AKTUALNOŚCI DO 08_2022

Egzamin potwierdzający kwalifikację zawodowe

Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe📚📓📜📃📄📑.Uczniowie klasy III BS w zawodzie kucharz👩‍🍳 i ogrodnik 👨👩 mogą już odetchnąć z ulgą; za nimi egzamin „zawodowy” praktyczny i teoretyczny, który obył się w czerwcu . Podczas egzaminu przyszli kucharze wykonywali, m.in. krokiety z kaszy jęczmiennej z pieczarkami i żółtym serem, kotlety z mięsa i czerwonej soczewicy, surówkę z białej kapusty.Możemy zdradzić, że członkowie Komisji byli zachwyceni wykonaniem i smakiem potraw. Wszyscy uczniowie już mogą cieszyć się pozytywnym wynikiem egzaminu. Po zdaniu egzaminu uczeń otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikację w danym zawodzie, wydane przez właściwą Okręgową Komisję Egzaminacyjną oraz certyfikat, dzięki któremu może podjąć legalną pracę w swoim zawodzie, a nawet pracować za granicą.Serdecznie gratulujemy wszystkim naszym absolwentom i życzymy sukcesów w „dorosłym” życiu.

Spotkanie z ornitologiem

          Na długo w pamięci zachowamy piątkowe spotkanie z ornitologiem i przyrodnikiem panem Januszem Wepsięciem z Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły. Gość w niezwykły sposób uświadomił nam, jak wiele żyjątek znajduje się wokół nas. Wiedzieliśmy doskonale jak piękny jest stary  park w kompleksie zabudowy Dworu Dolańskich, piękne stare dęby, kwitnące lipy, uroczy stary staw. Tak właśnie postrzegaliśmy park.
Pan Przyrodnik uświadomił nam jednak, że to nie wszystko, wystarczy tylko zatrzymać się na chwilę, wyciszyć i otworzyć szeroko oczy, a wtedy jak w bajce zobaczyć można inny piękny świat. Byliśmy zaskoczeni i zdziwieni tym, że tak wiele organizmów, małych żyjątek można zobaczyć w trawie, w grudkach ziemi, pod kamieniem, w gałęziach i  konarach drzew i oczywiście w wodzie stawu. Na własne oczy zobaczyliśmy wyłowione z wody różne organizmy.
Podczas spaceru po parku Pan Ornitolog opowiadał nam o ciekawych zwyczajach gatunków ptaków, gniazdujących i przelatujących przez Polskę.
Z zapałem uczyliśmy się rozpoznawać odgłosy ptaków, mieszkających w naszym parku. Poznaliśmy również  niezbędne urządzenia i sprzęty służące do obserwacji np. lornetki, lupy, siatki do wyławiania żyjątek z wody. To były naprawdę super zajęcia. Dziękujemy Panu Januszowi Wepsięciowi  za przeprowadzenie wspaniałych zajęć, za pokazanie nam piękna otaczającego nas świata.

Wizyta w urzędach

Jaką sprawę można załatwić w Urzędzie Gminy? Jaką pomoc uzyskamy w GOPS? Co ciekawego dzieje się w Centrum Kultury? Te i wiele podobnych pytań padało podczas wizyty w wymienionych instytucjach w Grębowie, w której uczestniczyli uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Naszym przewodnikiem była p. Lidia Jurek, pełniąca funkcję sekretarza Urzędu Gminy Grębów, która przybliżyła nam  specyfikę pracy w poszczególnych działach w urzędzie. Wraz z p. Lidią udaliśmy się również do GOPS, gdzie dowiedzieliśmy się w jaki sposób pracownicy udzielają pomocy okolicznym mieszkańcom.  Ostatnim punktem wycieczki było Centrum Kultury. Tutaj miało miejsce jakże miłe spotkanie ze sztuką,  którego  efektem były piękne papierowe zwierzątka wykonane  we współpracy z paniami plastyczkami.  Uwieńczeniem naszej wizyty był  mini recital utalentowanych muzycznie pracowników GCK oraz p. Lidii. Śpiewom towarzyszył taniec i śmiech….. oraz pyszne rogaliki J. Bardzo dziękujemy p. Lidii Jurek i p. Alicji Kubiak oraz wszystkim pracownikom UGG, GOPS  i  GCK za ciepłe i serdeczne przyjęcie.

