AKTUALNOŚCI DO 09_2020

Seweryn Dolański w służbie Niepodległej. Ostatni Dziedzic Grębowa.

Wycieczka do remizy strażackiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Grębowie

Wielu marzy o tym, by zostać strażakiem. Aby więc przekonać się, jak wyglądają tajniki niezwykle trudnej pracy strażaka w ubiegły piątek wybraliśmy się na wizytę do remizy strażackiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Grębowie. Wycieczka wzbudziła ogromne zainteresowanie wszystkich uczestników. Przed remizą strażacką czekali już na nas ubrani w stroje strażackie strażacy. W trakcie spotkania panowie zaprezentowali sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie jednostki Straży Pożarnej. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka, utrwaliliśmy numer telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer alarmowy – 112. Dużo radości sprawiło dzieciom przymierzanie hełmu i odzieży ochronnej używanej w akcjach ratowniczo-gaśniczych oraz możliwość położenia się na noszach. Ponadto oglądały wozy strażackie, poznały wyposażenie i sprzęt, służący do udzielania pomocy nie tylko w przypadku pożarów, ale również wypadków drogowych i innych trudnych sytuacji wymagających interwencji strażaków. Z dużym zainteresowaniem oglądały pokaz zastosowania węża strażackiego. Dużą atrakcją była możliwość usłyszenia sygnałów, których używają do gaszenia pożarów. Jednak najwięcej emocji wzbudziło obejrzenie i próba symulacji gaszenia pożaru. Życzymy wszystkim strażakom, by służba drugiemu człowiekowi była zawsze źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania.

XI Spotkanie z Kuchnią-10 czerwca 2021

Warsztaty Kulinarne- „Kuchnia naszego regionu”. Nasz Ośrodek po smutnym okresie pandemii i ograniczeniach będących jej konsekwencją, powrócił do organizacji imprez o bardziej otwartym charakterze. Zorganizowano kolejne już warsztaty kulinarne, podczas których swoje umiejętności kulinarne prezentowali uczniowie szkół specjalnych przysposabiających do pracy. Przyjechali do nas przedstawiciele ośrodków szkolno- wychowawczych z Kolbuszowej, Strzyżowa, Rudnika, Przemyśla oraz Ośrodka „Radość życia” Rehabilitacyjno- Edukacyjnego z Sandomierza. Nasi uczniowie również godnie reprezentowali swoją szkołę. Uczniowie przygotowywali potrawy, dla których inspiracją była tradycyjna kuchnia lasowiacka i inne kuchnie regionalne. W menu prezentowanych potraw znalazły się takie smakołyki jak, np. amoniaczki korniaktowskie, rogaliki ze smażoną różą, pigwą i piwonią, kartoflak z kaszą gryczaną, kluski ziemniaczane z kapustą, zupa szczawiowa z jajkiem przepiórczym, broziaki, pierogi z kasza z serem i miętą , placek z buraka z masą z ciecierzycy i wiele, wiele innych pyszności. Swoją obecnością zaszczycili nas zacni goście, w tym p. Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego, p. Wicestarosta oraz radni powiatowi oraz p. J. Borcz- Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Uczniowie biorący udział w kulinarnych potyczkach otrzymali wartościowe nagrody i dyplomy. Organizację Warsztatów współfinansował Powiat Tarnobrzeski, sponsorem nagród był również Krajowy Ośrodek Wsparcia Rozwoju Rynków Rolniczych.

Wycieczkowy Dzień Dziecka

Uczniowska brać w dniu 1 czerwca, jak jeden mąż przybyła do szkoły, bo to przecież jeden z najprzyjemniejszych dni w roku, więc obecność w szkole – obowiązkowa.🥰🤩Dyrekcja wraz z nauczycielami przygotowali dla swoich podopiecznych wiele atrakcji. Pan Dyrektor rozpoczął ten miły dzień od życzeń i słodkiego podarunku.🍫🍫🍫 Każdy uczeń otrzymał czekoladę, która wszystkich wprawiła w dobry nastrój. Dalszy ciąg dnia był równie sympatyczny, udaliśmy się na wycieczkę do Tarnobrzega, gdzie odwiedziliśmy Zamek Dzikowski i Centrum Natura 2000. Tam uczniowie mieli możliwość wziąć udział w loteriach fantowych, grach i zabawach przygotowanych przez pracowników oraz zwiedzać wystawy Centrum. Wycieczka zakończyła się biesiadą w Zwierzyńcu🍖🍗🍽, gdzie przy muzyce i dobrej zabawie uczniowie bawili się przy ognisku. Wszyscy w dobrych humorach powrócili do szkoły, mamy nadzieję, że wszystkie dzieci- małe i duże, będą dobrze wspominać swoje święto👨‍👦‍👦👩🏽‍🤝‍👩🏼👩🏾‍🤝‍🧑🏼🎈🎈🎈🎉🎊.

Wycieczka do Stalowej Woli

Coraz cieplejsze, wiosenne dni zachęcają do aktywnego spędzania czasu poza murami szkoły. Z niecierpliwością  wyczekiwaliśmy dnia, w którym będziemy mogli wyjechać na wycieczkę. Okres pandemii nie służył naszym wojażom. Dlatego z ogromną radością informujemy, że  nareszcie, po długiej przerwie, mogliśmy uczestniczyć w wycieczce, która tradycyjnie miała charakter edukacyjno-rekreacyjny. Pierwszym punktem naszej podróży było kino Wrzos w Stalowej Woli, gdzie uczestniczyliśmy w projekcji filmu „Co w duszy gra”. Polecamy, warto obejrzeć. W ramach części edukacyjnej złożyliśmy wizytę w Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli, gdzie zostaliśmy ciepło i serdecznie przyjęci przez wszystkich obecnych strażaków, za co pięknie dziękujemy J . Podczas tej wizyty mieliśmy okazję poznać tajniki zawodu strażaka, obejrzeć sprzęt specjalistyczny i zwiedzić punkt dowodzenia. Mogliśmy przekonać się jak wysoko sięga drabina strażacka i jak głośne są strażackie syreny. Kto wie, może ktoś z uczniów zostanie strażakiem.

Zajęcia w GCK

Kolejny dzień pełen wrażeń za nami. Tym razem korzystając z gościnności Gminnego Centrum Kultury w Grębowie nasi uczniowie uczestniczyli w niezwykle interesujących warsztatach artystycznych, muzycznych, bibliotecznych i sportowych. Każdy znalazł jakąś dziedzinę zajęć, w której mógł się zmierzyć czy sprawdzić. Nie zabrakło dobrej muzyki, pysznego poczęstunku a przede wszystkim sympatycznej atmosfery. Wyjazd ten dostarczył wszystkim uczestnikom wiele niezapomnianych wrażeń. Za to wszystko raz jeszcze dziękujemy.

IV Szkolny Przegląd Talentów

Za nami bardzo emocjonujący dzień. Dzień pełen wzruszeń, zabawy, radości i wrażeń artystycznych. Nasi uczniowie prezentowali swoje zdolności w IV Szkolnym Przeglądzie Talentów – „Mam Talent”.
Przegląd został zainicjowany kilka lat temu przez panią psycholog, ale należy zaznaczyć, że uczniowie wykazują się niezwykłym zaangażowaniem, inwencją i samodzielnością, tym samym aktywnie przyczyniają się do organizacji tego przedsięwzięcia.
To jest po prostu ICH IMPREZA!
W tegorocznym Przeglądzie wzięło udział 38 uczniów, którzy prezentowali się w kilku kategoriach: muzycznej, sportowej, tanecznej, teatralnej i plastycznej. Zachwycona publiczność mogła obejrzeć, m.in. interesujące wykonania piosenek i tańców, popisy aktorskie( inscenizacja wiersza „Na straganie”) oraz wyczyny sportowe ( taniec ze wstążką, pompki na czas ). Zwieńczeniem wszystkich występów był zachwycający pokaz mody ekologicznej. Serdecznie gratulujemy uczestnikom przeglądu. Mamy nadzieję, że ucieszyły ich otrzymane nagrody i dyplomy.
A tych, którzy nie zdecydowali się w tym roku, aby pokazać swoje talenty zapraszamy do udziału w Przeglądzie w przyszłym roku.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ STRAŻAKA

W maju jest wyjątkowe bo bliskie pasjom małych chłopców święto – Międzynarodowy Dzień Strażaka ( 4 maja).
Dzień ten został poświęcony strażakom w hołdzie za ich trud
i narażanie życia, w podziękowaniu za pomoc i ratunek ludzkiego mienia i życia. Najmłodsi uczniowie naszego Ośrodka na zajęciach dowiedzieli się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary,🔥🔥🔥 ale również są wzywani do wypadków i innych zdarzeń.🚒🚒🚒 Uczniowie mieli również możliwość przymierzenia stroju strażackiego, w którym choć przez chwilę mogli poczuć się jak prawdziwi strażacy.👨‍🚒 W ramach wf-u odbyły się również zawody sportowo – pożarnicze. Pozytywnych emocji i dobrego humoru na zajęciach nie brakowało.

Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia.
Motywem przewodnim tegorocznych obchodów jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.
Uczniowie SOSW w Grębowie w związku z obchodami tego Święta uczestniczyli w Konkursie Plastyczno – Fotograficznym. Uczestnicy konkursu „zatrzymywali” w wykonywanych zdjęciach i ilustracjach, uroki otaczającej nas przyrody, piękno naszej rodzimej fauny i flory. Okazało się, że w naszej szkole mamy wielu bacznych obserwatorów przyrody, gdyż w konkursie wzięło udział 30 uczestników. Wszystkie prace są niezwykle ciekawe. Uczniowie zostali oczywiście nagrodzeni za udział w konkursie.
W szkole został ponadto zorganizowany apel z okazji Dnia Ziemi. Uczniowie mogli wysłuchać wierszy i piosenek zachęcających do dbania o naszą planetę, nie tylko od święta, ale każdego dnia.

Dzień Ziemi to wyjątkowe święto, z roku na rok stan naszej planety ulega pogorszeniu, a Wyspa Śmieci na Oceanie Spokojnym jest kilkukrotnie większa od Polski. Nasi najmłodsi uczniowie uczą się, jak dbać o naszą Planetę i świętują Dzień Ziemi.

POWRÓT DO NAUCZANIA STACJONARNEGO

Od 19 kwietnia wracamy do nauki stacjonarnej we wszystkich typach szkół oraz w ramach zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

NAUCZANIE ZDALNE

Nauka zdalna została wydłużona o kolejny tydzień. Pracujemy w formie zdalnej do 16 kwietnia. Korzystamy z aplikacji Classroom. W razie problemów lub pytań prosimy o kontakt z wychowawcami klas.
ZDALNE NAUCZANIE | Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. Teresy i Seweryna Dolańskich w Grębowie (soswgrebow.pl)

Konkurs Mistrz Dobrego Zachowania
Ubiegły tydzień upłynął w naszej szkole pod hasłem savoire vivre’u, tj. przestrzegania zasad kultury osobistej w różnych sytuacjach życia codziennego. Nasi uczniowie przygotowywali się bowiem do udziału w kolejnej, już V edycji, Konkursu „Mistrz Dobrego Zachowania”. W związku z przygotowaniami do konkursu w każdej klasie przeprowadzone zostały zajęcia wychowawcze dotyczące zasad kultury osobistej, jakie obowiązują w codziennym życiu; w szkole , na ulicy, kinie, teatrze, czy w Internecie. Konkurs odbywał się w kilku turach ze względu na obostrzenia sanitarne. Przebieg konkursu był bardzo emocjonujący; uczniowie wypełniali testy zawierające pytania z dziedziny sztuki savoire vivre’u oraz odgrywali scenki sytuacyjne, w których musieli wykazać się znajomością zasad dobrego zachowania. Najmłodsi uczniowie wykonywali tematyczne prace plastyczne. Wszyscy uczestnicy wykazali się bardzo dobrą wiedzą na temat kultury osobistej, większość uczniów bezbłędnie wypełniła test konkursowy. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy. Serdeczne gratulacje!


🦖🦖🦖DZIEŃ DINOZAURA🦖🦖🦖Dinozaury fascynują dzieci. Kryją wiele tajemnic, zaskakują swoim wyglądem i gabarytami. Skąd się wzięły te olbrzymie zwierzęta? Dlaczego wyginęły? Dzień Dinozaura to świetna okazja do tego, aby wyjaśnić uczniom wiele z tych tajemnic oraz rozwiać wszelkie wątpliwości.

Teatr „Kurtyna” z Krakowa – spotkanie ze sztuką teatralną. Pouczające, a jednocześnie zabarwione dużą dawką dobrego humoru przedstawienie, mogliśmy obejrzeć dzięki aktorom Teatru „Kurtyna” z Krakowa. Teatr profilaktyczny „Kurtyna” po raz kolejny gościł w naszym Ośrodku. Tym razem obejrzeliśmy sztukę, pt. „Impreza życia”. Sztuka pomimo pozornie wesołej treści, niosła wiele walorów wychowawczych. Bohaterowie przedstawianej historii przestrzegali przed kontaktem ze środkami psychoaktywnymi, uczyli zachowań asertywnych oraz prezentowali właściwe zachowania społeczne. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i zaciekawieniem reagowali na to, co dzieje się na scenie. Niektórzy próbowali nawet budować akcję sztuki i podpowiadali kwestie występującym aktorom. Mamy nadzieję, że przesłanie sztuki na długo pozostanie w pamięci odbiorców.

Czas karnawału dobiegł końca… Muzyka ucichła, światła zgasły. Pozostało nam jedynie powspominać chwile, kiedy niesieni skocznymi nutami, oddawaliśmy się tanecznym szaleństwom. A jest co wspominać.😁

Nasi najmłodsi uczniowie wiedzą, że zima to trudny czas dla 🐦🐦🐦🐦🐦, ze względu na niską temperaturę i trudne warunki pogodowe. Dlatego też postanowili wykonać sensoryczne karmniki dla ptaszków. Do przygotowania karmników wykorzystano wydrążone połówki 🍊🍊🍊oraz użyto mieszanki różnych nasion. Wspólnie mieszaliśmy rękami nasionka w misce. Dodaliśmy również smalec – uzyskaliśmy w ten sposób masę o specyficznej konsystencji. Dzięki wspólnym zajęciom uwrażliwiamy dzieci na otaczającą nas przyrodę i pokazujemy, że wspólnie możemy dbać o dobro zwierząt, dodatkowo stymulujemy wielowymiarowo zmysły dzieciaków.

