AKTUALNOŚCI

I do Nas przyszła Wiosna!

25 marca nasi najmłodsi podopieczni –  dzieci uczęszczające na wczesne wspomaganie rozwoju  – podczas zajęć  bibliotecznych powitały Wiosnę… śpiewem, pląsem, wierszem i piosenką. Aby Wiosna u nas zagościła na dobre, dzieci wspólnie wykonały piękny jej portret. Pani Wiosna wręczyła dzieciom pyszne zdrowe soczki oraz kwiatuszki z balonów. Zachęcamy Was Drodzy Rodzice do czytania swoim pociechom!

22.03.2019 Światowy Dzień Wody

Woda jest bezcennym surowcem, bez którego niemożliwe jest życie.

Nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Dnia Wody, który przypada na 22 marca.

III Szkolny Konkurs Talentów

22 marca w SOSW w Grębowie już po raz trzeci odbył się Szkolny Przegląd Talentów. W tym dniu uczniowie mogli zademonstrować co lubią, co potrafią, czym się interesują i jak spędzają czas po lekcjach w szkole. Mieli okazję przezwyciężyć tremę i wystąpić przed publicznością szkolną oraz jury, które oceniało ich prezentację. Przegląd otworzył występ najmłodszych uczniów naszej szkoły. Pozostali artyści prezentowali swoje talenty w pięciu kategoriach: tanecznej, wokalnej, sportowej, aktorskiej, plastycznej. Wiele radości dostarczyła inscenizacja wiersza „Rzepka”. Zachwycały również talenty muzyczne i sportowe. W wiosenny nastrój wprowadziła również wystawa prac plastycznych wykonanych przez uzdolnionych uczniów. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku jeszcze większa liczba wychowanków postanowi zaprezentować swój talent. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy wytrwałości w doskonaleniu waszych nieprzeciętnych zdolności.

Konkurs: Marzanna – zimowa panna

W dniu 21.03.2019 r.  uczniowie kl. I i II Szkoły Podstawowej i kl. III Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w uroczystości rozdania nagród podczas finału konkursu  plastycznego „Marzanna-zimowa panna”, organizowanego przez ZSS w Tarnobrzegu. Nagrody otrzymali: Martyna G., Jakub W., Antoni D., Aleksandra N., Eliza R. oraz Kamil K.


Wizyta w gospodarstwie ogrodniczym u państwa Ziębów

W dniu 12.03.2019 r. uczniowie SzSPdP uczestniczyli w zajęciach praktycznych w gospodarstwie ogrodniczym państwa Ziębów w Grębowie, podczas których poznali tajniki pracy związanej z hodowlą i pielęgnacją roślin ozdobnych. Dzięki uprzejmości gospodarzy i pracowników , uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności podczas rozsady sadzonek kwiatów z palet do doniczek. Praca przebiegała w miłej i wesołej atmosferze. Składamy serdeczne podziękowania państwu Zięba i państwu Kuchta za ciepłe przyjęcie i wyrozumiałość podczas zajęć w szklarni.

Konkurs – ,,Mistrz dobrego zachowania”

19 marca  SOSW w Grębowie odbyła się kolejna III już edycja Konkursu „Mistrz Dobrego Zachowania”. Przygotowania do konkursu trwały od kilku tygodni, uczniowie pod okiem pedagoga szkolnego i wychowawców klas  zgłębiali tajniki sztuki savoirevivre”u. Po tym okresie próbnym, przystąpili do rozwiązania testu dotyczącego zasad kultury osobistej i ich przestrzegania w sytuacjach dnia codziennego. W konkursie wzięło udział 20 uczniów szkoły, najmłodsi prezentowali swą wiedzę w formie rysunkowej. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.  Serdecznie gratulujemy uczestnikom i liczymy na również aktywny udział w konkursie przyszłym roku szkolnym.

 W Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu w dniach od 11. III. – 05.IV. 2019r w witrynie  szklanej można obejrzeć prace plastyczne nt: ” Wiosna wokół nas” –  wykonane przez uczniów  nauczania wczesnoszkolnego w czasie zajęć artystycznych i zajęć bibliotecznych w  SOSW w Grębowie. Prace były wykonane pod opieką- p. Doroty Bartman, p. Małgorzaty Kornatowskiej,  p. Eweliny Nitek i p. Renaty Zdun.                                                                     Zapraszamy do oglądania!