Majówka

Nareszcie wiosna! Za oknem słońce, ptaków śpiew i liści szum. Przyroda na dobre obudziła się do życia i zachęca do wycieczek na łono natury. Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy z niecierpliwością wyczekiwali dnia, w którym będą mogli zamienić szkolną ławkę na ławeczkę w cieniu drzewa. Celem naszego wyjazdu było gospodarstwo agroturystyczne w Kędziach, gdzie jak zawsze zostaliśmy bardzo miło przyjęci przez właściciela p. Roberta Tłuczewicza. Było ognisko, kiełbaski, śpiewy i tańce. A przede wszystkim przyjazne i bardzo towarzyskie konie i psy, których towarzystwo cudownie umilało nam czas.

XII Spotkanie z Kuchnią – ,,Kuchnia Wegetariańska – na słodko i wytrawnie”

W dniu dzisiejszym tj. 12 maja w naszym Ośrodku odbyło się XII Spotkanie z Kuchnią. Tegoroczna edycja spotkania została zorganizowana pod hasłem:” Kuchnia Wegetariańska – na słodko i wytrawnie”. W spotkaniu uczestniczyło sześć placówek i szkół specjalnych . A były to: Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjny ,,Radość Życia” z Sandomierza, ZSS z Tarnobrzega, SOSW ze Strzyżowa, Rudnika nad Sanem, Leżajska oraz Grębowa. Na stołach królowały przepiękne i smakowite potrawy przygotowane z wielkim zaangażowaniem przez uczniów oraz ich opiekunów. Nie tylko cieszyły one oczy, ale również były zdrowe i bardzo smaczne. Możemy o tym zapewnić, gdyż większość uczniów i nauczycieli mogła ich posmakować. Niesamowite, jaką inwencją wykazali się młodzi kucharze, jak wiele ciekawych połączeń smakowych można wyczarować z owoców, warzyw, ryb, kasz. Oto nazwy niektórych pyszności: krokiety z kaszy jęczmiennej i cukinii, sałatka z awokado i serem feta, wegański kebab na zielono, koktajl bananowo- orzechowy, napój z pietruszki, sałatka tabbouleh libańska, sałatka owocowa, ciasto marchewkowe, sernik oreo, smoothie owocowe, galaretka w owocu, tarta warzywna, kremówka rudnicka, i wiele wiele innych. Atrakcją imprezy był pouczający wykład na temat diety bezglutenowej wygłoszony przez panią Agnieszkę Bednarską z Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjnego ,,Radość Życia”.Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz powiatowych, wojewódzkich, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Rady Rodziców.Uczniowie uczestniczący w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Zapraszamy do obszernej fotorelacji.

Projekt Edukacyjny Emocja

W kolejnej odsłonie Projektu Edukacyjnego Emocja oraz innowacji pedagogicznej EkoEmocje, uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy zrealizowali 4 Moduł „Kraina Empatii”. Zorganizowano Zielony Dzień, podczas którego uczniowie przygotowali pyszne i oczywiście zielone pierogi. Odbyły się również zajęcia „Oszczędzamy energię”, których efektem były zaprojektowane i wykonane przez uczniów plakietki przypominające o wyłączaniu światła. Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach dotyczących empatii. Wyzwania, przed jakimi stanęliśmy dostarczyły nam mnóstwo dobrej zabawy ale i refleksji, że jesteśmy integralną częścią przyrody. Musimy o nią dbać, szanować jej dary i ochraniać przed dewastacją. Równie ważna jest troska o nasze zdrowie psychiczne, potrzeby i uczucia. Nasze i naszych bliskich. Uczmy się empatii!!