14 lutego obchodzimy piękne święto- Dzień Zakochanych – Walentynki. W naszej szkole dzień ten trwał nieco dłużej, a może nawet cały tydzień. Uczniowie szkoły branżowej wykonywali kulinarne przepyszne i przecudnie wyglądające przysmaki , dzięki którym można zapukać do serca ukochanej osoby. Ich dzieła widoczne na zdjęciach mówią same za siebie. Czyż nie chce się ich skosztować w miłym towarzystwie ? Inni uczniowie żyli z głową w chmurach wybierając i ćwicząc utwory poetyckie i wokalne, które zaprezentowali na zorganizowanym Przeglądzie Piosenki i Poezji Miłosnej. Przeżycia duchowe odbiorców, ich wzruszanie, utwierdziło wykonawców w dobrym wyborze utworów. Niezapomniane wrażenia towarzyszyły nam szczególnie podczas wykonywania piosenek przy akompaniamencie gitary.Cały tydzień funkcjonowała poczta Walentynkowa, do której uczniowie wrzucali sekretnie pisane listy, liściki i pozdrowienia. Miło otrzymać taką walentynkę – niespodziankę i zastanawiać się kto jest jej autorem. Być może wyjaśni się to w przyszłym roku…na pewno będziemy równie hucznie obchodzić to święto.

Karnawał to czas, na który czekają najmłodsi. To moment, kiedy można przebierać się do woli. Zabawy karnawałowe dla dzieci to, przede wszystkim możliwość przeistaczania się w inne osoby. Wykonane przez uczniów maski, śmieszne stroje i skoczna muzyka spowodowały, że humory najmłodszych uczniów naszego Ośrodka dopisywały i energii do tańców również nie brakowało.

Bezpieczne zabawy na śniegu i lodzie. Wreszcie zawitała do nas zima. Piękna zimowa aura sprzyja zabawom na świeżym powietrzu. Chętnie oddajemy się zimowym szaleństwom: szusujemy na nartach, pędzimy na łyżwach, organizujemy kuligi, bawimy się śnieżkami. Jak korzystać z dobrodziejstw zimy, aby nikomu nie stała się krzywda? Panowie policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu przypomnieli naszym uczniom o zasadach bezpiecznego zachowania się podczas zabaw na śniegu i lodzie, zachowaniu bezpieczeństwa podczas korzystania z komunikacji publicznej oraz samodzielnego dojazdu do szkoły. Uczniowie obejrzeli ciekawy film przedstawiający przykłady nieodpowiedzialnych zachowań dzieci i młodzieży oraz konsekwencji zarówno zdrowotnych, jak i prawnych, grożących za tego typu zachowania. Dziękujemy bardzo za pouczające spotkanie i liczymy na dalszą współpracę.

„Zima, zima, zima, Pada, pada, śnieg..”
A uczniowie naszej szkoły, zaraz po powrocie z ferii, korzystają z uroków Pani Zimy i doceniają jej niezaprzeczalne piękno 🛷W środę 20 stycznia 2021 r. odbył się kulig zorganizowany przez wychowawców klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Uczniowie z wielką radością wzięli udział w tym „saneczkowym wyzwaniu”. 👏Niektórzy z duszą na ramieniu na niskich saneczkach, wchodzili w zakręty na leśnych dróżkach, niezwykle dumni ze swojej odwagi. Inni wygodnie podróżowali w wielkich, drewnianych saniach, okutani ciepłymi kocami.☺️ Wszyscy w bojowych nastrojach uczestniczyli w śnieżnych bitwach, a później już zgodnie spożywali „wypasione” kanapki i pieczone kiełbaski. 🍠🍞Jak to na kuligu bywa, przejażdżce towarzyszył spontaniczny śpiew uczestników. Mamy nadzieję, że śpiące zwierzęta nie miały w związku z tym koszmarnych snów. 😆Jeśli tylko zimowa aura dopisze, na pewno powtórzymy nasz śnieżny wyjazd.🛷

Mikołajki w SPdP

Ho,ho,ho… Wygląda na to, że Św. Mikołaj dobrze czuje się w naszym Ośrodku. Ponownie odwiedził nas w Szkole Przysposabiającej do Pracy, by w towarzystwie mikołajkowych pomocników wręczyć prezenty.  Dzięki wsparciu m. in. firmy SOLO  z Tarnobrzega nasi uczniowie otrzymali praktyczne upominki.  Każdy obdarowany miał do wykonania zadanie. Dlatego też odwiedzinom Świętego towarzyszyły tańce, śpiewy i sportowe wygibasy.

Mikołajki

Jak co roku, w okolicach 6 grudnia, Święty Mikołaj rozdaje prezenty.🥰 Ten sympatyczny Święty zawitał również do naszych uczniów. Wszyscy uczniowie otrzymali od niego upominki, zarówno ci grzeczni, jak i ci, którzy „grzeczność” zaplanowali na przyszły rok😁. Święty Mikołaj był bardzo wymagający wobec dzieci, które musiały się postarać, aby otrzymać prezent. Były modlitwy, zadania i inne ciężkie próby …. Wszyscy dali radę, wywiązali się z zadań i prezenty zostały sprawiedliwie rozdysponowane. 👌 Mikołaju dziękujemy za miłe odwiedziny i zapraszamy Cię za rok👋👋👋

Andrzejki

Wróżby, czary mary, dzień magii i tajemnic – Andrzejki. W tym szczególnym dniu może zdarzyć się wszystko …. i się zdarzyło. Uczniów Szkoły  Przysposabiającej do Pracy odwiedziły wróżki.  Korzystając z magii wyjątkowego dnia przepowiadały przyszłość, opowiadały o zwyczajach, tradycjach andrzejkowych i wierzeniach ludowych związanych z wróżbami. Wszyscy chętnie uczestniczyli w zabawie, śmiechom nie było końca. A śmiech to też magia.

Konkurs:  „Nasze zdrowie – nasz skarb”

Zdrowie jest postrzegane przez współczesnego człowieka jako jedna z najbardziej znaczących wartości w jego życiu. W związku z powyższym w SOSW w Grębowie  realizujemy różnego typu działania propagujące zdrowy tryb życia. Jedną z inicjatyw jest  organizacja konkursu dotyczącego zdrowia
W dniu 19 listopada 2020 r. w naszym Ośrodku odbył się Konkurs pod hasłem:
 „Nasze zdrowie – nasz skarb” .
Uczniowie od kilku tygodni przygotowywali się do udziału  tak znaczącej imprezie.
Konkurs rozgrywany był w kilku kategoriach.

 1. Literackiej – prezentacja  autorskiego  utworu  poetyckiego
 2. Plastycznej- stworzenie plakatu o tematyce prozdrowotnej
 3. Konkursu wiedzy- rozwiązanie testu konkursowego o tematyce zdrowotnej
 4. Kulinarnej- wykonanie i sfotografowanie  zdrowej potrawy
 5. Aktywny czas wolny – aktywne spędzanie czasu wolnego – dokumentacja fotograficzna

Większość uczniów bardzo zaangażowała się w  przygotowanie się do udziału  w konkursie. Część  uczniów zgłosiła się do udziału w kilku kategoriach. Zarówno przygotowaniom, jak i przebiegowi imprezy, towarzyszyły wielkie emocje. Były łzy wzruszenia, lęki związane ze stresem, ale też ogromna radość i satysfakcja  z efektów prac i oczywiście z  otrzymanych nagród.
Środki na zakup nagród dla uczestników, przydzielił Wójt Gminy Grębów z funduszu przeciwdziałania alkoholowego. Bardzo serdecznie dziękujemy za miłą współpracę i środki finansowe przeznaczone na zakup nagród. Zapraszamy do fotogalerii.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Data ta upamiętnia podpisanie dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom -Konwencji o prawach dziecka. Nasi uczniowie aby uczcić ten dzień wzięli udział w ,,Niebieskim Marszu” na terenie naszego Ośrodka.

„Szkoła pamięta”

Nasz Ośrodek w bieżącym roku szkolnym przystąpił do akcji MEN „Szkoła pamięta”. W ramach powyższej inicjatywy  została opracowana prezentacja multimedialna pod tytułem: „Historia Rodu Dolańskich”  . Prezentacja upamiętnia ważne postaci i wydarzenia dotyczące rodu Dolańskich,  dawnych właścicieli majątku w Grębowie. Będzie ona wykorzystana podczas zajęć lekcyjnych poświęconych historii lokalnej.
Ostatni  właściciele  majątku, Teresa  i Seweryn  Dolańscy, zostali w zeszłym roku szkolnym wybrani na patronów naszej szkoły. 
Uczniowie szkoły wraz z opiekunami rokrocznie odwiedzają Cmentarz w Grębowie, gdzie w nekropoli – Kapliczce Dolańskich pochowani są członkowie rodziny. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego porządkują teren wokół Kapliczki i zapalają znicze, składają kwiaty. Pamiętają…….
#SzkołaPamięta

Z życia szkoły

Wszyscy wiedzą, że bieżący rok szkolny jest wyjątkowy pod wieloma względami. Nosimy maseczki, zwracamy uwagę na higienę rąk, z większą troską dbamy o zdrowie. W klasach nie siedzimy blisko siebie, witamy się łokciami lub „żółwikiem”, unikamy zatłoczonych miejsc. Wyjątkowa sytuacja, w jakiej się znajdujemy, wpłynęła również na nasze plany wyjazdów edukacyjno-rekreacyjnych, których w tym roku na pewno będzie mniej niż zakładaliśmy.  W pierwszych tygodniach września udało się zorganizować dwa wyjazdy. Pierwszy miał charakter integracyjny, podczas którego uczniowie kl. I Szkoły Przysposabiającej do Pracy spędzili wiele radosnych chwil z kolegami z klas starszych. Gościliśmy, już nie pierwszy raz, u państwa Barbary i Roberta Tłuczewiczów– właścicieli pięknych koni, przyjaznych psów i towarzyskiego kotka. Uczniowie mieli okazję  poprzytulać i pogłaskać czworonogi, co też czynili z radością i miłością. Oczywiście pamiętaliśmy o posiłku z ogniska, który przygotowały uczennice klas starszych. Celem drugiego wyjazdu była nowa siedziba Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 w Tarnobrzegu, w której znajduje się obszerna wystawa flory i fauny z naszego regionu. Uczniowie również poszerzyli wiedzę o ekologii oraz zasadach ochrony przyrody. Zwieńczeniem wyjazdu była świetna zabawa w kręgielni „Fankula”.

Obchody Dnia Zdrowia Psychicznego

W październiku obchodzimy Dzień Zdrowia Psychicznego. W dzisiejszym świecie pełnym lęków, niepewności, codziennych stresów i frustracji- priorytetem każdego z nas powinna być troska o nasze „ wnętrze”- nasze emocje i stan ducha. Dlatego też w SOSW w Grębowie zorganizowano całodzienne obchody Dnia Zdrowia Psychicznego. Uczniowie mieli możliwość korzystania z kilku sali terapii, w których mogli, m.in. relaksować się przy muzyce relaksacyjnej i kojącym głosie pani psycholog. W innych salach zorganizowano seans filmowy, gry i zabawy sportowe, muzykoterapię, arterapię i zajecia sensoryczne. Uczniowie bardzo chętnie korzystali z zaproponowanych zajęć, odpoczywali psychicznie i fizycznie, ładowali akumulatory, aby w kolejnych dniach pilnie się uczyć. Mamy nadzieję, że taki „wypoczynkowy” dzień na stałe zagości w kalendarzu naszej szkoły

IX Podkarpacki Mityng Kolarski

6 października w Tarnobrzegu odbył się IX Podkarpacki Mityng Kolarski OS. W imprezie tej brali udział nasi uczniowie – zawodnicy klubu Iskierka OS działającego przy SOSW w Grębowie: Ciba Dominika, Król Wiktora, Łukasz Raban, Oleksak Krzysztof oraz ubiegłoroczni absolwenci Eliza Reichert i Kamil Kasperski. Mieli do pokonania dystans 1 kilometra. Wystartowali w swoich grupach sprawnościowych i wszyscy zajęli wysokie miejsca na podium oraz otrzymali wartościowe nagrody. Organizatorom Mityngu dziękujemy a naszym uczniom życzymy kolejnych sportowych sukcesów.

ZDALNA SZKOŁA

Nasza placówka bierze udział w projekcie realizowanym przez Powiat Tarnobrzeski

Konkurs „Ocalić od zapomnienia”

W czasie trwania nauki zdalnej w roku szkolnym 2019/2020 uczniowie SOSW w Grębowie brali udział w konkursie Powiatowym Konkursie Interdyscyplinarnym „Ocalić od zapomnienia” organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnobrzegu.
Celami konkursu było , m.in.  zachęcenie najmłodszych mieszkańców regionu do odkrywania świata wartości, tradycji i obyczajów Lasowiaków oraz innych dawnych mieszkańców regionu,   poznawanie technik wykonywania ozdób z ludowymi motywami, opracowanie publikacji będącej pomocą w prowadzeniu zajęć dydaktycznych.
Prace konkursowe można było składać w 3 kategoriach: plastycznej, literackiej i multimedialnej.  Nasi uczniowie wykonali prezentację multimedialną pt. „Historia Rodu Dolańskich”  oraz przeprowadzili wywiady z p. M. Kopałą ( emerytowaną nauczycielką języka polskiego, pasjonatką historii lokalnej)  zdobywając wiedzę na temat podań i tzw. opowieści niezwykłych z terenu naszej gminy. Wywiady zostały opracowane w formie literackiej i opublikowane przez Bibliotekę w formie broszury. Uczniowie szkoły podstawowej wykonali prace plastyczne, które umieszczono na wystawie zorganizowanej z okazji rozstrzygnięcia konkursu.
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym uczniom. Dziękujemy organizatorom konkursu, dzięki któremu dzieci  i młodzież naszej szkoły  mieli  okazję do  zapoznania się z historią  miejsca, w którym uczą się i mieszkają.  

Niesamowite wrażenia – spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Miłośników Starych Motocykli  „Gazela” z Grębowa

W dniu 14 września  2020 r. wychowanków SOSW w Grębowie odwiedzili bardzo oryginalni goście na swych „błyszczących maszynach” czyli członkowie  Stowarzyszenia „Gazela” – wielbiciele starych  motocykli. „Wueski”, “Junaki”, “Emzetki”, ”Simsony, „Urale” i inne maszyny  królujące na szosach przed dziesiątkami lat mogli podziwiać uczniowie naszej szkoły na  terenie parku Dolańskich.   Stare, zabytkowe maszyny zachwycały nie tylko wypielęgnowanym wyglądem, ale również zapierającym dech odgłosem silnika.  Wychowankowie wysłuchali ciekawych opowieści o pochodzeniu motocykli, ich historii i przeznaczeniu. Jeden z motocykli był „na służbie” Milicji Obywatelskiej, inny wiernie służył podczas II wojny światowej. Panowie o swojej pasji mogą mówić bez końca, gdyż dla nich nie ma nic piękniejszego od emocji  poruszania się po drogach odrestaurowanym jednośladem, który po prostu ma duszę.
Panowie kierowcy w równie zabytkowych, co motocykle  walizkach, przywieźli dla dzieci słodkie upominki.
Największą jednak atrakcją dla naszych uczniów były przejażdżki po terenie parku na wybranych motocyklach oraz już współczesnych –  quadach.
Spotkanie zakończyło się wspólnym integracyjnym  ogniskiem, podczas którego pieczono kiełbaski i kontynuowano rozmowy o pięknych zabytkowych pojazdach.
Bardzo serdecznie dziękujemy za przemiłe i atrakcyjne dla naszych podopiecznych spotkanie zarówno członkom Stowarzyszenia  „Gazela”  jak i panom Andrzejowi i Pawłowi  Nieradka.

PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 1 września o godzinie 9.00 przed budynkiem szkoły. Następnie odbędą się spotkania uczniów z wychowawcami klas w salach lekcyjnych oraz spotkanie informacyjne dla rodziców z Dyrektorem na sali gimnastycznej.

Obowiązkowa osłona ust i nosa zarówno rodziców jak i uczniów!

Ponadto rodzice zobowiązani są do zabezpieczenia swoich dzieci w maseczki lub przyłbice na czas przebywania na terenie Ośrodka. (konieczność używania maseczek podczas przebywania w przestrzeni wspólnej).


Informacja dla Nauczycieli

Nauczyciele wracają do pracy 25 sierpnia (godzina 9).


Podręczniki dla szkoły branżowej na rok szkolny 2020/2021


Zakończenie roku szkolnego


Ze względu na bezpieczeństwo uczniów, rodziców i nauczycieli nie odbędzie się uroczyste zakończenie roku szkolnego.
Odbiór świadectw i dyplomów będzie możliwy w piątek 26 czerwca zgodnie z harmonogramem:
szkoła podstawowa- od 9.00 do 10.00
klasa I i II szkoły branżowej- od 10.00 do 11.00
szkoła przysposabiająca do pracy- od 11.00 do 12.00.
klasa III szkoły branżowej- 29, 30 czerwca, po egzaminie praktycznym).
Zapraszamy szczególnie uczniów kończących szkolę.
Pozostali mogą odebrać świadectwa do 30 czerwca lub w innym, umówionym wcześniej terminie.

Przyjęliśmy wyzwanie do udziału w akcji charytatywnej #GaszynChallenge od WORD Tarnobrzeg.
Zbieraliśmy pieniądze dla Darii.
https://www.siepomaga.pl/daria.

Bezpieczne wakacje


Dzień wolny od zajęć edukacyjnych

23 czerwca (wtorek) dniem wolnym od zajęć edukacyjnych dla szkoły branżowej.


#GaszynChallenge

Przyjęliśmy wyzwanie do udziału w akcji charytatywnej #GaszynChallenge. Akcja ma pomóc w zbiórce pieniędzy na rzecz dzieci chorych na rdzeniowy zanik mięśni. Zasady są bardzo proste, osoby nominowane muszą wykonać 10 pompek (przysiadów). Jeżeli wykonają ćwiczenie, wpłacają 5 zł, jeżeli nie, wpłacają 10 zł.
Zapraszamy nauczycieli i innych pracowników Ośrodka 23 czerwca na godzinę 17.30 na próbę akcji. O 18.00 pod internatem będzie finał. Wymagany strój sportowy.


Dni wolne od zajęć edukacyjnych

11 i 12 czerwca dla wszystkich uczniów
16-18 czerwca dla uczniów szkoły podstawowej (odbywają się egzaminy dla klasy 8)


Witajcie Kochani!

Nasza loteria z okazji Dnia Dziecka dobiegła końca.
Każdy uczestnik loterii zostanie nagrodzony. Nagrody a będą to maskotki gry, puzzle i inne drobiazgi zostaną rozdane na zakończenie roku szkolnego lub w innym czasie, kiedy będziemy mogli się z Wami spotkać.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do obejrzenia podsumowującego filmiku.


Informacja dla uczniów i rodziców

Dyrektor SOSW w Grębowie informuje, że od dnia 01.06.2020 r. w szkole odbywają się konsultacje dla uczniów Szkoły Podstawowej IV- VIII oraz Branżowej Szkoły I stopnia ze wszystkich przedmiotów nauczania. Terminy i godziny konsultacji uzgadniane są indywidualnie  z uczniami  oraz rodzicami/ opiekunami uczniów.


Informacja dla uczniów klasy 8

Konsultacje z matematyki odbywają się we wtorek w godzinach od 10 do 12; z języka polskiego w środę od 10 do 12; z języka angielskiego w czwartek od 10 do 12. Prosimy rodziców/opiekunów o wcześniejsze poinformowanie o zamiarze przyjazdu dziecka do szkoły na konsultacje.


Informacja o egzaminach dla klasy VIII

W związku z komunikatem  dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 24 kwietnia 2020 r. w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w 2020 roku dyrektor informuje o obowiązujących terminach egzaminów:

 • 16 czerwca, godz. 9.00 – język polski
 • 17 czerwca, godz. 9.00 – matematyka
 • 18 czerwca, godz. 9.00 – język angielski.
 • Egzaminy zostaną przeprowadzone w szkole. Uczniowie klasy VIII SP mają możliwość realizowania przed egzaminami konsultacji z nauczycielami po wcześniejszym ustaleniu terminów przez wychowawcę klasy. W związku ze zmianą terminów  organizacji egzaminów nastąpiła zmiana dni wolnych od zajęć dydaktycznych dla uczniów szkoły podstawowej na dni  16 – 18.06.2020 r.

W maju obchodzimy Dzień Rodziny, Dzień Matki, a w czerwcu Dzień dziecka i Dzień Ojca. Rodzina to dla każdego człowieka miejsce, które powinno być przyjazną przystanią, fundamentem na przyszłość i dorosłość. Dlatego każdy członek rodziny powinien mieć swój wkład w kształtowanie więzi i budowanie atmosfery w rodzinie. Niektórzy z Was w swojej rodzinie są najmłodsi, i inni opiekują się swoim młodszym bratem lub siostrą. Niektórzy z Was są już pełnoletni i za kilka lat sami założą swoje rodziny. O czym warto pamiętać, aby rodzina była miejscem, do którego chce się wracać? Co robić, aby w rodzinie było jak najmniej przykrych sytuacji? Zapraszam do obejrzenia filmiku na temat: „Jak dbać o więzi w rodzinie?”


Więcej informacji w zakładce WCZESNE WSPOMAGANIE

Informacja dla Nauczycieli

Jeśli ktoś jeszcze nie potwierdził uruchomienia służbowego e-maila to proszę potwierdzić (wysłać informację na soswgrebow@poczta.onet.pl).
Informacja dla Uczniów i Nauczycieli

Szanowni Nauczyciele i Uczniowie.
W związku z odwołaniem terminu egzaminu ósmoklasisty dni 21-22-23.04.2020 r dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Grębowie są dniami realizacji zdalnej nauki. 


Informacja dla Nauczycieli

Szkolenie dotyczące nauki zdalnej odbędzie się w dniach 15-16 kwietnia od godziny 8.30 (po 3h). Link do szkolenia zostanie do Państwa przesłany e-mailem.

Dla Uczniów

Dla Rodziców

Informacja dla Nauczycieli

Termin złożenia sprawozdań z pracy zdalnej za okres 6-17 kwietnia to 17 kwietnia 2020r.

Pedagog poleca

Drodzy Rodzice, drodzy Uczniowie. Zbliża się czas obchodzenia Świąt Wielkanocnych. W tym roku   ze  względu na sytuację w naszym państwie zapewne nie będziemy ich świętować tak towarzysko i radośnie jak zwykle. Chciałabym jednak, abyście pamiętali o tym, co znaczą tradycje świąteczne i pomimo wszystko starali się w miarę możliwości je kultywować.
Święta Wielkanocne– prezentacja

Organizacja kształcenia na odległość- informacja dla rodziców

Informacja dla Nauczycieli

Proszę na bieżąco dokumentować swoją pracę z uczniami.

Informacja dla Nauczycieli

Proszę koniecznie  zapoznać się z informacją otrzymaną drogą e-mailową odnośnie zasad publikacji materiałów dydaktycznych dla uczniów poprzez stronę internetową ośrodka.

Informacja dla Rodziców

Jeśli Państwa dzieci miałyby jakiekolwiek problemy związane ze zdalnym nauczaniem, np, trudności z wykonaniem zadań, a w związku z tym chcieliby Państwo skonsultować się z danym nauczycielem informujemy, że wychowawcy klas dysponują numerami telefonu lub adresami email do nauczycieli poszczególnych przedmiotów szkolnych.
Proszę kontaktować się z wychowawcami swoich dzieci.

Informacja Dyrektora SOSW!

Proszę nauczycieli o zapoznanie się z informacjami zawartymi w nowych regulacjach prawnych

Informacja Dyrektora SOSW!

DRODZY RODZICE I UCZNIOWIE!
W związku z ogłoszeniem stanu epidemii i podjęciem decyzji o dalszym wstrzymaniu lekcji aż do Świąt Wielkiej Nocy jako placówka edukacyjna przechodzimy na zdalne nauczanie. Nauczyciele od 25 marca będą mogli wystawiać oceny, zaczną też uczyć zgodnie z podstawą programową
Informujemy, że na stronie Ośrodka – w zakładkach MATERIAŁY DLA UCZNIÓW DO NAUKI W DOMU ORAZ MATERIAŁY DLA MAŁYCH DZIECI uzupełnianych na bieżąco jako jedna z form realizacji nauczania zamieszczane są zadania i ćwiczenia dla uczniów. Mamy świadomość bardzo zróżnicowanych możliwości edukacyjnych i terapeutycznych naszych uczniów dlatego bardzo prosimy rodziców o pomoc w realizacji zdalnego nauczania.
W przypadku trudności technicznych w realizacji tego zadania nauczyciele ponownie dostosują formę współpracy na inną dogodną dla dziecka i rodziny. Realizacja zadania będzie możliwa tylko przy pełnym zaangażowaniu rodziców/opiekunów – tak aby dziecko wykonywało zadania na miarę swoich możliwości. Prosimy rodziców o utrzymywanie stałego kontaktu z nauczycielami i wychowawcami. Bardzo prosimy, aby uczniowie bez względu na wiek przebywali pod opieką rodziców/opiekunów. Uczniom przypominamy, że zobowiązani są do codziennej nauki pod kierunkiem rodzica/opiekuna. W razie jakichkolwiek problemów związanych z nauczaniem zdalnym prosimy o bezpośredni kontakt z sekretariatem szkoły.
Rozumiejąc trudną sytuację wielu naszych uczniów zapewniamy rodzicom i uczniom kompleksową pomoc psychologiczno – pedagogiczną poprzez kontakt telefoniczny/e-mailowy lub inne komunikatory elektroniczne. Do Państwa dyspozycji są specjaliści, terapeuci, nauczyciele przedmiotów i wychowawcy.
W związku z rozwijającą się dynamicznie sytuacją w przypadku konieczności wizyty bezpośredniej w Ośrodku prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny z sekretariatem Ośrodka (158112813) lub z wychowawcą klasy.

Informacja Dyrektora SOSW!

Nauczyciele proszeni są o przesłanie sprawozdania z realizacji programu w okresie zawieszenia zajęć oraz  informacji o ewentualnych trudnościach w komunikowaniu się z uczniami/ rodzicami uczniów.
Termin 25.03.2020r.

LEKCJE ZDALNE

Materiały  do wykorzystania podczas pracy zdalnej w okresie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

Polecane platformy, strony i serwisy internetowe:

ZDALNE LEKCJE

EPODRĘCZNIKI.PL

PORTAL LEKTURY.GOV.PL

SERWIS NINATEKA

SERWIS TELEWIZJI POLSKIEJ

SERWIS POLSKIE RADIO DZIECIOM

Informacja Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Grębowie.

W dniach od 16 do 25 marca 2020 roku wszystkie zajęcia szkolne są odwołane.

Zajęcia kulinarne „Jem zdrowo i kolorowo”

W naszym Internacie już od dłuższego czasu, a dokładnie od października, odbywały się zajęcia kulinarne pod hasłem „Jem zdrowo i kolorowo”. Celem zajęć było wdrażanie wychowanków do samodzielności w przygotowywaniu posiłków, właściwym doborze składników oraz produktów. Zajęcia służyły rozwijaniu zainteresowań kulinarnych, kształtowaniu umiejętności współpracy i współdziałania w zespole. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy chętnie uczestniczyli w zajęciach , które okazały się świetną alternatywą na długie, jesienno -zimowe wieczory. Kolorowe potrawy przygotowane z wielkim zaangażowaniem, szczególnie najmłodszych kucharzy, cieszyły nie tylko oko, ale przede wszystkim brzuszki oraz sprawiły wszystkim wiele radości.

Wycieczka do Arłamowa

Dnia 11.03.2020 r. uczniowie kl. III BS o profilu kucharz wraz z wychowawczynią Moniką Szwed uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do Arłamowa. Pomimo niesprzyjającej aury wycieczkę możemy zaliczyć do bardzo udanych , gdyż w hotelu przyjęto nas ciepło i miło. Dzięki dyrekcji hotelu uczniowie mieli możliwość zwiedzenia prawie wszystkich zakamarków hotelu: centrum konferencyjnego, restauracji, barów, nocnego klubu, obiektów sportowych oraz kuchni, która była głównym celem wycieczki. Szef kuchni oraz jego zastępca w wyczerpujący sposób zapoznali uczniów z procesem przygotowywania i wydawania dań w nowoczesnej kuchni, która w szczytowym okresie jest w stanie obsłużyć 800 osób. Uczniowie po raz pierwszy mieli możliwość zobaczenia urządzeń, które do tej pory widzieli jedynie w podręcznikach do nauki zawodu. Odwiedzili także kawiarnię, gdzie barista zdradził im kilka tajników przygotowywania wyśmienitej kawy.
Zdobyta podczas wycieczki wiedza na pewno przyda się im już niedługo podczas egzaminu zawodowego, dzięki któremu uzyskają kwalifikacje w zawodzie kucharz.
Serdecznie dziękujemy dyrekcji Hotelu Arłamów za umożliwienie zwiedzenia hotelu i liczymy na dalszą współpracę w przyszłości.

Dzień Kobiet

„Kobieta jest jak kwiat, rozkwitając czyni ten świat piękniejszym”- słowa te stały się mottem przewodnim zorganizowanej w Internacie uroczystości z okazji Dnia Kobiet. Tym razem obchodziliśmy ten dzień na wesoło. „Nasi panowie” postarali się , aby był to niezapomniany czas. Pomyśleli o kwiatach, życzeniach, wspólnie opracowaliśmy model idealnej kobiety i mężczyzny. Chłopcy wykazali się umiejętnością malowania paznokci, pokonywania slalomu z zamkniętymi oczami ufając wskazówkom udzielanym przez dziewczęta. Najwięcej emocji wzbudził jednak zorganizowany konkurs na najsympatyczniejszą dziewczynkę, który w tym roku wygrała Eliza. II i III miejsce zajęły odpowiednio Wiktoria i Michalina. Nie obyło się bez słodkich nagród i serdecznych gratulacji złożonych przez chłopców, przedstawicieli Samorządu Internatu.

Przygotowania do okresu świątecznego czas zacząć…

W dniu 10 marca 2020r.  wychowawczynie internatu zorganizowały warsztaty,  podczas których uczestnicy wykonali stroiki i dekoracje wiosenno – świąteczne.
 Inwencja twórcza uczniów i nauczycieli biorących udział w zajęciach warsztatowych nie miała granic. Powstały piękne pisanki, zajączki i  stroiki, które staną się niepowtarzalną ozdobą świątecznych stołów. Praca przebiegała w miłej atmosferze, a motywacją do wytężonych działań twórczych była serwowana przez organizatorów przepyszna  kawa i mufinki.
Efekty pracy widoczne na załączonych poniżej zdjęciach.
Jak co roku zapraszamy do nabywania naszych stroików.
O terminie Kiermaszu powiadomimy w najbliższych postach.