Dzień Kobiet 2019 – bardziej wiosennie,
 
8 marca to szczególny dzień,  podczas którego już od samego rana w naszym Ośrodku panowała miła i serdeczna atmosfera. Paniom wręczono kwiaty,  złożono  życzenia. Natomiast chłopcy ze  szkoły przysposabiającej do pracy postarali się, aby ten  dzień spędzić już wiosennie, w uroczym miejscu –  w gospodarstwie Państwa Roberta i Barbary Tłuczewiczów, których pasją i hobby jest hodowla koni.
Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali ile pracy i poświęcenia wymaga hodowla koni, jak o nie dbać i jak pielęgnować. Pogoda dopisała, było ciepło i smacznie, był grill i tradycyjne kiełbaski oraz pieczone jabłka, a na słodko „ptysie” przygotowane wcześniej przez naszych uczniów. Z tej plenerowej imprezy wracaliśmy zadowoleni, mając nadzieję, że jeszcze nie raz odwiedzimy piękne konie. Dziękujemy Państwu Tłuczewiczom, że wyrazili zgodę na zorganizowanie naszego wiosennego Dnia Kobiet w ich gospodarstwie.

Wycieczka do muzeum – śladami Wikingów

7.03.2019 Nasi uczniowie mieli przyjemność odwiedzić Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Wystawa dotyczyła śladów Wikingów na ziemiach Polskich.Na ekspozycji znajduje się około 100 oryginalnych zabytków związanych z kulturą wczesnośredniowiecznej Skandynawii, w tym miecze, topory, groty włóczni, ale też ozdoby i przedmioty codziennego użytku. Wszystkie zostały odnalezione na terenach dzisiejszej Polski. Uczniowie z zaciekawienie słuchali przewodnika oraz podziwiali eksponaty

,,Żyjmy zdrowo w czystym środowisku”

Dnia 04.03.2019r. uczniowie klasy III ZSZ i II SPDP w ramach akcji ,,Sprzątanie Świata” zbierali śmieci wzdłuż dróg leśnych lasów Nadleśnictwa Rozwadów.

Ekologia – czym jest i na czym polega? Tego mogli dowiedzieć się uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy podczas zajęć edukacyjno-plastycznych, jakie odbyły się w dniu 30.01.2019 r. w siedzibie Koła Łowieckiego „Leśnik” Tarnobrzeg w Wydrzy. Zajęcia przeprowadziła p. Maria Cygan –  członkini Zarządu Koła Łowieckiego i , jak się o kazało,  znamienity gawędziarz. Podczas tego spotkania uczniowie poznali wiele ciekawych faktów z życia i zwyczajów zwierząt żyjących w polskich lasach. Mieli również okazję przekonać się, że z surowców wtórnych, takich jak plastikowe butelki, tacki czy sznurek, można stworzyć wiele nietuzinkowych przedmiotów codziennego użytku. Efektem wspólnej pracy plastycznej były m.in. karmniki, organizery na biurka. Spotkanie zakończono pieczeniem i konsumpcją kiełbasy, która jakoś wyjątkowo pachniała lasem… Za ciepłe i serdeczne przyjęcie dziękujemy p. Marii Cygan.

Bieżący rok szkolny jest pełen nowych wyzwań dla uczniów Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy, również tych kulinarnych. Uczniowie aktywnie uczestniczą w przygotowaniu zróżnicowanych posiłków, w ramach zajęć z przysposobienia do pracy lub zajęć kształtujących kreatywność. Są to m.in. desery, przystawki, dania obiadowe, ciasta, ciasteczka, soki. Menu kolejnych zajęć kulinarnych powstaje spontanicznie i demokratycznie. Ponieważ „ile głów tyle pomysłów” , nie grozi nam nuda J. Każde zajęcia to nowe doświadczenia smakowe .

W dniu 23.01.2019 z okazji obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości, odbyło się kolejne spotkanie z historią. W ramach tego wydarzenia uczniowie klas VII/VIII wykonali lapbooki ,, Polska – znam symbole narodowe”. Ponadto odbył się quiz nt. ,,Co wiem o Polsce”. Uczniowie z SOSW w Grębowie zmagali się w konkursie wiedzy o Polsce przygotowanym na podstawie popularnego teleturnieju ,, Jeden z dziesięciu”. Emocje sięgały zenitu. Pytania dotyczyły wielu dziedzin związanych między innymi z historią, gospodarką, kulturą, geografią i przyrodą naszego kraju. Była to pierwsza i nie ostatnia edycja takiego konkursu, która dostarczyła uczestnikom wiele radości oraz satysfakcji i wspaniale połączyła naukę z zabawą. Na zakończenie odbył się apel ,, Czerwień to miłość, ciel serce czyste, piękne są nasze barwy ojczyste”. Podczas którego uczniowie recytowali wiersze patriotyczne i śpiewali piosenki oraz pieśni patriotyczne. Zaprezentowano wystawę prac uczniów ,, Symbole narodowe”.