Niebieski Bieg

25 kwietnia młodzież z Naszego Ośrodka brała udział w Niebieskim Biegu świadomości autyzmu pod hasłem,, Pragnę być razem z innymi,,, organizowanym przez Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny ,,Radość Życia,, w Sandomierzu. Podczas pokonywania trasy uczniowie mieli do rozwiązania różne zadania, za które otrzymywali punkty, m.in. z zakresu profilaktyki zdrowotnej, umiejętności motorycznych. Mieli także do rozwiązania test wiedzy o Sandomierzu, test wiedzy muzycznej oraz zadania z rozpoznawania i nazywania emocji. Nasza drużyna spisała się na medal i zdobyła maksymalną ilość punktów. Na zakończenie biegu przy ognisku odbyły się gry i zabawy oraz poczęstunek. Wszystkim uczestnikom gratulujemy a organizatorom serdecznie dziękujemy za zaproszenie i możliwość udziału w tak ważnym wydarzeniu.


20 kwietnia grupa uczniów naszej szkoły zwiedziła wystawę czasową pt. „Reksio – przyjaciel na medal” w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Wystawa została zorganizowana z okazji 55. urodzin bohatera wieczorynki. Wiele radości sprawiło nam obejrzenie nie tylko eksponatów, ale również dwóch odcinków „Reksia”.


Nasza szkoła bierze udział w dziesiątej, jubileuszowej, akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Tematem przewodnim akcji jest miłość.

Laboratoria Przyszłości

Dzięki drukarce 3D, zakupionej w ramach programu Laboratoria Przyszłości, udało nam się stworzyć pisanki i zajączki wielkanocne w nowoczesnej odsłonie. Ozdoby zostały wykorzystane do dekoracji stroików, które wraz z życzeniami świątecznymi trafiły do Przyjaciół naszej szkoły.

Dzień Czekolady

🍫🍫W dniu dzisiejszym obchodziliśmy przepyszne święto 🍫„Dzień Czekolady” . Uczniowie mieli okazję poznać historię czekolady oraz proces jej powstawania. Dowiedzieli się z jakich składników jest przygotowana i co wpływa na jej smak.Czekolada nie tylko wyśmienicie smakuje😋😋, ale również spożywana w umiarkowanych ilościach ma pozytywny wpływ na zdrowie.💪❤🧠Na koniec czekoladowych zajęć na uczniów czekała niespodzianka – fontanna czekolady. Do degustacji raczej nie trzeba było nikogo namawiać.🤭🤭🤭 Mamy nadzieję, że „Dzień Czekolady” na stałe zagości w naszym kalendarzu imprez.

Akcja charytatywna ,,Plecaczek powitalny”

Na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Grębowie została zorganizowana akcja charytatywna „Plecaczek powitalny”, której celem było wsparcie najmłodszych mieszkańców Ukrainy dotkniętych wojną. W ramach akcji dzieci przekraczające polską granicę otrzymały specjalnie przygotowane plecaczki, zawierające najpotrzebniejsze rzeczy, które umilą im czas i wywołają uśmiech na ich twarzy. W plecaczkach znalazły się napoje, słodycze, przytulanki, kredki i kolorowanki oraz artykuły higieniczne. Do akcji dołączyli się rodzice uczniów SOSW, dzieci uczęszczających na WWRD, nauczyciele i pracownicy oraz zaprzyjaźnione z SOSW placówki i instytucje: Przedszkole w Grębowie, Szkoła Podstawowa w Zabrniu oraz pracownicy Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu. Za koordynowanie działań odpowiedzialni byli nauczyciele i pracownicy SOSW w Grębowie: Sybilla Żukowska, Agata Golik oraz Paulina Czerniec. Łącznie udało się zebrać 82 plecaki z kompletnym wyposażeniem. Przekazane zostały do Urzędu Gminy w Zaleszanach w celu dalszej dystrybucji do punktów recepcyjnych oraz przejść granicznych.

Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie

Corocznie, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie.🔵Dzień ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem. Symbolem solidarności z „autystami” jest kolor niebieski. 🔵🔵🔵W SOSW w Grębowie rozpoczęliśmy obchody tego święta od organizacji Konkursu Plastycznego pod hasłem: „Niebieski Kwiat”. Uczniowie stworzyli niezwykle dzieła: kwiaty z bibuły, z papieru , z wykorzystaniem naturalnych elementów, plakaty, na których motywem przewodnim były niebieskie kwiaty. Powstała prawdziwie artystyczna galeria prac , która ozdobiła szkolny korytarz. Uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Oczywiście ubiór w kolorze „blue” obowiązywał wszystkich co uwidacznia nasza fotorelacja. A przy bramie wjazdowej pojawił tematyczny baner : „Kwiecień miesiącem autyzmu”.