Prelekcja nt. „Oddziaływania wychowawcze w sytuacjach trudnych”

Dnia 20 lutego, w ramach spotkania grupy wsparcia, odbyła się prelekcja powiązana z luźnymi rozmowami nt. Oddziaływań wychowawczych w sytuacjach trudnych.
Spotkanie poprowadziły psycholog Paulina Paczkowska i pedagog specjalny Jolanta Furman. Podczas spotkania rodzice zapoznali się z zagadnieniami z zakresu zapobiegania niewłaściwym zachowaniom dzieci oraz z możliwymi sposobami niwelowania tych zachowań.
Ponadto rodzice i opiekunowie przedstawili swoje odczucia i doświadczenia w sytuacjach trudnych, dzielili się spostrzeżeniami i okazali sobie przez to wzajemne wsparcie.
W czasie spotkania dzieci miały zapewnioną fachową opiekę w sąsiedniej sali. Z uwagi na niewyczerpanie tematu i zainteresowanie jego dalszym rozwinięciem 12 marca odbędzie się kolejna część spotkania,  podczas którego zrealizujemy część warsztatową i omówimy kolejne zagadnienia z tego tematu. Serdecznie zapraszamy.

Konkurs ortograficzny

W dniu 04.03.20 odbył się konkurs Ortograficzny. Młodzież na nim mogła sprawdzić swoje umiejętności poprawnego pisania. W konkursie wzięło udział ośmioro wychowanków. I miejsce zdobył Dominik Gromada uzyskując 26,75p na możliwych 27p. II miejsce Agata Czarnecka – 25p. III miejsce – Filip Chorzępa i Paweł Janas- 24,5p. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody. Pozostali uczestnicy również zostali nagrodzeni. Konkurs poprowadziła Pani Joanna Życka

Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000

3 marca najmłodsi uczniowie naszej szkoły odwiedzili Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły. Uczniowie poznali wiele gatunków zwierząt i roślin występujących w dolinie Wisły. Szczególną atrakcją były terraria i akwaria z rybami i skorupiakami. Wycieczka była dla naszych uczniów ciekawą lekcją ekologii.

Konkurs Mistrz Dobrego Zachowania – IV edycja

Konkurs Mistrz Dobrego Zachowania – IV edycja
W dniu 27 lutego 2020 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Grębowie odbył się szkolny Konkurs „Mistrz Dobrego Zachowania – sztuka savoire- vivre”u”. Zgodnie z Regulaminem uczniowie przygotowywali się do udziału w konkursie rozwiązując testy dotyczące zasad kultury osobistej podczas zajęć z pedagogiem szkolnym oraz lekcji wychowawczych.
W Konkursie wzięło udział 18 uczniów szkoły, wyłonionych przez wychowawców klas. Uczniowie podczas konkursu rozwiązywali test wiedzy, komisja konkursowa podliczyła uzyskane punkty. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się bardzo dobrą znajomością zasad kultury. Otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Serdecznie im gratulujemy!
I liczymy że wiedza praktyczna przełoży się na zachowanie uczniów w szkole i zastosowanie zasad kultury w praktyce.

Wycieczka PDP – radio Leliwa i MOSIR Tarnobrzeg 02.2020

Tradycją Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w naszym Ośrodku , stały się wyjazdy edukacyjno-rekreacyjne uczniów, których celem jest m. in. zdobywanie nowych doświadczeń w różnych sytuacjach życia codziennego. Tym razem udaliśmy się do radia Leliwa, gdzie zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci  przez p. Ewę Lis i jej współpracowników, za co serdecznie dziękujemy. Poznaliśmy tajniki pracy radiowca, procedurę przygotowywania wiadomości  i prowadzenia audycji. Mieliśmy okazję pozdrowić na antenie słuchaczy radia, co też uczyniliśmy z ogromną przyjemnością. A i p. Tomek dorzucił parę słów od siebie. Po wizycie w Leliwie udaliśmy się na siłownię. Zbliżająca się wiosna zmobilizowała nas do większej troski o kondycję fizyczną, dlatego też postanowiliśmy popracować nad figurą po zimowym leniuchowaniu J. Do szkoły wróciliśmy zmęczeni ale zadowoleni. Już dziś planujemy następne wojaże.

Od kilku lat nasza szkoła współpracuje z  Regionalnym Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 w Tarnobrzegu i dlatego na łamach naszych stron pragnie pochwalić się i jednocześnie zaprosić do swojej nowej siedziby, gdzie miłośnicy przyrody obejrzą znacznie więcej eksponatów i ciekawostek niż dotychczas. Centrum wzbogaciło ofertę i z jeszcze większym rozmachem może promować faunę i florę naszego regionu. Obecnie działa na ponad czterystu metrach, to czterokrotnie większa powierzchnia niż do tej pory. Wnętrza mieszczą ogromną dioramę przyrodniczą, terraria, paludaria, akwaria. Jest także sala z czytelnią, sala multimedialna, pracownia mikroskopowa i plastyczna. Centrum propaguje wiedzę o funkcjonowaniu sieci obszarów chronionych Natura 2000, popularyzuje zasady ochrony przyrody i prowadzi edukację ekologiczną.
Nasi uczniowie już niebawem zawitają do nowej siedzibyJ
W powyższym artykule wykorzystano m.in. materiały autorstwa Wioletty Wojtowiak ze strony:  https://echodnia.eu/podkarpackie/tarnobrzeg-regionalne-centrum-promocji-obszaru-natura-2000-juz-w-nowej-siedzibie-ekspozycja-robi-wrazenie-zdjecia/ar/c1-14763286

Konkurs wiedzy

W dniu 12.02.2019 r. o godz. 1800 odbył się w Internacie konkurs „ Ja to wiem”. Obejmował on wiedzę z języka polskiego, matematyki, fizyki, chemii, przyrody, biologii, języka polskiego, historii, geografii. Zawierał wiadomości ze szkoły podstawowej. W sumie było przygotowanych 61 pytań, na które chętni przygotowywali się przez 3 tygodnie.  Organizatorem tego konkursu była p. Joanna Życka. Do konkursu przystąpiło 6 wychowanków. Za prawidłową odpowiedź przyznawane były kolorowe karteczki, ten kto zdobył ich najwięcej zwyciężał. I tak:
I miejsce zajął Oliwier Wilkosz zdobywając 55 punktów na 61 możliwych.
II miejsce Katarzyna Węgiel zdobywając 51 punktów i Paweł Janas zdobywając 49 punktów.
II miejsce Agata Czarnecka zdobywając 28 punktów.
Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni.

Warsztaty dla rodziców

Terapeuci SOSW w Grębowie  w ramach współpracy z Przedszkolem Publicznym w Grębowie zorganizowali spotkanie edukacyjne  z rodzicami dzieci-  podopiecznymi Przedszkola. W dniu 17 lutego 2020 r. rodzice uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych na temat etapów rozwoju mowy u dzieci. Zapoznali się z normami rozwojowymi  dotyczącymi mowy i umiejętnościami  komunikacyjnymi, jakie powinny posiadać dzieci w danym wieku oraz sytuacjach, kiedy należy zwrócić się o pomoc do specjalisty- logopedy. Zdobyli informacje na temat  specyfiki zaburzenia mowy o typie afazji rozwojowej.
Uczestnicy warsztatów zapoznali się również z ofertą wsparcia dla dzieci  w wieku od 0 do 7 roku życia, jaką  dysponuje  Ośrodek w Grębowie w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, m in. z  działalnością Punktu Konsultacyjnego, do którego może zwrócić się każdy rodzic zaniepokojony rozwojem swojego dziecka. 

BAL KARNAWAŁOWO-WALENTYNKOWY. Dnia 13 lutego w naszym Ośrodku, jak zawsze o tej porze roku odbył się bal karnawałowy, tym razem połączony z zabawa walentynkową. Samorząd internatu oraz wychowawcy zadbali o to, aby tego wieczoru nie zabrakło atrakcji. Zabawie tanecznej towarzyszyły konkursy, wybory króla i królowej balu oraz wywołująca wiele pozytywnych emocji „POCZTA WALENTYNKOWA „. Wyjątkowy wystrój sali wprowadził wszystkich w romantyczny nastrój i zachęcił do zabawy, świetlica zamieniła się w taneczny parkiet. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku, o który zadbała pani kierownik oraz licznie przybyli rodzice. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę.

14 lutego to Dzień Świętego Walentego (Walentynki) – Dzień Zakochanych i Miłości. Tego dnia zgodnie z walentynkową tradycją, wysyła się ukochanym i lubianym osobom kartki, w których wyraża się swoje uczucia. Dlatego z tej okazji w naszym Ośrodku odbył się konkurs plastyczny pt. „Najpiękniejsza kartka walentynkowa”. Celem konkursu było rozwijanie zdolności artystycznych uczniów, poszerzanie wiedzy z zakresu różnorodnych technik plastycznych, a także zachęcanie do aktywnego i twórczego spędzania czasu wolnego. Oceny prac dokonała komisja, biorąc pod uwagę: pomysłowość, kompozycję, samodzielność, oryginalność, staranność wykonania pracy, a także ogólne wrażenie artystyczne. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział – każda z prac konkursowych była wyjątkowa i piękna!

” Tajemnica Świąt   Bożego Narodzenia” – konkurs

W dniu 30.01.2020r uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w XIII Wojewódzkim Konkursie dla Dzieci i Młodzieży  Niepełnosprawnej w Kolbuszowej Dolnej  pod hasłem: ” Tajemnica Świąt   Bożego Narodzenia”. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach plastycznej i muzycznej. W konkursie plastycznym  pod hasłem: „Kartka świąteczna”- brali  udział uczniowie: Martyna Galek  uczennica klasy III  szkoły podstawowej- otrzymała I miejsce, Kamil Lebioda  uczeń klasy V- II miejsce , I  miejsce w tej kategorii otrzymała Dominika Bożek uczennica II SPdP.


W kategorii muzycznej zadebiutowali:  Miłosz Jagła zaśpiewał pastorałkę -„Był Pastuszek bosy”, Weronika Jeł -zaśpiewała- „Jezusa Narodzonego wszyscy witajcie” i Urszula  Karbarz- zadebiutowała śpiewając – ” Złota Jerozolimo”.

Wigilia 2019

W środowe popołudnie 18 grudnia 2019r. uczniowie, nauczyciele i pracownicy SOSW w Grębowie spotkali się na uroczystej kolacji wigilijnej, która odbyła się w świetlicy odnowionego pałacu Dolańskich. Wigilię swoją obecnością zaszczycili znamienici goście, przedstawiciele władz lokalnych: pan Starosta Jerzy Sudoł, Wicestarosta Jacek Rożek, radni powiatu tarnobrzeskiego Krystyna Kozieja, Marek Ożga, Dominik Szewc.
Nie obyło się bez wspólnego kolędowania, składania życzeń oraz smakowania tradycyjnych dań wigilijnych. Zgodnie z tradycją na stole królowały pierogi, barszcz z uszkami, ryby i słodkie przysmaki- makowce , serniki, miodowniki.
Uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowali program artystyczny, w którym przypominali o znaczeniu dla każdego z nas tych ważnych rodzinnych Świąt, tradycjach świątecznych oraz potrzeby ich kultywowania.
Nie sposób nie wspomnieć o pięknych, oryginalnych dekoracjach świątecznych, jakie ozdobiły w tym dniu wnętrza Pałacu, tworząc tym samym niepowtarzalną atmosferę świąteczną.
Składamy wszystkim życzenia pięknych, spokojnych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

Myśliwska paczka od koła łowieckiego ,,Ryś”

W dniu 20 grudnia 2019 r. mieliśmy przyjemność gościć myśliwych z Koła Łowieckiego Nr 197 „RYŚ” przy JW. 2090 w Nowej Dębie w ramach ogólnopolskiej akcji „Myśliwska paczka” organizowanej przez Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego. Na ręce Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Grębowie została przekazana „Myśliwska paczka” . W podziękowaniu myśliwi otrzymali stroiki oraz mogli zasmakować wypieków wykonanych przez wychowanków Ośrodka.

„Kolorowe Święta”

12 grudnia odbyły się dodatkowe zajęcia dla dzieci uczęszczających na wczesne wspomaganie rozwoju i ich rodzin „Kolorowe Święta”. Cieszymy się z tak licznego udziału w spotkaniu. Wspólne zabawy ruchowe przy piosenkach, opowiadanie o Mikołaju, pyszny poczęstunek oraz tworzenie ozdób choinkowych z masy porcelanowej, sprawiło najmłodszym wiele radości. Został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Postać Świętego Mikołaja”. Nasze jury ogłosiło, że na pierwsze miejsce zasługują wszystkie dzieci biorące w nim udział. Wręczone zostały dyplomy i nagrody – niespodzianki. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas!

Turniej Tenisa Stołowego

17 grudnia w naszym Ośrodku odbył się II Szkolny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora. W zawodach brali udział uczniowie wyłonieni w ramach eliminacji klasowych.
I tak w kategorii dziewcząt wszystkich typów szkół:
I miejsce zajęła Weronika Król
II- Dominika Zaguła
III- Wiktoria Król
W kategorii chłopców SP
I miejsce- Oliwier Wilkosz
II- Miłosz Jagła
W kategorii chłopców SzSPdP
I-  miejsce- Kamil Kasperski
II- Krzysztof Oleksak
III- Piotr Baran
W kategorii chłopców BS
I miejsce- Emil Brzuchnalski
II- Dawid Wojtylak
III- Karol Cąpała
Wszyscy zwycięzcy otrzymali puchary, pozostali uczniowie dyplomy i słodycze. Niespodzianką Turnieju była dodatkowa nagroda ufundowana przez Dyrektora Ośrodka, którą mógł zdobyć najlepszy zawodnik.
Wcześniej musiał się spotkać i rozegrać mecz z Panem Dyrektorem. Tym najlepszym zawodnikiem okazał się uczeń klasy II BS Emil. W zaciętym meczu i przy ogromnym wsparciu kibiców wynikiem  2:0 wygrał uczeń.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych nie tylko w tenisie stołowym.

Święta tuż, tuż… Dekorowanie pierniczków, pieczenie choinek z ciasta francuskiego oraz sporządzanie tortu w kształcie motyla to motyw przewodni zajęć warsztatowych zorganizowanych w SOSW w Grębowie.
Zajęcia zostały sfinansowane w ramach projektu „W zdrowym ciele zdrowy duch- wspólne pasje dzieci i rodziców” sfinansowanego z darowizny Nationale Nederlanden.
W warsztatach uczestniczyli uczniowie ?zerówki? i Szkoły Podstawowej oraz ich rodzice. Wspólna praca  była niezwykle kreatywna, zaowocowała smacznymi oraz pięknie udekorowanymi ciasteczkami, które ozdobią choinkę w szkole oraz zostaną wykorzystane do stroików świątecznych. Najpiękniejsze zostaną przeznaczone na coroczny  Kiermasz ozdób świątecznych.
Strudzeni ?artyści ? cukiernicy? nie omieszkali posmakować swoich dzieł już w trakcie pracy. Zapraszamy do fotogalerii.

