w nowy szkolny rok pełni optymizmu, czego i Wam życzymy.

Skip to content