Mecz towarzyski z okazji Pierwszego Dnia Wiosny.

Mecz towarzyski z okazji Pierwszego Dnia Wiosny. Ciepło, cieplej najcieplej….. temperatura na zewnątrz jest coraz przyjemniejsza, a w naszej szkole od poniedziałku obchodzimy Powitanie Wiosny. Były już sympatyczne spacery, podczas których podziwialiśmy budzącą się do życia przyrodę, było topienie Marzanny w pobliskiej rzece Łęg, były zajęcia plastyczne, podczas których wykonywano wiosenne kwiaty. Zwieńczeniem tego sympatycznego tygodnia był emocjonujący mecz towarzyski pomiędzy nauczycielami i uczniami. Kto wygrał? Trudna sprawa….Musimy to przyznać …….Pomimo głośnego aplauzu, oklasków i dopingu – Górą Młodość. Uczniowie są zwycięzcami. Nauczyciele od weekendu rozpoczynają ostre treningi i przygotowują się do rewanżu.

Pomoc dla Ukrainy

Nasza szkoła uczestniczyła w zbiórce zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu.
W starostwie utworzony jest powiatowy magazyn darów dla uchodźców z Ukrainy. Pomoc będzie skierowana dla Pani Olgi Pawłowskiej z Drohobycza. Starostwo współpracuje z Panią Olgą już kilka lat. Pani Olga jest prezesem Fundacji Aniołów Stróżów w Drohobyczu i Fundacji Świętego Antoniego w Drohobyczu. Fundacje te prowadzą działalność charytatywną na rzecz chorych i ubogich. W chwili obecnej Pani Olga wspiera matki z małymi dziećmi odbierając je z granicy i przewożąc do przygotowanych miejsc zakwaterowania w głębi naszego kraju, a także pomaga w przekazywaniu potrzebnej pomocy humanitarnej osobom, które zostały na Ukrainie. Ostatnio zebrane dary zasiliły konwój humanitarny pani Olgi.

Dzień wody w naszej szkole.

22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Święto zostało ustanowione w celu podniesienia świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Obchody  przyczyniają się do pogłębianie szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w warunkach klimatu umiarkowanego, często bywa marnotrawiona. O tym jak ważna jest woda, przypomnieli sobie  uczniowie naszej szkoły poprzez  uczestnictwo w specjalnych lekcjach poświęconych tematowi kryzysu wodnego oraz udziału w konkursie tematycznym.




„EcoEmocje”

Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy,  w ramach innowacji pedagogicznej EkoEmocje, uczestniczyli w zajęciach poświęconych dokarmianiu ptaków zimą. Zadaniem uczniów było wykonanie karmników z ekologicznych materiałów oraz zainstalowanie ich na terenie parku Ośrodka. Kolejne zadanie, przed jakim zostali postawieni uczniowie, i z którego wywiązali się znakomicie, polegało na założeniu zielonego ogródka w klasie. W tym celu udaliśmy się do zaprzyjaźnionego gospodarstwa ogrodniczego państwa Ziębów w Grębowie. Tam pod okiem miłych pań pracujących w szklarniach, uczyliśmy się jak prawidłowo sadzić kwiaty ozdobne w doniczkach. W ramach uznania za duży zapał i zaangażowanie przy pracy, uczniowie otrzymali sadzonki kwiatów, które już dziś zdobią nasze klasy. W lutym zrealizowany został Moduł 3 Moc Słów w ramach Międzynarodowego Projektu  Edukacyjnego  Emocja. Uczniowie poprzez różne zabawy i scenki sytuacyjne, poznali sposób, w jaki słowa innych wpływają na  nasz  nastrój, samopoczucie i samoocenę.

Spotkanie z policjantem

Spotkanie z policjantem👮‍♂️👮‍♂️Ferie tuż tuż ….a do nas przyjechał pan policjant, który opowiedział nam o zagrożeniach i niebezpieczeństwach, jakie mogą na nas czyhać na śniegu i lodzie. Bo przecież najważniejsze, aby wszyscy cali zdrowi wrócili do nas po zimowych szaleństwach i aby podczas czasu wolnego kierować się zdrowym rozsądkiem i uważnością. Pan policjant omówił również podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy, w sytuacji gdyby jednak coś nieprzewidzianego się przydarzyło i wymagało interwencji przedmedycznej.