Mikołaj 2019

Konkurs recytatorski

W dniu 28.11.2019r. nasi uczniowie uczestniczyli w XXXVI WOJEWÓDZKIM KONKURSIE RECYTATORSKIM Placówek Kształcenia Specjalnego w LEŻAJSKU pt. ?Podwodny świat ciekawi nas?. W konkursie wzięło udział 14 Ośrodków – nasi uczniowie zaprezentowali się wspaniale zdobywając wyróżnienia i nagrody . Wychowankowie pokazali swój talent recytatorski i zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Andrzejki 2019

Wyjazd do kręgielni

W dniu 26.11.2019 r. uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy uczestniczyli  w wycieczce do Tarnobrzega.  Celem wyjazdu była m.in. wizyta w  ZUS, gdzie młodzież miała okazję przyjrzeć się z bliska pracy urzędników oraz poznać zasady korzystania z usług  tej instytucji również w praktyce – uczniowie odgrywali role petentów. Składamy serdeczne podziękowania za  poświęcony nam  czas, uśmiech i ciepłe przyjęcie oraz za upominki (te na słodko i te praktyczne).  Podziękowania ślemy kierownikowi  inspektoratu p. Barbarze Kłeczek  oraz  p. Elżbiecie Sołtys -Żurek i p. Tomaszowi Szczur. Tradycją stało się, że nasze wycieczki mają nie tylko uczyć ale i bawić. Tak było i tym razem. Po wizycie w ZUS, przyszła kolej na zabawę ze sportowym duchem walki w tle J, czyli… klasowe rozgrywki w kręgle w Fankuli. Emocji było co niemiara, rywalizacja zacięta, ale co najważniejsze humory wyśmienite. Wszystkim pracownikom kręgielni serdecznie dziękujemy za ciepłe  przyjęcie i wyrozumiałość .

Promocja Zdrowia

26 listopada 2019r. Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Grębowie otrzymał Certyfikat przyjęcia do Rejonowej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie podczas Konferencji Naukowo- Metodycznej z Promocji Zdrowia w PCEN w Tarnobrzegu. W SOSW dbamy o tworzenie środowiska sprzyjającego zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników. Współpracujemy ze środowiskiem lokalnym i wieloma instytucjami wspierającymi zdrowie. Nasze działania prozdrowotne prowadzone są systematycznie i długofalowo- nie kończą się one z chwilą otrzymania certyfikatu.

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Pluszowy Miś jest symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego czego nam często brakuje. Nic więc dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia.

Doświadczenia z powietrzem

Poprzez doświadczenia poznajemy świat – tym razem powietrze w roli głównej.

Zajęcia ekologiczne w terenie

Korzystając z uroków jesieni wychowankowie internatu wzięli udział w zorganizowanych zajęciach ekologicznych w plenerze. Zajęcia przygotowane i przeprowadzone zostały przez pracownika Nadleśnictwa Rozwadów w przepięknej scenerii obiektu ?Grzybek?. Po zajęciach nasi wychowankowie mogli aktywnie wypoczywać na zewnętrznej siłowni oraz korzystać z nowoczesnego placu zabaw. Radości i zabawy było dużo, ale największą atrakcją okazało się wspólne pieczenie kiełbasek oraz ziemniaków. Serdecznie dziękujemy za ciekawie przeprowadzone zajęcia oraz możliwość skorzystania z wielu atrakcji.

II Podkarpacki Międzyszkolny Turniej Wiedzy z Pierwszej Pomocy
?Umiem -Potrafię ?Pomogę?


Uczniowie naszej szkoły 21 listopada 2019r. uczestniczyli w Turnieju Wiedzy z Pierwszej Pomocy, którego organizatorem był Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Rudniku nad Sanem. Nasza drużyna składała się z 4 osób: Wiktoria Gorgoń, Sylwester Jugo, Jakub Zych, Karol Biernat.
Podczas turnieju zawodnicy zaliczali 3 rodzaje zadań, a były to : teoretyczny test z pytaniami zamkniętymi, częśc praktyczna- podstawowe zabiegi resusctytacyjne, pozycja boczna bezpieczna, pierwsza pomoc w przypadku zakrztuszenia oraz pytania zadawane przez Komisję Konkursową.
Nasi zawodnicy wykazali się bardzo dobrym przygotowaniem, wzorowo wykonali wszystkie zadania, a szczególne wyróżnienie wywalczył Sylwester Jugo, który zachwycił Komisję profesjonalną postawą, wiedzą oraz opanowaniem podczas wykonywania poszczególnych zadań. Każdy z uczestników Turnieju otrzymał atrakcyjną nagrodę rzeczową.

21 listopad – Dzień Życzliwości

?Życzliwi żyją dłużej, a obycie umila życie??

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-  Wychowawczym w Grębowie zorganizowano obchody Światowego  Dnia Życzliwości. Uczniowie od kilku dni przygotowywali się do tej uroczystości.

Otrzęsiny 2019

Otrzęsiny to uroczyste przyjęcie nowych wychowanków w poczet społeczności internatu które mocno wpisało się w tradycje naszego Ośrodka. W przygotowanie i prowadzenie uroczystości chętnie włączają się wychowankowie. Sprzyja to rozwijaniu ich umiejętności organizacyjnych, budowaniu pozytywnych relacji oraz przyjaznej atmosfery. Nowi wychowankowie z niecierpliwością czekają na dzień w którym przechodzą najróżniejsze próby smakowe, zręcznościowe, ale również mogą wykazać się zdobytą wiedzą na temat zwyczajów i zasad obowiązujących w internacie. W tym roku próbą poddanych zostało 8 wychowanków, którzy otrzymali słodkie upominki. Całe wydarzenie skończyło się uroczystym złożeniem przysięgi oraz wspólną zabawą przy muzyce.

Bezpieczne zachowania w ruchu drogowym

W dniu 14 listopada w Specjalnym Ośrodku Szkolno -Wychowawczym w Grębowie gościliśmy przedstawicieli Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach dotyczących bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym. Prowadzący w ciekawy oraz przekonujący sposób predstawili konieczność przestrzegania przepisów ruchu drogowego, omówili niebezpieczne sytuacje spowodowane przez pieszych i rowerzystów oraz konsekwencje wynikające z ich lekceważenia. Starsi uczniowie utrwalili wiadomości niezbędne do egzaminu na kartę rowerową oraz prawo jazdy. Uczestnicy otrzymali upominki w postaci gadżetów promujących bezpieczne zachowania na drodze tj. elementy odblaskowe, dzięki którym będą bardziej widoczni w trudnych warunkach drogowych.

„Na Ojczystym Szlaku…?-Rudnik 2019

W dniu 7 listopada uczennice Agata Czarnecka i Wiktoria Gorgoń z SOSW uczestniczyły w IX Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Patriotycznej Żołnierskiej i Harcerskiej „Na Ojczystym Szlaku…?-Rudnik 2019.Celem festiwalu było rozpowszechnianie pieśni i piosenek patriotycznych, żołnierskich i harcerskich, jak również pobudzanie patriotyzmu u dzieci i młodzieży. Uczennice zaśpiewały piosenki harcerskie: ” Płonie ognisko” i ” Szara lilijka”. Za udany występ otrzymały dyplomy i upominki.

Konkurs – ,,Jesień wokół nas”

06.11.2019r. rozstrzygnięto jesienny konkurs plastycznego pt.: ?Jesień wokół nas?. Celem konkursu było m.in. rozwijanie wyobraźni plastycznej poprzez twórczą interpretację przyrody, uwrażliwienie uczniów na piękno przyrody jesienią oraz rozwijanie kreatywności i samodzielności uczniów. Łącznie zebrano 30 prac. Jury miało nie lada wyzwanie, by z tych pięknych prac wybrać te najpiękniejsze. Wszystkie prace były wykonane z dużym zaangażowaniem, starannością oraz pomysłowością. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody. Gratulujemy wszystkim artystom.

Turniej Tenisa Stołowego

Po raz dziewiętnasty zawodnicy Klubu OS ISKIERKA przy SOSW w Grębowie brali udział w Podkarpackim Turnieju Tenisa Stołowego OS .Zawody zorganizowali jak co roku nasi koledzy i koleżanki z ZSS w Tarnobrzegu. I tym razem nasi uczniowie nie zawiedli, niektórzy po raz pierwszy brali udział w tym turnieju i od razu odnieśli sportowy sukces stając na podium. I tak I m-sce w swojej grupie zdobył Karol Biernat , II m-sce Krzysztof Oleksak i Kamil Kasperski, IV m-sce Krzysztof Król. Wśród dziewcząt najlepsza nasza tenisistka- Weronika Król zdobyła III m-sce. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Uroczysta 18- nastka Wojtka

Tradycją, którą od dawna kultywujemy w naszym Ośrodku, jest celebrowanie urodzin naszych uczniów, a zwłaszcza tych bardziej znaczących, to jest ? osiemnastych.
W dniu dzisiejszym świętowaliśmy urodziny ucznia Szkoły Branżowej ? Wojtka Wrzoska.
Podczas uroczystości jubilat częstował gości tortem przygotowanym na zajęciach praktycznych. Nie obyło się bez tradycyjnych życzeń oraz wspólnego odśpiewania ?100 lat?.
Życzymy Wojtkowi spełnienia marzeń i realizacji planów oraz pomyślności w dorosłym życiu.

1 listopad – dzień Wszystkich Świętych

W związku ze zbliżającymi się obchodami dnia Wszystkich Świętych – uczniowie SOSW złożyli kwiaty oraz zapalili znicze pod kaplicą Dolańskich na cmentarzu w Grębowie.

Jesienne Cudaki

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły w ramach kolejnego zadania projektu Szkoły Promującej Zdrowie brali udział w ciekawych i kreatywnych  zajęciach, podczas których wykonywali ?Jesienne Cudaki? z warzyw i owoców. Zajęcia były dla nich okazją do wykazania się  nie tylko uzdolnieniami manualnymi, ale również  pomysłowością oraz poczuciem humoru, a ich dzieła widoczne na zdjęciach mówią same za siebie. Gratulujemy inwencji twórczej!

Zdrowe, bo nasze!

Młodzież SOSW w Grębowie wraz z opiekunami zorganizowała akcję promującą zdrowe odżywanie pod hasłem ?Zdrowe, bo nasze!?.
Uczniowie szkoły zawodowej odwiedzili targ w Grębowie, gdzie zachęcali mieszkańców gminy do spożywania warzyw i owoców wyhodowanych na terenie warsztatów szkolnych. Dojrzałe pomidory, piękne dynie, zdrowe kapusty i papryki, nie tylko cieszyły oko, ale znalazły wielu nabywców wśród lokalnej społeczności. Nasze uczennice chętnie odpowiadały na pytania dotyczące wartości odżywczych oraz zasad uprawy rozprowadzanych warzyw i owoców.

Rocznica pontyfikatu Jana Pawła II

Z okazji rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II, została zaprezentowana prezentacja dotycząca życia Karola Wojtyły. Uczniowie w ciekawy sposób zostali zapoznani z biografią Karola Wojtyły oraz z jego działalnością, gdy już został papieżem. Nasi uczniowie w ramach projektu ,,W zdrowym ciele zdrowy duch” przygotowali ,,kremówki papieskie” – które uwielbiał właśnie Karol Wojtyła.

Śladami Ojca Mateusza

W dniu 17.10.2019r została zorganizowana jednodniowa wycieczka do Sandomierza dla 13-ciorga uczniów z ” O” , nauczania wczesnoszkolnego podstawówki i PDP. Pierwszym punktem programu wycieczki był rynek w Sandomierzu, ogromna studnia i pomnik na tle Ratusza. Następną atrakcją było spacerowanie po rynku , mogliśmy zwiedzićcentralne miejsce Sandomierza, jakim jest ceglany renesansowy ratusz. Spacerując po rynku i okolicach często wspominaliśmy kolejne odcinki filmu ?Ojciec Mateusz?i miejsca w których był nagrywany nasz ulubiony film. Później przespacerowaliśmy się i przeszliśmy przez „Ucho Igielne”, uciechy było co niemiara. Następnie udaliśmy się do”Wąwozu Królowej Jadwigi” po przespacerowaniu 500 m wąwozem, którego wysokość wynosi 10 metrów, w scenerii żółtych, czerwonych liści dotarliśmy do kościoła św. Jakuba. Całą grupą udaliśmy się Caritasu w Sandomierzu,gdzie przywitała nas p. dyrektor Maria Butkowska, i zaprosiła na smaczny poczęstunek.

Ognisko integracyjne

16.10.2019 Mieliśmy przyjemność gościć w Naszym Ośrodku uczniów i wychowawców z Zespołu Szkół Specjalnych z Tarnobrzega. Na początku spotkania powitaliśmy gości oraz oprowadziliśmy ich po pałacu Dolańskich oraz parku, który o tej porze roku wygląda przepięknie. Na gości czekało wiele atrakcji: przedstawienie, pieczenie kiełbasek na ognisku, zabawy i zawody sportowe, mecz piłki nożnej, zabawa przy muzyce i wiele innych. Towarzyszyła nam przy tym wspaniała pogoda. Wszyscy miło i aktywnie spędzili czas. Zapraszamy częściej:)

Stypendia dla najlepszych uczniów

Dzień Edukacji Narodowej to nie tylko święto kadry pedagogicznej i wszystkich pracowników szkoły, ale również  uczniów. Z tej też okazji uczniowie  naszego Ośrodka, którzy w  zeszłym roku szkolnym uzyskali najwyższą średnią ocen oraz wyróżnili się wzorowym zachowaniem i sukcesami w różnych dziedzinach życia szkolnego, m.in. sportowych i artystycznych, otrzymali stypendia z rąk  Starosty Powiatu Tarnobrzeskiego Pana Jerzego Sudoła. Uroczystość wręczenia stypendiów odbyła się w Starostwie  Powiatowym w Tarnobrzegu w dniu 15 października 2019r.
Pan Starosta  pogratulował prymusom wysokich ocen i wzorowej postawy wobec obowiązków szkolnych oraz życzył im  dalszych sukcesów, nie tylko w szkole, ale i w życiu dorosłym.
 Nasi stypendyści w tym roku szkolnym to: Katarzyna Fila ? uczennica II klasy Branżowej Szkoły, Sylwester Jugo- uczeń  klasy I Branżowej Szkoły, Karol Biernat ? uczeń klasy III Branżowej Szkoły. Wszyscy uczniowie uczą się w klasie o profilu kucharz. Serdecznie  gratulujemy naszym uczniom i życzymy, aby dzięki ciężkiej pracy włożonej w zdobywanie wiedzy, spełniły się ich plany  i marzenia na przyszłość.