W dniu 17. 01 . 2019 uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w XII Wojewódzkim Konkursie dla Dzieci i Młodzieży  Niepełnosprawnej w Kolbuszowej Dolnej  pod hasłem: ” Tajemnica Świąt   Bożego Narodzenia”

Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach plastycznej i muzycznej:

W konkursie plastycznym nt: „Święta Bożego Narodzenia w moim domu” brali udział :

Aleksandra Wańkowicz, Adam Podpora, Weronika Król, Dominik Gromada

Dwa  prestiżowe miejsca w kategorii plastycznej – tj, III miejsce  otrzymał uczeń I klasy Szkoły Podstawowej Antoni Dec , i III miejsce   uczennica klasy II  branżowej Karolina Stadnik.  

W kategorii muzycznej swoje talenty zaprezentowały dwie siostry Agata i Ewelina Czarneckie

śpiewając pastorałki pt;”  Skrzypi wóz” i ” Od serca do ucha” otrzymały dyplomy za udział.             

„Pędzą sanie, dzwonki dzwonią

Płatki śniegu z wichrem gonią..”

Tak można by opisać piątkowy tj. 11.01.2019 wyjazd do lasu w Zapoledniku, w którym uczestniczyli uczniowie SSPdP wraz ze swoimi wychowawcami i dyrektorem Ośrodka. Korzystając z pięknej aury zimowej i sprzyjających warunków przyrody, postanowiliśmy zorganizować kulig. Przejażdżka sankami po lesie otulonym śnieżnym puchem, dostarczyła mnóstwo niezapomnianych wrażeń i uciechy. Nie obyło się bez wywrotek i bitwy na śnieżki J. Każdy wie, że świeże powietrze pobudza apetyt, dlatego też zabraliśmy ze sobą prowiant, który w oka mgnieniu znikł w naszych żołądkach, w czasie wypoczynku przy ognisku. Szczególne podziękowania za organizację kuligu należą się panu Tomkowi K. – nawigatorowi, kierowcy i drwalowi w jednej osobie. Dziękujemy J

Spotkanie z policjantem – ,,Bezpieczne ferie”

Drodzy Rodzice!

Zespół wczesnego wspomagania rozwoju dziecka zaprasza do udziału w bezpłatnych zajęciach terapeutycznych indywidualnych i grupowych, oferujemy: terapię logopedyczną, psychologiczną, pedagogiczną, w zakresie integracji sensorycznej (SI), rehabilitacji ruchowej, a także grupowy trening -TUS, hipoterapię) w wymiarze do 5 godzin w tygodniu.
Zajęcia są realizowane w ramach Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin Za życiem.
Nasza oferta skierowana jest do rodziców dzieci w wieku od 3 miesiąca życia do 6 lat z zaburzeniami rozwojowymi (tj. urodzone przedwcześnie, o nieharmonijnym rozwoju i opóźnionym rozwoju psychoruchowym, z niepełnosprawnością intelektualną, z Zespołem Downa i innymi zespołami / chorobami genetycznymi, z autyzmem, w tym z Zespołem Aspergera, z opóźnieniem rozwoju psychoruchowego, z zaburzonym rozwojem mowy, niesłyszących, słabosłyszących, niewidzących, słabo widzących, z mózgowym porażeniem dziecięcym i innymi ograniczeniami ruchowymi, z nadpobudliwością psychoruchową, nadmierną lękliwością, agresją i innymi).
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące rozwoju swojego dziecka zapraszamy na konsultacje i terapie.
Posiadamy wieloletnie doświadczenie w diagnozie i terapii małego dziecka.
Prosimy o udostępnienie powyższej informacji Waszym znajomym.
Zapraszamy do kontaktu po więcej informacji pod numerem telefonu 15 811 28 13.

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU 2019!
Życzymy samych radosnych chwil, realizacji planów.
Dużo optymizmu i pomyślności, spełnienia marzeń.
Niech ten Rok będzie pełen szczęścia i uśmiechu.
Dyrektor i Pracownicy SOSW

STARSZE WIADOMOŚCI