Laboratoria Przyszłości

Szkoła podstawowa w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Grębowie została doposażona w sprzęt i pomoce dydaktyczne w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Program realizowany jest przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.
Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w kwocie 30000 zł. Wszystkie środki zostały wykorzystane w 2021 roku.
Zakupiona została drukarka 3D z laptopem, długopis 3D, sprzęt audio- video do realizacji nagrań w tym: aparat fotograficzny z oświetleniem, gimbalem, statywem, mikrofonem i mikroportem, maszyna do szycia i hafciarka ze specjalistycznym oprogramowaniem, żelazko i deska do prasowania. Ponadto zakupiono narzędzia i materiały do obróbki drewna (m.in. wiertarko – wkrętarkę, młotki, śrubokręty, suwmiarkę, tarniki, taśmy miernicze).
Z zakresu elektroniki i techniki doposażono szkołę w stację lutowniczą, mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami, kilka zestawów  konstrukcyjnych i modelarskich, pistolety do klejenia na gorąco, laminator.
Nauczyciele uczący w szkole podstawowej zostali przeszkoleni z zakresu obsługi zakupionych sprzętów.
Zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany przede wszystkim na lekcjach informatyki, techniki i zajęciach pozalekcyjnych informatycznych i artystycznych. W mniejszym zakresie sprzęt, pomoce i materiały będą wykorzystywane na wszystkich przedmiotach edukacyjnych zarówno matematyczno- przyrodniczych jak i humanistycznych.


„Kubusiowi Przyjaciele Natury”

Projekt Ekologiczny- „Kubusiowi Przyjaciele Natury”🐻👩🏻‍🤝‍👩🏻Uczniowie kl. 0-III realizują zajęcia w ramach ogólnopolskiego programu ekologicznego ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury”🌲🌲🍀🌳🍁 Na zajęciach zdobywają wiedzę, jak dbać o przyrodę, zwierzęta oraz jak ważna jest aktywność fizyczna dla ich zdrowia i rozwoju.




„Poznaj Polskę”- wycieczka do Wieliczki i Krakowa

17 listopada – kolejny listopadowy bardzo emocjonujący dzień za nami. W ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Poznaj Polskę” Powiat Tarnobrzeski pozyskał środki finansowe na zorganizowanie całodziennej wycieczki edukacyjnej. Podczas wycieczki odwiedziliśmy Kopalnię Soli w Wieliczce oraz do stary gród Kraków. Tam naszym punktem turystycznym było Muzeum Narodowe – Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach. Schowana pod ziemią kopalnia ze swoimi skarbami w postaci przepięknych kaplic, rzeźb, podziemnych jezior, zrobiła na zwiedzających niesamowite wrażenie. Uczniowie dzięki interesującej prelekcji pana przewodnika mogli dowiedzieć się, jak wyglądała praca w kopalni w dawnych czasach. A przepyszny obiadek spożyty w restauracji „Budryka” mieszczącej się 125 m pod ziemią smakował wyśmienicie. Na pewno warto wrócić do tego pięknego miejsca. Równie wielkie wrażenie zrobiły na nas dzieła wielkich polskich twórców, które mogliśmy zobaczyć w Muzeum. Zobaczenie oryginalnych obrazów znanych, polskich malarzy to niemal mistyczne przeżycie. Polecamy odwiedzenie Galerii, gdzie bilet kosztuje przysłowiową złotówkę.