14 październik – Dzień Komisji Edukacji Narodowej

14 października obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej z tej okazji spotkaliśmy się w świetlicy Internatu na przedstawieniu przygotowanym przez uczniów. Bardzo dużą niespodzianką okazał się również występ nauczycieli z Naszego Ośrodka, którzy wcielili się tym razem w role uczniów. Cała widownia była zachwycona występem – brawo!!

Jesienne spotkanie w Krawcach

W  piątek  27.09.2019 r. przy pięknej, jak na tę porę roku pogodzie, uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy po raz kolejny odwiedzili gospodarstwo Państwa  Barbary i Roberta Tłuczewiczów w Krawcach – zaprzyjaźnionych pasjonatów koni. Jest to nasze ulubione miejsce spotkań na łonie natury, ze względu na piękne otoczenie oraz niecodzienne towarzystwo przyjaźnie nastawionych koni. Wyjazd został zorganizowany w związku ze zbliżającym się Dniem Chłopaka, który postanowiliśmy uczcić w wyjątkowy sposób. Uczennice przygotowały drobne upominki dla swoich kolegów i wychowawcy.  Ugościły również poczęstunkiem i uśmiechem p. Roberta i p. Dyrektora Naszej Szkoły, którzy dotrzymywali nam towarzystwa.

27 września w naszym Ośrodku odbył się ?Dzień Jabłka? ? święto , którego celem było zachęcanie uczniów do spożywania owoców, a w szczególności jabłek i to pod różnymi jego postaciami. Święto jabłka to okazja, aby przypomnieć, że jedzenie warzyw i owoców jest podstawą, aby zapewnić sobie zdrowie, witalność i zminimalizować ryzyko wielu chorób.

Dnia 20 września uczniowie SzSPdP uczestniczyli w ?Sprzątaniu Świata?, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta RP  Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY. Miejscem naszych ?porządków? był las na terenie Nadleśnictwa Rozwadów. Uzbrojeni w rękawiczki i  worki przygotowane przez Nadleśnictwo Rozwadów, rzuciliśmy wyzwanie śmieciom, których, jak się okazało, znaleźliśmy niemało. Usatysfakcjonowani efektem pracy, ale jednocześnie zmęczeni, mogliśmy, dzięki uprzejmości Nadleśnictwu, zasiąść przy ognisku i w miłej, serdecznej atmosferze poczęstować się ciepłym posiłkiem.

„Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!” to hasło tegorocznego ?Sprzątania świata?. Uczniowie SOSW w Grębowie z wielkim zaangażowaniem włączyli się w przebieg  tej akcji ekologicznej . W dniu 24 września  2019r. uczestniczyli w zbieraniu śmieci na terenie swojego najbliższego środowiska. ?Sprzątanie? było zorganizowane  w formie konkursu miedzyklasowego; każda klasa  rywalizowała o zdobycie, jak najlepszego wyniku, który oznaczał największą ilość zebranych śmieci.Wszyscy pracowali z dużym samozaparciem,  jury oceniło ?zdobycze? uczniów. Nagrodą było wspólne ognisko z pieczonymi kiełbaskami  oraz  pamiątkowe dyplomy dla każdej  klasy.
Zachęcamy wszystkich do tego typu inicjatyw, podejmujcie działania, dzięki którym nauczymy się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i będziemy stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, a w konsekwencji dzięki temu nie będziemy zaśmiecać ani w takim stopniu jak dotąd zużywać i niszczyć środowiska.

Uczniowie szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy wraz z wychowawcami udowodnili, że pożegnanie wakacji i powitanie nowego roku szkolnego nie musi być przykrym doświadczeniem. W dniu 11.09.2019 r. uczestniczyliśmy w wycieczce nad Jezioro Tarnobrzeskie, które stało się już tradycyjnym miejscem naszych powitań ze szkołą i nowymi kolegami.  Korzystając ze sprzyjającej aury, zażywaliśmy kąpieli słonecznych, ćwiczyliśmy na siłowni, graliśmy w siatkówkę, spacerowaliśmy po plaży? jednym słowem ? pełen relaks. Ducha nakarmiliśmy śmiechem, słońcem, zabawą i bardzo pozytywną energią. A i dla ciała też było małe co nieco ? własnoręcznie przygotowane szaszłyki, kiełbaski i pyszna szarlotka. Koniec wakacji ? I co z tego ? My zaczynamy kolejny rok szkolny z uśmiechem na twarzach.

Narodowe czytanie 2019r. z ,,Katrynką” w tle SOSW w Grębowie. Wysłuchaliśmy z uwagą czytaną nowelę. Na zakończenie ,,lekcji czytania” odbył się krótki konkurs – ,,co zapamiętaliśmy z treści lektury”.

Wakacje były wspaniałe, ale to nie oznacza, że czas spędzony w szkole i internacie będzie mniej atrakcyjny. Wychowawcy z całą energią zabrali się do pracy, aby nasi podopieczni mogli się lepiej adaptować, integrować i wdrażać do działania po wakacyjnym ?leniuchowaniu?. Przykładem tego typu działań były zajęcia pokazowo-plenerowe z udziałem zaproszonych gości ? kierowcy motocykli sportowych.  Zaprezentowali oni swoje ?maszyny?, którymi przybyli, a były to dwa wysokiej klasy sportowe quady, które zrobiły na wszystkich wielkie wrażenie. Panowie opowiadali o swojej pasji motocyklowej, odpowiadali na liczne pytania wychowanków oraz zaprezentowali swoje umiejętności jazdy na widok których, niektórzy wstrzymywali oddech, a inni z błyskiem w oku podziwiali nie tylko sprzęt ale i umiejętności kierowców. Dopełnieniem atrakcji tego wieczoru było ognisko z pieczeniem kiełbasek, ziemniaków i wesołą gawędą zebranych.

Wspomaganie rozwoju niemowlęcia cz.3 – masaż Shantala

Rozpoczecie roku szkolnego 2019/2020

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020 ODBĘDZIE SIĘ 2 WRZEŚNIA. 
MSZA ŚWIĘTA O GODZINIE 8.15 W POBLISKIM KOŚCIELE.
AKADEMIA O 9.15 W BUDYNKU SZKOŁY.

Zebranie Rady Pedagogicznej w sprawie organizacji roku szkolnego 2019/2020 odbędzie się w dniu 27.08.2019 r. o godzinie 9.00.

Wykaz podręczników dla Branżowej Szkoły I stopnia
(zakup podręczników podlega dofinansowaniu- więcej informacji w sekretariacie)

Film naszych pedagogów pt.:” Wspomaganie rozwoju niemowląt” – zrealizowany dla telewizji lokalnej w Tarnobrzegu

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

Zajęcia z hipoterapii

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach hipoterapii. U Pani Joli bawili się wspaniale:)

 


Wycieczka do Centrum Nauki ?Kopernik? w Warszawie

12 czerwca 2019 r. uczniowie SOSW w Grębowie wzięli udział w bardzo ciekawym wyjeździe do Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie. Wyjazd był nagrodą dla najbardziej aktywnych i pilnych uczniów szkoły  za całoroczny trud  zdobywania wiedzy.

Uczestnicy wyjazdu mogli poznać prawa nauki poprzez samodzielnie przeprowadzone  doświadczenia na interaktywnych wystawach.

W trakcie pobytu w Centrum uczniowie poznali różne prawa fizyki samodzielnie wykonując doświadczenia i eksperymenty. Wykonywali instrumenty z przedmiotów codziennego użytku, badali właściwości powietrza i wody, eksperymentowali z dźwiękami. Eksperymenty cieszące się największą popularnością naszych odkrywców to: latający dywan, robienie wielkich baniek mydlanych, uruchamianie młyńskiego koła, magnetyczny pociąg, uruchamianie domowej elektrowni, budowanie łapą niewidzialnego robota  wieży z klocków, obserwowanie siły wiatru, ?wrzące piłeczki?, umiejscawianie naszych narządów: serca, płuc, nerek w odpowiednim miejscu, unoszenie samego siebie na specjalnej wadze  i wiele innych.

 Centrum to  nowoczesny dom eksperymentowania, to wielkie laboratorium mieszczące się na 4 tys. m2. Zwiedzający mogą w prosty sposób poznawać ciekawostki przyrody. Dociekać, jak powstawał świat. Bawiąc się grupowo i indywidualnie eksperymentować wynalazkami, które zmieniają świat.

Świat nauki odkrył przed uczestnikami  swe tajemnice, a taka forma jego poznawania sprawiła, że długo będą pamiętać tę wyprawę.

Organizacja wycieczki była możliwa dzięki wsparciu sponsora- Nadleśnictwa Rozwadów i gościnności Centrum Nauki Kopernik.

62492862_376692389638556_439331749441306624_n
62344307_1313023315521167_6206494747951890432_n
62349801_2440137666232110_1753530474308829184_n
62359936_375525816406438_8515306429970644992_n
62372821_1293351220835716_6505136421181849600_n
62382961_325879104990118_1972662961335959552_n
62393230_447949185938362_9162284940342067200_n
62394184_464290897678815_2699360733350592512_n
62443696_761006470963817_6793819190533816320_n
62492345_1253193328176956_2955868700097380352_n
62550330_453874755431299_729507393590788096_n
62608980_385616558726770_6182558929571020800_n
63853494_2310200615965080_2743747545317507072_n
64208706_768377996893494_3219897450932207616_n
64253599_311807043101320_4410380136759689216_n
64261548_703680470082610_4336830157550518272_n
64312936_309422586670755_3689214707824066560_n
64328315_623865854760163_8792407961742868480_n

10.06.2019 w siedzibie Nationale Nederlanden w Stalowej Woliodbyło się uroczyste wręczenie czeku opiewającego na kwotę 2000zł na realizację projektu wolontariatu pracowniczego. Projekt ,,W zdrowym ciele zdrowy duch – wspólne pasje dzieci i rodziców” – będzie obejmował zajęcia propagujące zapobieganie chorobom cywilizacyjnym sporządzanie zdrowych potraw i ciast, rozwijanie pasji i gry w szachy, gry planszowe. Planujemy ciekawe zajęcia , a szczegóły już niedługo. Czek z rąk dr. oddziału Urszuli Piróg odebrali: Dyrekcja Szkoły, Agata Biesiadecka – autor projektu i Aleksandra Nabożna – przedstawiciel uczniów.

Bezpieczne wakacje

SOSW w Grębowie w dniu 6 czerwca 2019r.  gościł przedstawicieli policji:  aspiranta Stanisława Cibę  z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii w Tarnobrzegu oraz dzielnicową Ogniwa Prewencji w Grębowie Wydz. Prewencji KMP Tarnobrzegstarszą sierżant Izabelę Gągola.

Przeprowadzili oni dla naszych uczniów ciekawe i potrzebne zajęcia profilaktyczne na temat: ? Bezpieczne wakacje? zorganizowane  w formie konkursów, quizow i zabaw edukacyjnych.

Uczniowie dowiedzieli się, m.in. o tym, jak bezpiecznie poruszać się po drogach, zarówno  w charakterze  pieszego, jak i rowerzysty oraz jak bezpiecznie spedzić wakacje  nad wodą czy w górach.

Uczniowie brali udział w odgrywaniu scenek sytuacyjnych uczących,jak należy zachować się w sytuacji wypadku drogowego lub innych trudnych sytucji wymagajacych zawiadomienia  właściwych  służb.

Niewątpliwą atrakcjązajęć była przejażdżka policyjnym quadem, z której mogli skorzystać najbardziej  aktywni uczestnicy spotkania.

Serdecznie dziękujemy za niezwykle  pouczające zajęcia.

Piknik integracyjny – 2019

Słoneczna aura  współtworzyła bardzo sympatyczne, radosne  wydarzenie w SOSW w Grębowie-  Piknik Integracyjny, który odbył się 31 maja na placu zabaw mieszczącym się w kompleksie pałacowo-  parkowym Dolańskich. W Pikniku udział wzięli uczniowie, podopieczni zajęć wczesnego wspomagania, ich rodzice,  zaproszeni goście oraz każdy, kto był zainteresowany funkcjonowaniem placówki, jej działaniami na rzecz dzieci.

Rodzice mogli skorzystać z indywidualnych porad  psychologa, logopedy, terapeuty SI w Punkcie Konsultacyjnym.

Podczas Pikniku uczestnicy mieli okazję skorzystać z wielu atrakcji, w tym:  ze zjeżdżalni, basenu kulkowego, przejażdżek konnych, zabaw  tanecznych przy muzyce DJ Tadeusza. Dużym zainteresowaniem   dzieci  cieszyło się stanowisko z loterią fantową i tatuażami.

Mamy  zostały  obdarowane kwiatami z okazji minionego Dnia Matki, a uczniowie szkoły umilili ten dzień programem artystycznym z wierszami i piosenkami.

Wszystkie dzieci otrzymały upominki z okazji Dnia Dziecka.

Dodatkową atrakcją  Pikniku  były zajęcia edukacyjne  i  wystawy zorganizowane przez przedstawicieli Nadleśnictwa Rozwadów oraz  Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000.

Goście smakowali  pyszne i zdrowe potrawy  przygotowane przez uczniów klas zawodowych i ich opiekunów. Degustującym na pewno w pamięci zostaną  słodkości w formie ciasteczek i deserów, wykwintne sałatki oraz  tradycyjne dania z grilla.

Organizacja Pikniku była możliwa dzięki zadaniu publicznemu współfinansowanemu przez Powiat Tarnobrzeski realizowanemu przez działające przy Ośrodku Stowarzyszenie ?S.O.S.?.

Sponsorami imprezy byli ponadto: Firma ?Skaczewski?, Carrefour Polska Sp. z o.o. ,  Apteka ?Izabela?, Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Grębowie, Bank Spółdzielczy w Grębowie.

?MOJE ZDROWIE- MÓJ SKARB ? – konferencja naukowa

?MOJE ZDROWIE- MÓJ SKARB ?- to motto Konferencji Naukowej  z Promocji Zdrowia , która odbyła się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Grębowie 31 maja 2019. Uczestnicy Konferencji mieli możliwość wysłuchania ciekawych prelekcji zaproszonych gości: dr Barbary Wolny- Wojewódzkiego Koordynatora Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie oraz mgr Małgorzaty Dąbek ?dietetyka , dyplomowanego coacha zdrowia. Dyrektor SOSW w Grębowie zaprezentował działania podejmowane w placówce w ramach promocji zdrowia.

  Organizatorzy przygotowali  stół ze zdrowymi przekąskami, na którym  znalazły się wyszukane  a jednak  oparte na  prostych składnikach potrawy; np.:  tarina z łososia na cieście gryczanym , rolada  z mąki jaglanej z musem z marchewki, tatar z kaszy gryczanej, pasztety  z ryżu, soczewicy , kaszy jaglanej  oraz soki z pokrzywy i mięty. W ramach Konferencji odbyły się również zajęcia edukacyjne ? Zielona  lekcja przyrody?-edukacja leśno- przyrodnicza przeprowadzone przez przedstawicieli Nadleśnictwa Rozwadów, zrealizowane  w formie konkursów z nagrodami oraz wystawa zaprezentowana przez Regionalne Centrum Promocji Obszaru  Natura 2000. Podczas Konferencji rodzice mogli skorzystać z indywidualnych porad  psychologa, logopedy, terapeuty SI w Punkcie Konsultacyjnym. Uczniowie  zaprezentowali wiersze i piosenki o zdrowiu , przedstawili inscenizację ?Rzepki? oraz odbył się ekologiczny pokaz mody. Konferencja była połączona z Piknikiem Integracyjnym, stąd też  w drugiej jej części odbywały się liczne zabawy i atrakcje  typu: zabawy przy muzyce,  na zjeżdżalniach, rozgrywki sportowe, loteria fantowa przejażdżki konne. Współorganizatorem Konferencji było: Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Oddział w Tarnobrzegu oraz Rejonowa Sieć Szkół Promujących Zdrowie.