„EkoEmocje”

W ramach innowacji pedagogicznej „EkoEmocje”, która jest realizowana w Szkole Przysposabiającej do Pracy, uczniowie uczestniczą w zajęciach poświęconych m.in. kształtowaniu postaw i nawyków ukierunkowanych na ochronę środowiska naturalnego  oraz poznawaniu przyrody.  Ważnym aspektem tych  zajęć jest to, że uczniowie są angażowani do zadań wymagających obserwowanie, eksperymentowanie, odkrywanie i przeżywanie. Wśród wielu działań, jakie zostały zrealizowane, należy wymienić : sporządzenie soków na zimę  z czarnego bzu i pigwy, założenie kącika przyrodniczego z darami jesieni, stworzenie zielonej przestrzeni w klasie, zasadzenie ozdobnych roślin doniczkowych, posadzenie dęba w parku Ośrodka. Odbyło się również spotkanie z zaprzyjaźnionym już p. Januszem  Wepsięć – pracownikiem Regionalnego Centrum Promocji   Obszaru Natura 2000 w Tarnobrzegu. Wizyta p. Janusza poświęcona była omówieniu gatunków roślin i zwierząt występujących na terenie parku Ośrodka. Wymienione wyżej działania zostały zrealizowane w ramach modułu I innowacji „EkoEmocje”. Przed nami kolejne wyzwania, o których na pewno poinformujemy.

Wycieczka do Archipelagu „Roztocze” – Park Żywiołów.

W dniu 4 listopada odwiedziliśmy wspaniałe miejsce Archipelag „Roztocze” – Krainę Dobrej Zabawy. Znajdują się tam sale doświadczalne oraz interaktywne pomieszczenia, gdzie można  zapoznać się z działaniem żywiołów, poznawaniem ich wszystkimi zmysłami przy pomocy ultranowoczesnych technologii ( AR i VR).
Zwiedzaliśmy również Park Miniatur Kresowych, który na długo pozostanie w naszej pamięci. Wspaniałe budowle  z czasów Pana Wołodyjowskiego, np. Rozłogi, Sicz Zaporoska, Kamieniec Podolski, wykonane z dbałością o każdy najmniejszy szczegół robią ogromne wrażenie.
Wycieczka była tak fantastyczna,  że powstała taka oto rymowanka na jej temat. Oczywiście prosimy o potraktowanie jej z przymrużeniem oka.

Dzisiaj w szkole wycieczkę mamy,
 I w  kierunku Roztocza ruszamy.
Blisko, blisko coraz bliżej,
do  miejscowości Budy zmierzamy.
A tam cudów jest niemiara  
Wiec radosna cała wiara.
Tu czarują nas żywioły,
 Ogień,  woda  i powietrze,
i kto zgadnie co jeszcze?
W innej sali posłuchamy,
 jak przyroda rozmawia z nami.
W kolorowym piasku się bawimy,
Góry, doliny i morza tworzymy
Odpoczniemy na leżaczku,
Przy szemrzącym potoczku.
W escape roomie
Nie każdy zrozumie,
o co chodzi  z tym szukaniem,
Klucze, kody, zgadywanki,
Łamigłówki i dyskusje
jak opuścić to miejsce ?
Satysfakcja jest ogromna,
Nasza młodzież energicznie,
Daje radę – strategicznie,
I z pomysłem zagadki rozwiązuje,
Wielką  radość przy tym czuje!
Tu zabawa i nauka,
każdy coś dla siebie szuka,
teraz pora na obiadek,
więc życzymy  już smacznego!
bo niedługo znowu w drogę.
No w trasie nam wesoło,
śpiewy że aż gardła bolą
Było super, fajnie, bosko,
Organizatorom dziękujemy mocno!!!

Wyjazd do gospodarstwa ogrodniczego

Jesień już na dobre opanowała przyrodę i powoli znikają kolorowe kwiaty zdobiące nasze balkony i tarasy. Kończy się czas, kiedy można  cieszyć się ich zapachem i widokiem.  Ku pocieszeniu serc , uczniowie SzPdP odwiedzili miejsce, gdzie przez chwilę mogli poczuć się jak na wiosennym spacerze wśród kolorowych kwiatowych dywanów. Celem wyjazdu było gospodarstwo ogrodnicze państwa Małgorzaty i Macieja Ziębów. Tam uczniowie zostali zapoznani z procesem hodowli i pielęgnacji kwiatów. Czas tam spędzony przebiegł w bardzo miłej, serdecznej atmosferze. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie zarówno właścicielom jak i pracownikom gospodarstwa. A za podarowane kwiaty i dary jesieni składamy ukłon.