Dzień Praw Zwierząt

22 maja odbyły się w naszej szkole obchody Dnia Praw Zwierząt, z tej okazji odbył się konkurs plastyczny, ponadto w szkole rozdawane były serduszka przyjaciela zwierząt i maski.

IV WOJEWÓDZKA OLIMPIADA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W SANOKU – byliśmy tam:)

Jerzy Nogal w Restauracji ?Rybka? w Grębowie

Znakomity kucharz Jerzy Nogal gościł w nowootwartej Restauracji ?Rybka? w Grębowie, gdzie zaprezentował kunszt sztuki kulinarnej przygotowując finezyjne potrawy, których główną częścią składową była ryba. Uczniowie SOSW w Grębowie – Szkoły Branżowej o kierunku kucharz, czynnie uczestniczyli w tej prezentacji, mieli możliwość współtworzenia pysznych potraw oraz ich degustacji. Jerzy Nogal gotuje w programie ?Pytanie na śniadanie? produkcji Telewizji Polskiej. Spotkanie z nim odbyło się w ramach projektu: ?Turystyczny szlak dobrego smaku -Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie?.

 ? Piosenka jest dobra na wszystko? Festiwal w Kolbuszowej Dolnej

 ? Piosenka jest dobra na wszystko?. Mogły się o tym przekonać uczennice naszego Ośrodka, które w  dniu 28 maja 2019r. wzięły udział w Festiwalu Twórczości Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Kolbuszowej Dolnej, któremu  przyświecało powyższe motto. Na scenie plenerowej Festiwalu  zaprezentowały się: Agata Czarnecka, Kasia Węgiel, Ola Jendrycha, wykonując  piosenki  z repertuaru współczesnej muzyki rozrywkowej. Wszystkie nasze gwiazdy otrzymały wyróżnienia  za swoje wykonania,  czego im bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy wielu  dalszych sukcesów artystycznych.

Bezpieczeństwo podczas pobytu w lesie

Wiosna i zbliżające się wakacje to czas aktywnego wypoczynku na łonie natury. Miejscem często przez nas wybieranym jest las.  Bywa jednak, że ten wspaniały ekosystem, oprócz walorów stwarza także sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu. Aby zdobyć wiedzę jak się przed nimi uchronić, wychowankowie z Internatu wyjechali do urokliwego Domku Łowieckiego  w miejscowości Wydrza Klonowe, gdzie ciekawe zajęcia na temat                 ? Bezpieczeństwo podczas pobytu w lesie? przeprowadziła pani Mariola Cygan.

W dniu 14.05.2019 r., dzięki uprzejmości państwa Ziębów- właścicieli gospodarstwa ogrodniczego w Grębowie, uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy mogli po raz kolejny obserwować prace związane z uprawą i hodowlą ozdobnych roślin. Podczas ostatniej naszej wizyty u państwa Ziębów, która miała miejsce w marcu, uczniowie pod okiem pracowników gospodarstwa, wysadzali rozsadę roślin do doniczek. Przy okazji dzisiejszych odwiedzin, podziwialiśmy w pełni już rozwinięte kwiaty i powstałe z nich piękne kompozycje. Z całego serca dziękujemy za ciepłe i serdeczne przyjęcie oraz za piękne kwiaty, jakie otrzymał każdy z nas. Mamy nadzieję, że pod naszym okiem wyrosną z nich dorodne okazy, które będą zdobić nasze okna przez całe nadchodzące lato. W imieniu Dyrekcji oraz wszystkich pracowników i uczniów dziękujemy również za kwiaty dla naszego Ośrodka.

Wizyta w KM PSP Tarnobrzeg

Uczniowie SOSW w Grębowie, mieli okazję odwiedzić Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu. Strażacy podczas dni otwartych przygotowali dla gości wiele atrakcji – każdy u uczniów mógł podziwiać sprzęt, którym dysponują strażacy oraz zasiąść za kierownicą wozu bojowego.

Święto Biblioteki i Bibliotekarza

8 maj święto Biblioteki i Bibliotekarza. Z tej okazji najmŁodsze dzieci naszej szkoły uczestniczyly w ciekawych zajeciach u pani Dorotki.

Pierwsza pomoc

W dniu 8 maja 2019 r. uczniowie  Specjalnego Ośrodka  Szkolno- Wychowawczego w Grębowie  gościli p. P. Dul ? ratownika  medycznego.

Podczas spotkania z uczniami p.  ratownik omówił zasady   prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

Uczniowie mieli okazję przekonać się, na czym polega praca ratownika medycznego oraz poszerzyć wiadomości na temat zasad  bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy.  Uczyli się,  jak należy sprawdzać u człowieka przytomność, oddech i tętno oraz w jaki sposób można pomóc osobie poszkodowanej zanim przyjedzie zespół ratownictwa medycznego.

Wizyta u dentysty

Uczniowie szkoły podstawowej odwiedzili gabinet stomatologiczny w Grebowie.Pani stomatolog pokazała jak prawidłowo szczotkować zęby i dbać o higienę jamy ustnej.

Uczniowie SOSW w Grębowie uczestniczyli w II Wojewódzkim Festiwalu Czytelniczym Placówek Kształcenia Specjalnego w Rudniku pod hasłem  – ” Czytam, bo lubię- baśnie Hansa Christiana Andersena”. 
Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się  w  pięknych strojach z epoki czytając fragmenty baśni, m.in. ” Pastereczka i kominiarczyk”, ” Dziewczynka z zapałkami”,, „Ołowiany żołnierzyk”.Otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Hipoterapia w SOSW

Hipoterapia jest to ukierunkowane działanie terapeutyczne mające służyć poprawie funkcjonowania człowieka w sferach fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i/lub społecznej, podczas którego, specjalnie przygotowany koń, stanowi integralną część procesu terapeutycznego. W specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Grębowie pracują z nami 2 konie: Malibu 7 lat rasy fiordzkiej i Santos San Bager 5 lat rasy AQH Ponadto na bieżąco współpracujemy ze Stowarzyszeniem Esteka z Tarnobrzega. Realizowana jest przez wykwalifikowanego hipoterapeutę zgodnie z zaleceniami lekarza kierującego na hipoterapię i we współpracy z innymi specjalistami prowadzącymi danego pacjenta. Oddziaływanie hipoterapii Sfera fizyczna ? podnoszenie ogólnej sprawności, normalizacja napięcia mięśniowego; torowanie prawidłowego wzorca chodu; poprawa koordynacyjnych zdolności motorycznych, głównie równowagi i poczucia rytmu; poprawa orientacji w przestrzeni i schemacie własnego ciała; stymulacja i normalizacja czucia głębokiego i powierzchniowego. Strefa emocjonalno-motywacyjna ? wzrost motywacji i akceptacji procesu terapeutycznego; zwiększenie poczucia własnej wartości; zmniejszenie zaburzeń emocjonalnych. Strefa poznawcza ? stymulacja odbioru wrażeń zmysłowych; poprawa percepcji wzrokowej i słuchowej; stymulacja uwagi, pamięci, myślenia, mowy; nabywanie i rozwijanie nowych umiejętności. Strefa społeczna ? aktywizacja psychospołeczna; rozwijanie pozytywnych relacji społecznych. Formy hipoterapii Fizjoterapia na koniu ? gimnastyka lecznicza na koniu poruszającym się stępem, mająca na celu usprawnienie ruchowe; prowadzona przez fizjoterapeutę lub pod jego kierunkiem. Psychopedagogiczna jazda konna i woltyżerka ? zespół działań jeździeckich, pedagogicznych i psychologicznych podejmowanych w celu usprawnienia intelektualnego, poznawczego, emocjonalnego i fizycznego; prowadzona przez psychologa, pedagoga, terapeutę zajęciowego lub pod ich kierunkiem. Terapia kontaktem z koniem ? celem terapii jest nawiązanie kontaktu pacjenta ze zwierzęciem, z otaczającym środowiskiem, wreszcie z innymi ludźmi, jej istotą jest kontakt pacjenta z koniem, stworzenie sytuacji terapeutycznej, a nie samo dosiadanie konia; prowadzona przez psychologa, pedagoga, lekarza psychiatrę lub pod ich kierunkiem. Ponadto wyróżnia się jazdę konną dla osób niepełnosprawnych; rekreacyjną i sportową, która nie stanowi części hipoterapii, ale jest z nią ściśle związana i może mieć aspekt terapeutyczny. Autor: Jolanta Furman Na podstawie: Kanony Polskiej Hipoterapii PTHip 2007.

Kinesiotaping

Kinesiotaping inaczej plastrowanie dynamiczne jest nowoczesną metodą terapeutyczną stosowaną jako uzupełnienie innych metod kinezyteraupetycznych. Aplikacje, które stosuje się za pomocą specjalnych plastrów, wywołują korzystny wpływ na funkcjonowanie różnych układów organizmu, a szczególnie na układ mięśniowy, nerwowy i limfatyczny. W naszym Ośrodku wykorzystuje się metodę tapingu jako uzupełnienie terapii dzieci z schorzeniami ortopedycznymi, neurologicznymi i pediatrycznymi. Najczęściej u dzieci  stosowane są aplikacje na kończyny dolne, na kończyny górne, grzbiet, klatkę piersiową, szyję i twarz.

Terapia ręki

Terapia ręki

Rodzicu , gdy Twoje dziecko :

 • niechętnie podejmuje czynności manualne (wycinanie; malowanie; lepienie z plastelin, masy solnej; picie z kubka; układanie drobnych przedmiotów itp.)
  -ma zaburzenia napięcia w obrębie kończyny górnej (wzmożone lub obniżone napięcie)
  -ma nieprawidłową postawę ciała
  -ma problemy z nauką czynności manualnych (ubieranie, mycie się, wiązanie sznurowadeł, zapinanie guzików itp.)
  -unika dotykania różnych przedmiotów, różnorodnych faktur
  -szuka zbyt mocnego ucisku; za mocno zaciska dłonie na zabawach, czy przedmiotach; siada na dłoniach; za mocno dotyka innych osób
  -ma problemy z koordynacją obu rąk podczas czynności manipulacyjnych
  -wykonuje czynności manualne niedbale, szybko lub za wolno
  -ma problemy grafomotoryczne (pisanie, malowanie) ?zastanów się nad terapią ręki! Terapia ręki to program stworzony w celu usprawniania malej motoryki , czyli precyzyjnych ruchów dłoni i palców mających na celu zaangażowanie całej kończyny górnej w wykonywanie różnych zadań .

Są to ćwiczenia i zabawy mające rozwinąć sprawność ruchową dłoni dziecka , umiejętność chwytu , koordynację pomiędzy dłońmi , jak również dostarczanie wrażeń dotykowych oraz naukę pisania.
Służy do osiągania samodzielności w podstawowych czynnościach życia codziennego .
Stymulacja dłoni pobudza bezpośrednio ośrodek ruchowy mowy .W dłoniach znajdują się receptory odpowiedzialne za wszystkie narządy ciała człowieka . Ich sprawność ma ogromne znaczenie w funkcjonowaniu całego organizmu .

Efekty terapii ręki:
dzięki starannie dobranym ćwiczeniom i masażom zwiększamy :

 • sprawność ruchową całej kończyny górnej
 • orientację w przestrzeni i schemacie ciała
  -sprawność manualną dłoni
  -umiejętność chwytu
  -koordynację pomiędzy dłońmi
  -koncentrację uwagi
  -umiejętności grafomotoryczne
  -niezależność w czynnościach codziennej samoobsługi .

X SPOTKANIE Z KUCHNIĄ

?Jedz zdrowo i kolorowo? to  hasło przewodnie tegorocznej, X już edycji ?Spotkania z Kuchnią?, które odbyło się w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Grębowie. Uczestnicy imprezy, jak co roku, smakowali przepyszne potrawy sporządzone przez uczniów szkół przysposabiających do pracy, którzy przyjechali z 8 placówek, m.in. z  SOSW Leżajska, Przemyśla, Strzyżowa, Rudnika oraz ZSS w Kolbuszowej i Ośrodka Rehabilitacyjno- Edukacyjnego  ? Radość Życia? z Sandomierza. Zdrowe i smaczne, a jednocześnie przepięknie wyglądające dania ozdobiły  stoły gości biorących udział w imprezie. Każdy mógł posmakować potraw, które nie tylko estetycznie wyglądają, ale przede wszystkim dają naszemu organizmowi witaminy i mikroelementy niezbędne dla zdrowia.
Celem imprezy było głównie umożliwienie uczniom  ze szkół specjalnych prezentacji swoich umiejętności kulinarnych, wymiana informacji i doświadczeń pomiędzy placówkami prowadzącymi kształcenie uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, jak również kształtowanie właściwych  nawyków kulinarnych  i estetycznych oraz rozwijanie samodzielności uczniów przy wykonaniu zadań.
Swoją obecnością  konkurs  zaszczycili przedstawiciele lokalnych władz powiatowych i gminnych, jak również  p. dr  Barbara Wolny-  rejonowy Koordynator Sieci Szkół Promujących Zdrowie.Dodatkową atrakcją  konkursu był pokaz iluzjonisty  z Krakowa p. Łukasza Kupiniaka, który przedstawił emocjonujący show z ciekawymi sztuczkami magicznymi, jak również pokaz baristyczny w wykonaniu firmy ?Konesso? ze Stalowej Woli.
Imprezę o tak dużym zasięgu udało się zorganizować dzięki wparciu finansowemu Powiatu Tarnobrzeskiego w formie realizacji zadania publicznego przez Stowarzyszenie ?S.O.S.?, działające przy Ośrodku oraz sponsorów, m.in.: Karabela Sp.z o.o., RiA Jamnica, Karczma Jorgula, Eugeniusz Borkowski Przetwórstwo Mięsa, Cuda Wianki Słodkie s.c., Cukiernia Motycze, Cukiernia Jugo, Restauracja Markato, US w Stalowej Woli, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Piekarnia Karolina.
Uczestnicy spotkania  podczas imprezy mieli możliwość  wzajemnej  inspiracji  oraz czerpania  pomysłów, które wykorzystają nie tylko podczas zajęć szkolnych. Przepisy na dania wykonywane przez uczniów można znaleźć na stronie internatowej Ośrodka.

Wycieczka do Albigowej i Markowej

?WYCHOWUJEMY DO WARTOŚCI I KSZTAŁTUJEMY PATRIOTYCZNA POSTAWĘ UCZNIÓW ? W dniu 26.03.2019 r. uczniowie III klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej ? Ogrodnik wraz z wychowawcą Agata Biesiadecką i nauczycielem historii Pawłem Czerepakiem wyjechali na wycieczkę przedmiotową ,zdobywać nową wiedzę i doświadczenie zawodowe. Pierwszym etapem był Sadowniczo-Szkółkarski Zakład Doświadczalny w Albigowej niedaleko od Łańcuta.. Dzięki uprzejmości sam właściciel Pan Antoni Dziugieł przedstawił wspaniałą historię miejsca znanego w Polsce głównie z sadów a w świecie ku naszemu zaskoczeniu z hodowli koni. Bo to właśnie tu w Albigowej należącej kiedyś do Ordynacji Potockich hodowano konie wyścigowe czystej krwi arabskiej. ( Historia Stadniny Koni przedstawiona jest na str.www.albigowa.com.pl/stadnina). Zwiedziliśmy rezydencję obecnych właścicieli, sady oraz szkółkę drzew owocowych i krzewów jagodowych. Następnie 10 minut jazdy busem udaliśmy się do Markowej gdzie z przewodnikiem zwiedzaliśmy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej . Muzeum nosi imię RODZINY ULMÓW , mieszkańców Markowej których zamordowali Niemcy 24 III 1944 r. Podstawowym celem muzeum jest pokazanie bohaterskich postaw Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej pomagali Żydom, ryzykując życie swoje i swoich rodzin. Poznaliśmy cząstkę historii, opowiedzianej na tle tragicznych wydarzeń, których doświadczyła Polska i Europa w czasie II wojny światowej. Dla zainteresowanych zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca nawet tylko w Internecie .WWW. muzeumulmow.pl. Nasza wycieczka dydaktyczno- wychowawcza wiodła wokół zamku Potockich w Łańcucie, wzdłuż odnawialnych źródeł energii czyli wiatraków oraz lotniska w Jasionce koło Rzeszowa. I to wszystko jednego dnia.

Grupa wsparciaPobierz

I do Nas przyszła Wiosna!

25 marca nasi najmłodsi podopieczni –  dzieci uczęszczające na wczesne wspomaganie rozwoju  – podczas zajęć  bibliotecznych powitały Wiosnę? śpiewem, pląsem, wierszem i piosenką. Aby Wiosna u nas zagościła na dobre, dzieci wspólnie wykonały piękny jej portret. Pani Wiosna wręczyła dzieciom pyszne zdrowe soczki oraz kwiatuszki z balonów. Zachęcamy Was Drodzy Rodzice do czytania swoim pociechom!

22.03.2019 Światowy Dzień Wody

Woda jest bezcennym surowcem, bez którego niemożliwe jest życie.

Nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Dnia Wody, który przypada na 22 marca.

III Szkolny Konkurs Talentów

22 marca w SOSW w Grębowie już po raz trzeci odbył się Szkolny Przegląd Talentów. W tym dniu uczniowie mogli zademonstrować co lubią, co potrafią, czym się interesują i jak spędzają czas po lekcjach w szkole. Mieli okazję przezwyciężyć tremę i wystąpić przed publicznością szkolną oraz jury, które oceniało ich prezentację. Przegląd otworzył występ najmłodszych uczniów naszej szkoły. Pozostali artyści prezentowali swoje talenty w pięciu kategoriach: tanecznej, wokalnej, sportowej, aktorskiej, plastycznej. Wiele radości dostarczyła inscenizacja wiersza ?Rzepka?. Zachwycały również talenty muzyczne i sportowe. W wiosenny nastrój wprowadziła również wystawa prac plastycznych wykonanych przez uzdolnionych uczniów. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku jeszcze większa liczba wychowanków postanowi zaprezentować swój talent. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy wytrwałości w doskonaleniu waszych nieprzeciętnych zdolności.

Konkurs: Marzanna – zimowa panna

W dniu 21.03.2019 r.  uczniowie kl. I i II Szkoły Podstawowej i kl. III Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w uroczystości rozdania nagród podczas finału konkursu  plastycznego ?Marzanna-zimowa panna?, organizowanego przez ZSS w Tarnobrzegu. Nagrody otrzymali: Martyna G., Jakub W., Antoni D., Aleksandra N., Eliza R. oraz Kamil K.


Wizyta w gospodarstwie ogrodniczym u państwa Ziębów

W dniu 12.03.2019 r. uczniowie SzSPdP uczestniczyli w zajęciach praktycznych w gospodarstwie ogrodniczym państwa Ziębów w Grębowie, podczas których poznali tajniki pracy związanej z hodowlą i pielęgnacją roślin ozdobnych. Dzięki uprzejmości gospodarzy i pracowników , uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności podczas rozsady sadzonek kwiatów z palet do doniczek. Praca przebiegała w miłej i wesołej atmosferze. Składamy serdeczne podziękowania państwu Zięba i państwu Kuchta za ciepłe przyjęcie i wyrozumiałość podczas zajęć w szklarni.

Konkurs – ,,Mistrz dobrego zachowania”

19 marca  SOSW w Grębowie odbyła się kolejna III już edycja Konkursu ?Mistrz Dobrego Zachowania?. Przygotowania do konkursu trwały od kilku tygodni, uczniowie pod okiem pedagoga szkolnego i wychowawców klas  zgłębiali tajniki sztuki savoirevivre?u. Po tym okresie próbnym, przystąpili do rozwiązania testu dotyczącego zasad kultury osobistej i ich przestrzegania w sytuacjach dnia codziennego. W konkursie wzięło udział 20 uczniów szkoły, najmłodsi prezentowali swą wiedzę w formie rysunkowej. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.  Serdecznie gratulujemy uczestnikom i liczymy na również aktywny udział w konkursie przyszłym roku szkolnym.

 W Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu w dniach od 11. III. – 05.IV. 2019r w witrynie  szklanej można obejrzeć prace plastyczne nt: ” Wiosna wokół nas” –  wykonane przez uczniów  nauczania wczesnoszkolnego w czasie zajęć artystycznych i zajęć bibliotecznych w  SOSW w Grębowie. Prace były wykonane pod opieką- p. Doroty Bartman, p. Małgorzaty Kornatowskiej,  p. Eweliny Nitek i p. Renaty Zdun.                                                                     Zapraszamy do oglądania!

Dzień Kobiet 2019 – bardziej wiosennie,
 
8 marca to szczególny dzień,  podczas którego już od samego rana w naszym Ośrodku panowała miła i serdeczna atmosfera. Paniom wręczono kwiaty,  złożono  życzenia. Natomiast chłopcy ze  szkoły przysposabiającej do pracy postarali się, aby ten  dzień spędzić już wiosennie, w uroczym miejscu –  w gospodarstwie Państwa Roberta i Barbary Tłuczewiczów, których pasją i hobby jest hodowla koni.
Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali ile pracy i poświęcenia wymaga hodowla koni, jak o nie dbać i jak pielęgnować. Pogoda dopisała, było ciepło i smacznie, był grill i tradycyjne kiełbaski oraz pieczone jabłka, a na słodko „ptysie” przygotowane wcześniej przez naszych uczniów. Z tej plenerowej imprezy wracaliśmy zadowoleni, mając nadzieję, że jeszcze nie raz odwiedzimy piękne konie. Dziękujemy Państwu Tłuczewiczom, że wyrazili zgodę na zorganizowanie naszego wiosennego Dnia Kobiet w ich gospodarstwie.

Wycieczka do muzeum – śladami Wikingów

7.03.2019 Nasi uczniowie mieli przyjemność odwiedzić Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Wystawa dotyczyła śladów Wikingów na ziemiach Polskich.Na ekspozycji znajduje się około 100 oryginalnych zabytków związanych z kulturą wczesnośredniowiecznej Skandynawii, w tym miecze, topory, groty włóczni, ale też ozdoby i przedmioty codziennego użytku. Wszystkie zostały odnalezione na terenach dzisiejszej Polski. Uczniowie z zaciekawienie słuchali przewodnika oraz podziwiali eksponaty

,,Żyjmy zdrowo w czystym środowisku”

Dnia 04.03.2019r. uczniowie klasy III ZSZ i II SPDP w ramach akcji ,,Sprzątanie Świata” zbierali śmieci wzdłuż dróg leśnych lasów Nadleśnictwa Rozwadów.

Ekologia ? czym jest i na czym polega? Tego mogli dowiedzieć się uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy podczas zajęć edukacyjno-plastycznych, jakie odbyły się w dniu 30.01.2019 r. w siedzibie Koła Łowieckiego ?Leśnik? Tarnobrzeg w Wydrzy. Zajęcia przeprowadziła p. Maria Cygan –  członkini Zarządu Koła Łowieckiego i , jak się o kazało,  znamienity gawędziarz. Podczas tego spotkania uczniowie poznali wiele ciekawych faktów z życia i zwyczajów zwierząt żyjących w polskich lasach. Mieli również okazję przekonać się, że z surowców wtórnych, takich jak plastikowe butelki, tacki czy sznurek, można stworzyć wiele nietuzinkowych przedmiotów codziennego użytku. Efektem wspólnej pracy plastycznej były m.in. karmniki, organizery na biurka. Spotkanie zakończono pieczeniem i konsumpcją kiełbasy, która jakoś wyjątkowo pachniała lasem? Za ciepłe i serdeczne przyjęcie dziękujemy p. Marii Cygan.

Bieżący rok szkolny jest pełen nowych wyzwań dla uczniów Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy, również tych kulinarnych. Uczniowie aktywnie uczestniczą w przygotowaniu zróżnicowanych posiłków, w ramach zajęć z przysposobienia do pracy lub zajęć kształtujących kreatywność. Są to m.in. desery, przystawki, dania obiadowe, ciasta, ciasteczka, soki. Menu kolejnych zajęć kulinarnych powstaje spontanicznie i demokratycznie. Ponieważ ?ile głów tyle pomysłów? , nie grozi nam nuda J. Każde zajęcia to nowe doświadczenia smakowe .

W dniu 23.01.2019 z okazji obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości, odbyło się kolejne spotkanie z historią. W ramach tego wydarzenia uczniowie klas VII/VIII wykonali lapbooki ,, Polska – znam symbole narodowe”. Ponadto odbył się quiz nt. ,,Co wiem o Polsce”. Uczniowie z SOSW w Grębowie zmagali się w konkursie wiedzy o Polsce przygotowanym na podstawie popularnego teleturnieju ,, Jeden z dziesięciu”. Emocje sięgały zenitu. Pytania dotyczyły wielu dziedzin związanych między innymi z historią, gospodarką, kulturą, geografią i przyrodą naszego kraju. Była to pierwsza i nie ostatnia edycja takiego konkursu, która dostarczyła uczestnikom wiele radości oraz satysfakcji i wspaniale połączyła naukę z zabawą. Na zakończenie odbył się apel ,, Czerwień to miłość, ciel serce czyste, piękne są nasze barwy ojczyste”. Podczas którego uczniowie recytowali wiersze patriotyczne i śpiewali piosenki oraz pieśni patriotyczne. Zaprezentowano wystawę prac uczniów ,, Symbole narodowe”.

W dniu 17. 01 . 2019 uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w XII Wojewódzkim Konkursie dla Dzieci i Młodzieży  Niepełnosprawnej w Kolbuszowej Dolnej  pod hasłem: ” Tajemnica Świąt   Bożego Narodzenia”

Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach plastycznej i muzycznej:

W konkursie plastycznym nt: „Święta Bożego Narodzenia w moim domu” brali udział :

Aleksandra Wańkowicz, Adam Podpora, Weronika Król, Dominik Gromada

Dwa  prestiżowe miejsca w kategorii plastycznej – tj, III miejsce  otrzymał uczeń I klasy Szkoły Podstawowej Antoni Dec , i III miejsce   uczennica klasy II  branżowej Karolina Stadnik.  

W kategorii muzycznej swoje talenty zaprezentowały dwie siostry Agata i Ewelina Czarneckie

śpiewając pastorałki pt;”  Skrzypi wóz” i ” Od serca do ucha” otrzymały dyplomy za udział.             

?Pędzą sanie, dzwonki dzwonią

Płatki śniegu z wichrem gonią..?

Tak można by opisać piątkowy tj. 11.01.2019 wyjazd do lasu w Zapoledniku, w którym uczestniczyli uczniowie SSPdP wraz ze swoimi wychowawcami i dyrektorem Ośrodka. Korzystając z pięknej aury zimowej i sprzyjających warunków przyrody, postanowiliśmy zorganizować kulig. Przejażdżka sankami po lesie otulonym śnieżnym puchem, dostarczyła mnóstwo niezapomnianych wrażeń i uciechy. Nie obyło się bez wywrotek i bitwy na śnieżki J. Każdy wie, że świeże powietrze pobudza apetyt, dlatego też zabraliśmy ze sobą prowiant, który w oka mgnieniu znikł w naszych żołądkach, w czasie wypoczynku przy ognisku. Szczególne podziękowania za organizację kuligu należą się panu Tomkowi K. ? nawigatorowi, kierowcy i drwalowi w jednej osobie. Dziękujemy J

Spotkanie z policjantem – ,,Bezpieczne ferie”

  Drodzy Rodzice!

  Zespół wczesnego wspomagania rozwoju dziecka zaprasza do udziału w bezpłatnych zajęciach terapeutycznych indywidualnych i grupowych, oferujemy: terapię logopedyczną, psychologiczną, pedagogiczną, w zakresie integracji sensorycznej (SI), rehabilitacji ruchowej, a także grupowy trening -TUS, hipoterapię) w wymiarze do 5 godzin w tygodniu.
  Zajęcia są realizowane w ramach Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin Za życiem.
  Nasza oferta skierowana jest do rodziców dzieci w wieku od 3 miesiąca życia do 6 lat z zaburzeniami rozwojowymi (tj. urodzone przedwcześnie, o nieharmonijnym rozwoju i opóźnionym rozwoju psychoruchowym, z niepełnosprawnością intelektualną, z Zespołem Downa i innymi zespołami / chorobami genetycznymi, z autyzmem, w tym z Zespołem Aspergera, z opóźnieniem rozwoju psychoruchowego, z zaburzonym rozwojem mowy, niesłyszących, słabosłyszących, niewidzących, słabo widzących, z mózgowym porażeniem dziecięcym i innymi ograniczeniami ruchowymi, z nadpobudliwością psychoruchową, nadmierną lękliwością, agresją i innymi).
  Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące rozwoju swojego dziecka zapraszamy na konsultacje i terapie.
  Posiadamy wieloletnie doświadczenie w diagnozie i terapii małego dziecka.
  Prosimy o udostępnienie powyższej informacji Waszym znajomym.
  Zapraszamy do kontaktu po więcej informacji pod numerem telefonu 15 811 28 13.

  SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU 2019!
  Życzymy samych radosnych chwil, realizacji planów.
  Dużo optymizmu i pomyślności, spełnienia marzeń.
  Niech ten Rok będzie pełen szczęścia i uśmiechu.
  Dyrektor i Pracownicy SOSW

  STARSZE WIADOMOŚCI

     Skip to content