Turniej Tenisa Stołowego

W czwartek 7 października w Zespole Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu odbył się XX Podkarpacki Turniej Tenisa Stołowego w którym uczestniczyło ponad pięćdziesięciu zawodników. Nasz Klub Iskierka Grębów reprezentowali: Weronika Król zdobywczyni brązowego medalu, Krzysztof Oleksak – srebrnego a Łukasz Burdzel, Wiktor Andres i Patryk Gorgoń stanęli na najwyższym stopniu podium. Sportowców wspierał i motywował do dobrej gry, obecny na zawodach P. Dyrektor Janusz Galiniak. Organizatorom turnieju dziękujemy a naszym zawodnikom życzymy kolejnych zwycięstw.

Podkarpacki Mityng Kolarski

Już po raz dziesiąty zawodnicy Klubu Olimpiad Specjalnych ISKIERKA Grębów wystartowali w Podkarpackim Mityngu Kolarskim organizowanym przez Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Podkarpackie, Zespół Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu oraz Fundację „Tu jestem”. Wszyscy uczestnicy mieli do pokonania ten sam odcinek trasy- 1200m, biegnący wzdłuż plaż Jeziora Tarnobrzeskiego. Nasi uczniowie w składzie: Ciba Dominika, Król Wiktoria, Maciąg Kacper, Oleksak Krzysztof, Raban Łukasz, Chojnacki Tomasz startowali w swoich grupach sprawnościowych i wszyscy otrzymali medale oraz  wartościowe nagrody. Organizatorem Mityngu dziękujemy a naszym uczniom życzymy kolejnych sportowych sukcesów.

Wycieczka do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli

W ubiegłą środę uczniowie kl VIa i I BS wraz z opiekunami udali się do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli na wystawę pt ” Pierwotna Puszcza Sandomierska „. Obecnie Puszcza Sandomierska to jeden z najpiękniejszych przyrodniczo kompleksów leśnych Polski – obszar specjalnej ochrony ptaków i siedlisk Natura 2000 „Puszcza Sandomierska”. Mało znana jest jednak historia przyrody tego miejsca i niewielu odwiedzających wie, że do wczesnego średniowiecza przez obecne Kotlinę Sandomierską po Rzeszów, Lasy Janowskie i Puszczę Solską aż po próg Roztocza rozciągała się zwartym masywem pierwotna puszcza. Znajdował się tam dziewiczy las z bogatym i zróżnicowanym drzewostanem, a także matecznik licznych, obecnie rzadkich lub wymarłych zwierząt. Wystawa miała na celu zaprezentowanie unikatowej fauny, m.in. żubrów, niedźwiedzi, wilków, jeleni, głuszców i cietrzewi w scenerii pierwotnej puszczy tętniącej życiem, która kiedyś była rewirem łowieckim polskich władców. Znaczną część ekspozycji zajmowały owady oraz ich przystosowania do życia w różnych siedliskach. Na wystawie nie zabrakło również części edukacyjnej skierowanej do dzieci i młodzieży. Na podsumowanie uczniowie uczestniczyli w warsztatach artystycznych na których przygotowali zakladki do książek.

Wyjazd integracyjny uczniów szkoły przysposabiającej do pracy

Początek roku szkolnego już za nami. Powoli oswajamy się z myślą, że zaczęliśmy kolejny rok zmagań z nauką. Dla niektórych z nas to rok zmiany szkoły i  nowych znajomości.  Na pewno nie jest łatwo. Dlatego już na początku września wybraliśmy się na nad Jezioro Tarnobrzeskie.  Wyjazd miał charakter integracyjny. Było plażowanie, grillowanie i moczenie stóp.  Wygląda na to, że wszyscy dobrze się bawili, zresztą zobaczcie sami. 

Rozpoczęcie roku szkolnego

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 1 września o godzinie 9.00 w budynku szkoły. Najpierw zapraszamy na spotkanie ogólne z Panem Dyrektorem a następnie na spotkania z wychowawcami klas w salach lekcyjnych.
Prosimy o zasłanianie ust i nosa zarówno rodziców jak i uczniów!

O godzinie 8.15 w miejscowym kościele będzie odprawiana msza z okazji rozpoczęcia roku szkolnego.

Wykaz podręczników dla szkoły branżowej

STARSZE AKTUALNOŚCI

Skip to content